Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Informacje dodatkowe
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisCaptopril Jelfa 25 mg to lek na receptę zawierający kaptopryl, który hamuje enzym przekształcający angiotensynę I w angiotensynę II, substancję o silnych właściwościach zwężających naczynia (tzw. inhibitor konwertazy angiotensyny, inaczej - inhibitor ACE).
Tabletki Captopril Jelfa stosuje się w leczeniu:
- nadciśnienia tętniczego,
- przewlekłej niewydolności serca z osłabieniem czynności skurczowej komór, w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i, jeśli jest to właściwe, z glikozydami naparstnicy (pobudzającymi pracę serca) i lekami beta-adrenolitycznymi (stosowanymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego),
- zawału mięśnia sercowego,
- nefropatii (choroby nerek) w przebiegu cukrzycy typu I: leczenie nefropatii cukrzycowej przebiegającej z białkomoczem u chorych na cukrzycę typu I.
Captopril lek na nadciśnienie wykazuje działanie kardioprotekcyjne (zapobiega uszkodzeniom mięśnia sercowego).
DawkowanieNadciśnienie tętnicze:
Zalecana dawka początkowa wynosi 25 mg do 50 mg na dobę, w dwóch dawkach podzielonych. Lekarz może stopniowo zwiększać dawkę, w odstępach co najmniej dwutygodniowych, do dawki 100 mg - 150 mg na dobę w dwóch dawkach podzielonych, aby osiągnąć docelowe ciśnienie krwi. Captopril Jelfa może być stosowany jako jedyny lek, lub z innymi lekami przeciw nadciśnieniu, zwłaszcza z tiazydowymi lekami moczopędnymi. W przypadku leczenia skojarzonego z lekami przeciw nadciśnieniu, takimi jak tiazydowe leki moczopędne, właściwe może być podawanie leku raz na dobę.
Niewydolność serca:
Zalecana dawka początkowa wynosi 6,25 mg do 12,5 mg dwa lub trzy razy na dobę. Lekarz zaleci zwiększanie dawki do 75 mg - 150 mg na dobę w zależności od reakcji pacjenta, stanu klinicznego i tolerancji leku. Dawka maksymalna wynosi 150 mg na dobę w dawkach podzielonych. Lekarz zaleci stopniowe zwiększanie dawki, w odstępach co najmniej dwutygodniowych, aby ocenić reakcję pacjenta. Leczenie niewydolności serca z użyciem leku Captopril Jelfa jest prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza.
Zawał mięśnia sercowego:
Zalecana początkowa dawka próbna wynosi 6,25 mg, po 2 godzinach 12,5 mg, a po 12 godzinach 25 mg. Jeżeli u pacjenta nie stwierdza się niepożądanych objawów hemodynamicznych (zaburzeń krążenia krwi), począwszy od następnego dnia należy podawać 100 mg leku Captopril Jelfa na dobę w dwóch dawkach podzielonych przez okres 4 tygodni. Pod koniec czterotygodniowego leczenia należy ponownie ocenić stan pacjenta przed podjęciem decyzji o leczeniu w okresie po przebytym zawale mięśnia sercowego. Stosowanie leku należy rozpocząć w warunkach szpitalnych tak szybko, jak to tylko możliwe po wystąpieniu objawów podmiotowych (zgłaszanych przez pacjenta) i (lub) przedmiotowych (obserwowanych przez lekarza) u pacjentów stabilnych hemodynamicznie.
Zalecana dawka początkowa wynosi 6,25 mg, następnie przez 2 doby podaje się 12,5 mg 3 razy na dobę, a następnie 25 mg 3 razy na dobę o ile nie stwierdza się niepożądanych objawów hemodynamicznych. Dawka zalecana w celu osiągnięcia skutecznego działania kardioprotekcyjnego w leczeniu przewlekłym wynosi 75 mg do 150 mg na dobę w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Jeżeli stosowania leku nie rozpoczęto w ciągu pierwszych 24 godzin od wystąpienia ostrego zawału mięśnia sercowego, to zaleca się rozpoczęcie leczenia między trzecią a szesnastą dobą po zawale, o ile stan hemodynamiczny pacjenta jest stabilny. Leczenie należy rozpocząć w warunkach szpitalnych, pod ścisłym nadzorem lekarza (szczególnie dotyczącym kontroli ciśnienia tętniczego), do osiągnięcia dawki 75 mg. Początkowa dawka musi być mała, szczególnie u pacjentów z prawidłowym lub obniżonym ciśnieniem tętniczym krwi. W przypadku objawowego niedociśnienia, np. na skutek niewydolności serca, dawkę leków moczopędnych i (lub) innych podawanych jednocześnie leków rozszerzających naczynia krwionośne można zmniejszyć w celu utrzymania stałej dawki kaptoprylu. Jeżeli jest to konieczne, dawkę należy dostosować do reakcji klinicznej pacjenta. Lek Captopril Jelfa można podawać w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu zawału mięśnia sercowego, takimi jak leki trombolityczne, β-adrenolityki i kwas acetylosalicylowy.
