Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisZakażenia dolnych dróg oddechowych (ostre zapalenie oskrzeli oraz zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc), zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zapalenie zatok), zapalenie ucha środkowego, niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego, bezobjawowy bakteriomocz), zakażenia skóry i tkanek miękkich.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest cefaklor. Substancją czynną preparatu jest cefaklor. Jest to półsyntetyczny antybiotyk z grupy cefalosporyn zaliczany do II generacji tych antybiotyków. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co uniemożliwia namnażanie się komórek bakteryjnych. Ze względu na strukturę chemiczną cefaklor zaliczany jest do antybiotyków beta-laktamowych , których wspólną cechą jest obecność w ich cząsteczce pierścienia beta-laktamowego. Struktura ta jest wrażliwa na działanie enzymów, tzw. beta-laktamaz, wytwarzanych przez niektóre bakterie. Beta-laktamazy obecne w komórkach bakterii mogą powodować rozkład i unieczynnienie cząsteczek antybiotyku i są jedną z przyczyn oporności bakterii na działanie antybiotyków. Cefaklor jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, bardziej opornym na działanie bakteryjnych beta-laktamaz niż cefalosporyny I generacji.
DawkowanieDoustnie. Dzieci powyżej 1 mż.: zwykle 20 mg/kg mc./dobę w dawkach podzielonych podawanych co 8 h; w przypadku zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc: 20 mg/kg mc./dobę w 3 dawkach podzielonych; w przypadku cięższych zakażeń, zapalenia ucha środkowego i zakażeń wywołanych przez mniej wrażliwe bakterie: 40 mg/kg mc./dobę w dawkach podzielonych. Maksymalna dawka dobowa wynosi 1 g. W leczeniu zapalenia ucha środkowego i zapalenia gardła dobową dawkę można podawać w 2 dawkach podzielonych co 12 h. Leczenie zakażeń wywoływanych przez paciorkowce β-hemolizujące powinno trwać co najmniej 10 dni. Zazwyczaj nie jest konieczna zmiana dawkowania u pacjentów z umiarkowaną i ciężką niewydolnością nerek.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na cefaklor, inne cefalosporyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
SkładPreparat zawiera substancję: cefaklor
Działania niepożądaneZaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, bóle brzucha), niekiedy rzekomobłoniaste zapalenie jelit, reakcje nadwrażliwości, zmiany obrazu krwi, drgawki. Przy długotrwałym stosowaniu nadkażenia drożdżakami. W przypadku wystąpienia objawów alergicznych należy skontaktować się z lekarzem.
InterakcjeStosowanie cefakloru łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna, acenokumarol) wymaga regularnej kontroli czasu protrombinowego i w razie konieczności dostosowania dawki leku (notowano rzadkie przypadki zwiększenia czasu protrombinowego z występującym niekiedy krwawieniem o znaczeniu klinicznym). Probenecyd hamuje wydalanie nerkowe cefakloru.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.