Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Przewlekła astma. Lek stosowany jest w przewlekłym leczeniu choroby, w zapobieganiu napadom lub zaostrzeniom. Lek nie jest wskazany do stosownia w leczeniu ostrych napadów duszności lub stanu astmatycznego.
Dawkowanie
Wziewnie, o stałej porze. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia grzybicy jamy ustnej i chrypki należy dokładnie płukać jamę ustną lub myć zęby po każdej inhalacji.
Działanie
Glikokortykosteroid do stosowania wziewnego o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym. Po podaniu pojedynczej dawki poprawa czynności płuc występuje w ciągu kilku godzin. Po terapeutycznym zastosowaniu preparatu poprawa czynności płuc występuje w ciągu 2 dni od rozpoczęcia leczenia, maksymalne korzyści mogą nie być osiągnięte przed upływem 4 tyg. U pacjentów chorych na astmę do płuc dociera ok. 15-25% przyjętej z inhalatora dawki budezonidu. Największa część przyjętej wziewnie dawki pozostaje w jamie ustnej i gardle i jest połykana, jeśli pacjent nie wypłucze jamy ustnej. Po podaniu wziewnym maksymalne stężenie w osoczu występuje po ok. 30 min. Większość dawki budezonidu dostarczanego do płuc wchłania się do krążenia ogólnego. 85-95% dawki leku wiąże się z białkami osocza. Główną drogą eliminacji budezonidu jest metabolizm. Budezonid jest szybko i w znacznym stopniu metabolizowany w wątrobie przez CYP3A4 do 2 głównych metabolitów (o aktywności glikokortykosteroidowej mniejszej niż 1% aktywności związku macierzystego). Budezonid jest wydalany z moczem i z kałem w postaci sprzężonych i niesprzężonych metabolitów.
Skład
Preparat zawiera substancję: budezonid w dawce 400 mcg/dawkę
Działania niepożądane
Często chrypka, kaszel, podrażnienie gardła. Występowanie chrypki przed leczeniem wymaga ścisłej kontroli, gdyż może się ona nasilić w czasie leczenia. Grzybica jamy ustnej i gardła, utrudnione przełykanie. Rzadko: łatwe siniaczenie, ścieńczenie skóry, pokrzywka, wysypka, zapalenie skóry, świąd, rumień, depresja, agresja, drażliwość, niepokój, psychoza, zmiany zachowania u dzieci, niepokój ruchowy, zwiększenie aktywności ruchowej, zaburzenia wydzielanie hormonów kory nadnerczy, paradoksalny skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, opóźnienie procesu wzrostu.
Interakcje
Inhibitory CYP3A4 np. itrakonazol, ketokonazol, rytonawir, nelfinawir, cyklosporyna, etynyloestradiol i troleandomycyna, mogą zwiększać kilka razy ekspozycje ogólnoustrojową na budezonid. Ma to niewielkie kliniczne znaczenie w przypadku krótkotrwałego leczenia (1-2 tyg.), ale powinno zostać uwzględnione w przypadku długotrwałego leczenia. Spodziewane jest, że jednoczesne podawanie produktów zawierających kobicystat, zwiększy ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy unikać łączenia leków, chyba że korzyść przewyższa zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem glikokortykosteroidów; w takim przypadku pacjenta należy obserwować w celu wykrycia ogólnoustrojowych działań glikokortykosteroidów. Ponieważ nie ma danych umożliwiających dostosowanie dawek, należy unikać jednoczesnego stosowania. Jeśli nie jest to możliwe, przerwa między zastosowaniem obu leków powinna być jak najdłuższa, ponadto należy również rozważyć zmniejszenie dawki budezonidu. Zwiększone stężenie w osoczu i nasilenie działania kortykosteroidów obserwowano u kobiet leczonych estrogenami i steroidami antykoncepcyjnymi ale nie obserwowano takiego działania z budezonidem przy jednoczesnym przyjmowaniu małych dawek kombinacji doustnych środków antykoncepcyjnych.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na budezonid lub białka mleka (substancja pomocnicza laktoza zawiera białka mleka).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.