Nefropatia w przebiegu cukrzycy typu I:
Zalecana dawka dobowa w przypadku nefropatii w przebiegu cukrzycy typu I wynosi 75 do 100 mg w dawkach podzielonych. Jeżeli wymagane jest dalsze obniżenie ciśnienia tętniczego, dodać można inne leki przeciw nadciśnieniu.
Niewydolność nerek:
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lekarz zaleci mniejsze dawki leku w zależności od stopnia niewydolności nerek (klirensu kreatyniny) lub wydłuży przerwę między dawkami. Jeżeli konieczne jest jednoczesne podawanie leków moczopędnych u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, lekarz może zalecić stosowanie diuretyków pętlowych (na przykład furosemidu), zamiast tiazydowych leków moczopędnych.
Pacjenci w podeszłym wieku:
Lekarz rozważy rozpoczęcie leczenia od mniejszej dawki początkowej (6,25 mg 2 razy na dobę) u pacjentów w podeszłym wieku z możliwym osłabieniem czynności nerek i zaburzeniami dotyczącymi innych narządów, podobnie jak w przypadku innych leków przeciw nadciśnieniu. Lekarz dostosuje dawkę w zależności od uzyskiwanych wartości ciśnienia tętniczego, zalecając najmniejszą skuteczną dawkę.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie należy stosować leku Captopril Jelfa:
- jeśli pacjent ma uczulenie na kaptopryl, inny lek z grupy inhibitorów ACE lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpił obrzęk naczynioruchowy (obrzęk dowolnej okolicy ciała, który w przypadku objęcia gardła lub krtani powoduje trudności w oddychaniu lub połykaniu) po przyjęciu leku z grupy inhibitorów ACE,
- jeśli u pacjenta stwierdzono kiedykolwiek dziedziczny lub idiopatyczny (o nieustalonej przyczynie) obrzęk naczynioruchowy,
- po trzecim miesiącu ciąży (lepiej jest także unikać stosowania leku Captopril Jelfa we wczesnym okresie ciąży,
- jeśli pacjent ma cukrzycę lub zaburzenia czynności nerek i jest leczony lekiem obniżającym ciśnienie krwi zawierającym aliskiren,
- jeśli pacjent przyjmował lub obecnie stosuje lek złożony zawierający sakubitryl i walsartan (stosowany w leczeniu pewnego rodzaju długotrwałej (przewlekłej) niewydolności serca u dorosłych), ponieważ zwiększa się ryzyko obrzęku naczynioruchowego (szybkiego obrzęku tkanki podskórnej, w okolicy takiej, jak gardło).
SkładJedna tabletka zawiera jako substancję czynną 25 mg kaptoprylu.
Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, laktoza jednowodna, kwas stearynowy, kroskarmeloza sodowa.
Działania niepożądaneJeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej objawów niepożądanych, lek należy niezwłocznie odstawić i skontaktować się z lekarzem:
- obrzęk twarzy, języka i krtani,
- trudności podczas połykania,
- reakcje skórne z powstawaniem pęcherzy, owrzodzeń i pokrzywki,
- trudności w oddychaniu,
- uczucie omdlenia.
Działania niepożądane występujące często (u co najmniej 1 pacjenta na 100, ale mniej niż 1 na 10):
- zaburzenia snu,
- zaburzenia smaku
- zawroty głowy,
- suchy, uporczywy kaszel i duszność,
- nudności, wymioty,
- podrażnienie błony śluzowej żołądka,
- bóle brzucha, biegunka, zaparcia,
- suchość błony śluzowej jamy ustnej,
- świąd z wysypką lub bez wysypki,
- wysypka i łysienie.
