Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Interakcje
OpisWskazaniaLeczenie zaburzeń krążenia mózgowego występujących w następstwie udaru, otępienia naczyniopochodnego, miażdżycy tętnic mózgowych, encefalopatii nadciśnieniowej i pourazowej, niewydolności kręgowo-podstawnej. Łagodzenie objawów psychicznych i neurologicznych zaburzeń krążenia mózgowego. Przewlekłe naczyniowe schorzenia naczyniówki i siatkówki oka. Niedosłuch typu odbiorczego, choroba Meniere'a, szumy uszne.
DziałanieWinpocetyna powoduje rozkurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych, szczególnie naczyń mózgu. Lek obniża ciśnienie krwi bez ujemnego wpływu na serce, zwiększa przepływ krwi przez mózg. Na polepszenie dokrwienia mózgu wskazują badania encefalograficzne oraz na polepszenie krążenia wskazują badania elektrograficzne dokonane po zastosowaniu leku. Cavinton usprawnia krążenie w siatkówce i naczyniówce oka, a także wpływa na polepszenie słuchu w jego zaburzeniach pochodzenia naczyniowego.
Po podaniu doustnym preparat szybko wchłania się z przewodu pokarmowego.Stężenie maksymalne w osoczu występuje po 1 h od podania. Lek wydalany jest z moczem (60%) i kałem (40%).
DawkowanieZazwyczaj stosowana dawka leku Cavinton to 1 lub 2 tabletki (5-10 mg) trzy razy na dobę (15-30 mg). Dawka podtrzymująca l tabletka 3 razy na dobę. Tabletki należy przyjmować po posiłkach.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie- uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu
- krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego (m.in. wylew krwi do mózgu);
- ciężka niewydolność krążenia
- poważne zaburzenia rytmu serca
- nie stosować łącznie z heparyną
- okres ciąży i karmienia piersią
SkładSubstancją czynną leku jest winpocetyna 5 mg
- Pozostałe składniki leku to: krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna.
InterakcjePodczas podawania leku Cavionton, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku osób przyjmujących leki przeciwarytmiczne, ze zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym oraz z niemiarowością i zespołem wydłużonego odcinka QT. U pacjentów z tym zespołem lub przyjmujących leki powodujące wydłużenie odcinka QT, zaleca się wykonywanie kontrolnych badań EKG.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.