Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisZapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenie górnych dróg oddechowych, w tym zapalenie gardła i migdałków, zakażenie układu moczowego, w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek i zapalenie pęcherza, zakażenia skóry.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest cefaklor. Jest to półsyntetyczny antybiotyk z grupy cefalosporyn zaliczany do II generacji tych antybiotyków. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co uniemożliwia namnażanie się komórek bakteryjnych. Ze względu na strukturę chemiczną cefaklor zaliczany jest do antybiotyków beta-laktamowych , których wspólną cechą jest obecność w ich cząsteczce pierścienia beta-laktamowego. Struktura ta jest wrażliwa na działanie enzymów, tzw. beta-laktamaz, wytwarzanych przez niektóre bakterie. Beta-laktamazy obecne w komórkach bakterii mogą powodować rozkład i unieczynnienie cząsteczek antybiotyku i są jedną z przyczyn oporności bakterii na działanie antybiotyków. Cefaklor jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, bardziej opornym na działanie bakteryjnych beta-laktamaz niż cefalosporyny I generacji.
DawkowanieLek ma postać tabletek powlekanych o przedłużonym uwalnianiu. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania.
Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku:
Zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli, zakażenia skóry i przydatków skórnych – 375 mg 2 razy na dobę.
Zakażenia dolnego odcinka układu moczowego – 375 mg 2 razy na dobę lub 500 mg 1 raz na dobę.
Zapalenie płuc, zapalenie zatok – 750 mg 2 razy na dobę.
Dzieci:
Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci. Dla dzieci zalecany jest preparat Ceclor w postaci granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej.
Sposób podawania leku:
Stosować doustnie. Tabletki należy przyjmować podczas posiłku. Tabletki należy połykać w całości, nie należy ich dzielić, rozgryzać ani żuć.
Lekarz określi czas trwania leczenia. W przypadku zakażeń wywoływanych przez paciorkowce antybiotyk powinien być przyjmowany przez co najmniej 10 dni.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki z grupy cefalosporyn.
SkładLek zawiera substancję: cefaklor w dawce 500 mg
Działania niepożądaneWiększość działań niepożądanych ma charakter łagodny i przemijający. Możliwe jest wystąpienie następujących działań niepożądanych: nudności, wymioty, biegunka, sporadycznie rzekomobłoniaste zapalenie jelit, małopłytkowość, przemijająca leukopenia/neutropenia (zmniejszenie liczby krwinek białych czyli leukocytów/granulocytów obojętnochłonnych czyli neutrofilów), agranulocytoza, eozynofilia, dodatni odczyn Coombs’a, rzadko niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość aplastyczna, rzadko żółtaczka cholestatyczna, zapalenie wątroby, niewielkie zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (AST, ALT), rzadko śródmiąższowe zapalenie nerek, zniewielkie zwiększenie stężenia kreatyniny i mocznika we krwi, nieprawidłowe wyniki badania moczu, bóle i zawroty głowy, omamy, senność, bezsenność, stany splątania, napięcie, nerwowość, nadpobudliwość, kandydoza (drożdżyca) błon śluzowych oraz reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka). Do rzadkich ale potencjalnie ciężkich działań niepożądanych należą reakcje nadwrażliwości typu anafilaktycznego: obrzęk naczynioruchowy, osłabienie, duszność, omdlenie, wstrząs anafilaktyczny, objawy podobne do choroby posurowiczej, a także ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa i Johnsona, rumień wielopostaciowy, martwica toksyczna rozpływna). Jeżeli wystąpią pierwsze objawy którejkolwiek z powyższych reakcji nadwrażliwości należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Możliwe także wystąpienie innych działań niepożądanych obserwowanych wcześniej dla innych antybiotyków beta-laktamowych, w tym drgawki, zwłaszcza u chorych z zaburzeniami czynności nerek.
InterakcjePoinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności poinformuj lekarza jeżeli stosujesz:
· leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna, acenokumarol)
· probenecyd
· leki zobojętniające sok żołądkowy.
Jeżeli równolegle stosowane są leki przeciwzakrzepowe zaleca się regularne oznaczanie czasu protrombinowego w badaniach laboratoryjnych (może wydłużyć się czas krwawienia); konieczne może być dostosowanie dawkowania leków przeciwzakrzepowych przez lekarza. Probenecyd opóźnia wydalanie antybiotyku i może powodować nasilenie i wydłużenie czasu jego działania. Jeżeli w ciągu godziny od przyjęcia antybiotyku zostanie przyjęty lek zobojętniający sok żołądkowy zawierający wodorotlenek magnezu lub glinu wchłanianie cefakloru ulegnie zmniejszeniu. Antagoniści receptora histaminowego H2 (ranitydyna, cymetydyna) nie wpływają na szybkość wchłaniania i ilość wchłoniętego leku.
Wpływ cefakloru na wyniki badań laboratoryjnych:
Preparat może powodować fałszywie dodatni wynik testu Coombsa, także u noworodków urodzonych przez matki leczone cefalosporynami przed porodem (może to mieć wpływ na wyniki prób krzyżowych przed przetoczeniem krwi). Cefaklor może wpływać na wyniki oznaczeń stężenia glukozy we krwi i w moczu. W przypadku wykonywania tych badań należy poinformować lekarza i osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie badań w laboratorium o stosowaniu cefakloru.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.