Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Doraźnie w przerywaniu napadów astmy oskrzelowej, zapobieganie napadom astmy wysiłkowej, leczenie innych stanów przebiegających ze skurczem oskrzeli, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc. Przed badaniami inwazyjnymi (bronchoskopią lub bronchografią) oraz przed zabiegami na klatce piersiowej i po nich w celu zapobiegania skurczom oskrzeli.
Dawkowanie
Wziewnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Działanie
Lek wziewny o działaniu rozszerzającym oskrzela i ułatwiającym swobodny przepływ powietrza w drogach oddechowych. Stosowany jest w chorobach przebiegających ze skurczem oskrzeli. Działanie występuje po kilku minutach i utrzymuje się zwykle przez 4 do 6 godzin.
Skład
Lek zawiera substancję: salbutamol
Działania niepożądane
Bóle głowy, niepokój, pobudzenie, bezsenność, drżenia mięśniowe, przemijające rozszerzenie naczyń obwodowych, spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Po podaniu wziewnym może powodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także paradoksalny skurcz oskrzeli. Niekiedy zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty), zwłaszcza po dużych dawkach leku. U osób starszych możliwe zatrzymanie moczu.
Interakcje
Poinformuj lekarza jeżeli stosujesz:
• inne leki pobudzające receptory adrenergiczne (sympatykomimetyki) np. fenoterol, formeterol, salmeterol, fenylefryna, pseudoefedryna, adrenalina
• leki blokujące receptory adrenergiczne typu beta (sympatykolityki z grupy beta–adrenolityków tzw. „beta–blokery”) takie jak: propranolol, metoprolol
• trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (np. imipramina)
• inhibitory MAO (np. moklobemid)
• glikozydy nasercowe (np. digoksyna)
• leki przeciwcukrzycowe
• pochodne ksantyny (np. teofilina)
• leki moczopędne (np. furosemid)
• steroidy.
Interakcje salbutamolu i innych leków działających na receptory adrenergiczne mogą wywierać szkodliwy wpływ na układ sercowo–naczyniowy. Leki blokujące receptory beta–adrenergiczne (tzw. „beta–blokery” stosowane np. w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub zaburzeń czynności serca) hamują działanie salbutamolu i nie powinny być stosowane równolegle z salbutamolem.
Pacjenci stosujący trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inhibitory MAO powinni być hospitalizowani w momencie rozpoczęcia leczenia salbutamolem ze względu na ryzyko wystąpienia niekorzystnych oddziaływań na układ sercowo naczyniowy.
W terapii skojarzonej z salbutmolem nie powinny być stosowane glikozydy nasercowe (np. digoksyna) ze względu na wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń rytmu serca (także ze względu na hipokaliemię). Salbutamol może osłabiać działanie leków przeciwcukrzycowych.
Jeżeli stosujesz salbutamol lub inne beta2–mimetyki może u Ciebie wystąpić potencjalnie ciężka postać hipokaliemii (ciężkie objawy niedoboru potasu) zwłaszcza w przypadku gdy dodatkowo stosujesz leki moczopędne (stosowane np. w leczeniu nadciśnienia tętniczego) lub jesteś chory na ciężką postać astmy leczonej pochodnymi ksantyny (np. teofilina) czy kortykosteroidami. Skonsultuj się z lekarzem czy w Twojej sytuacji powinieneś regularnie kontrolować stężenie potasu we krwi i jak często powinieneś poddawać się tym badaniom.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Preparatu nie należy stosować w zapobieganiu poronieniu zagrażającemu ani w zapobieganiu porodowi przedwczesnemu. Salbutamol hamuje czynność skurczową macicy. Podawany doustnie lub dożylnie bywa stosowany w zapobieganiu porodowi przedwczesnemu (wskazanie niezarejestrowane w Polsce).
Nie należy stosować preparatu u dzieci przed ukończeniem 4. roku życia.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.