Działania niepożądane występujące niezbyt często (u co najmniej 1 pacjenta na 1000, ale mniej niż 1 na 100):
- tachykardia (szybka czynność serca) lub tachyarytmia (zaburzenia rytmu serca),
- dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej),
- kołatanie serca,
- niedociśnienie tętnicze,
- zespół Raynauda (napadowe blednięcie palców rąk lub stóp pod wpływem zimna lub emocji),
- nagłe zaczerwienienie,
- bladość, obrzęk naczynioruchowy,
- zmęczenie,
- złe samopoczucie.
Działania niepożądane występujące rzadko (u co najmniej 1 pacjenta na 10000, ale mniej niż 1 na 1000):
- anoreksja (utrata apetytu i wagi),
- senność,
- bóle głowy i parestezje (uczucie kłucia, mrowienia),
- zapalenie jamy ustnej/owrzodzenia aftowe,
- zaburzenia czynności nerek, w tym niewydolność nerek, wielomocz, skąpomocz, zwiększenie częstości oddawania moczu.
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (u mniej niż 1 pacjenta na 10000):
- neutropenia/agranulocytoza (zmniejszenie ilości/brak pewnego typu krwinek białych),
- pancytopenia (zmniejszenie liczby wszystkich krwinek) – szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek,
- niedokrwistość (w tym niedokrwistość aplastyczna i hemolityczna),
- małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi),
- powiększenie węzłów chłonnych,
- eozynofilia (zwiększenie ilości pewnego typu krwinek białych),
- zaburzenia autoimmunologiczne i (lub) dodatnie miano przeciwciał przeciwjądrowych (rodzaj zaburzeń układu odporności),
- hiperkaliemia (zwiększone stężenie potasu),
- hipoglikemia (zmniejszone stężenie cukru w surowicy),
- splątanie,
- depresja,
- incydenty naczyniowo-mózgowe, w tym udar, omdlenie, niewyraźne widzenie,
- zatrzymanie czynności serca,
- wstrząs kardiogenny (ostra niewydolność krążenia spowodowana chorobą serca),
- skurcz oskrzeli,
- nieżyt błony śluzowej nosa,
- alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych/eozynofilowe zapalenie płuc,
- zapalenie języka,
- wrzód trawienny,
- zapalenie trzustki,
- zaburzenia czynności wątroby i zastój żółci (w tym żółtaczka),
- zapalenie wątroby w tym martwica, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny,
- pokrzywka,
- rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona (choroby charakteryzujące się powstawaniem pęcherzy i następnie bolesnych nadżerek),
- nadwrażliwość na światło,
- erytrodermia (zaczerwienienie i złuszczane skóry),
- zmiany skórne podobne do pęcherzycy i złuszczające zapalenie skóry,
- bóle mięśni, bóle stawów,
- zespół nerczycowy (choroba objawiająca się znaczną utratą białka z moczem),
- impotencja,
- ginekomastia (powiększenie piersi u mężczyzny),
- gorączka,
- zmiany w wynikach badań laboratoryjnych (białkomocz, eozynofilia, zwiększenie stężenia potasu w surowicy, zmniejszenie stężenia sodu w surowicy, zwiększenie stężenia azotu mocznikowego we krwi, zwiększenie stężenia kreatyniny i bilirubiny w surowicy, zmniejszenie stężenia hemoglobiny, zmniejszenie wartości hematokrytu, zmniejszenie ilości leukocytów i płytek krwi, dodatnie miano przeciwciał przeciwjądrowych, przyspieszone OB).
PrzechowywanieLek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Informacje dodatkoweLek Captopril Jelfa może wywierać niekorzystny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych, szczególnie na początku leczenia lub podczas zmiany dawki oraz w przypadku jednoczesnego picia alkoholu.
Adres producentaPrzedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa SA,
ul. Wincentego Pola 21,
58-500 Jelenia Góra.
Podmiot odpowiedzialnyBausch Health Ireland Limited,
3013 Lake Drive,
Citywest Business Campus,
Dublin 24, D24PPT3,
Irlandia.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.