Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Leczenie schizofrenii. Leczenie umiarkowanych lub ciężkich epizodów maniakalnych.
Dawkowanie
Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletka powinna być połknięta bez rozgryzania. Tabletki 100, 200 i 300mg można dzielić w następujący sposób: należy trzymać tabletkę oburącz, nacięciem daleko od kciuka. Naciąć delikatnie w celu podzielania tabletki na dwie części. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest kwetiapina. Mechanizm jej działania przeciwpsychotycznego polega na oddziaływaniu z różnymi układami przekaźnikowymi. Największe powinowactwo wykazuje do receptorów serotoninergicznych w mózgu (5-HT2) i dopaminergicznych (D1i D2). Uważa się, że za przeciwpsychotyczne działanie kliniczne i stosunkowo małą częstość pozapiramidowych działań niepożądanych, odpowiada bardziej wybiórcze działanie na receptory 5HT2 i średnie na receptory D. Kwetiapina wykazuje też powinowactwo do receptorów histaminowych i 1-adrenergicznych oraz mniejsze powinowactwo do receptorów 2-adrenergicznych i serotoninowych 5HT1A. Powinowactwo kwetiapiny do muskarynowych receptorów cholinergicznych lub receptorów benzodiazepinowych jest nieznaczne. Kwetiapina wykazuje aktywność w testach aktywności przeciwpsychotycznej, takich jak test odruchu unikania. Hamuje także działanie agonistów dopaminy. Zwiększenie stężenia metabolitów dopaminy jest neurochemicznym wskaźnikiem blokady receptorów D2.
Skład
Lek zawiera substancję: kwetiapina w dawce 25 mg
Działania niepożądane
Często: szybkie bicie serca, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia, niestrawność, łagodne osłabienie, obrzmienie rąk i nóg, zwiększenie masy ciała (głównie podczas pierwszego tygodnia leczenia), zapalenie błony śluzowej nosa, niskie ciśnienie krwi w pozycji stojącej, chwilowa utrata świadomości, zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej (enzym wydzielający się przy uszkodzeniu tkanki mięśniowej), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia cukru we krwi, zmiany obrazu krwi, omdlenia. Niezbyt często: reakcje alergiczne, napady padaczkowe, zespół niespokojnych nóg, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Rzadko: żółtaczka (zażółcenie skóry), długotrwałe i bolesne erekcje, złośliwy zespół neuroleptyczny (stan objawiający się zaburzeniami świadomości, gorączką, wyraźną sennością, sztywnością mięśni, wyraźnymi zmianami ciśnienia krwi oraz bicia serca. Bardzo rzadko: ciężka reakcja alergiczna, wysoki poziom cukru we krwi, niekontrolowane odruchy, głównie twarzy i języka, zapalenie wątroby. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. senność, zawroty i bóle głowy stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.
Interakcje
Przeciwwskazane jest równoległe stosowanie kwetiapiny i inhibitorów izoenzymu CYP3A4 cytochromu P-450.
Nie zaleca się także stosowania kwetiapiny jednocześnie z sokiem grejpfrutowym.
Należy zachować ostrożność stosując preparat równolegle z następującymi lekami:
· inne leki działające na ośrodkowy układ nerwowy oraz alkohol
· karbamazepina, fentyoina, tiorydazyna (może zaistnieć potrzeba zwiększenia dawki kwetiapiny przez lekarza)
· które mogą wydłużać odstęp QT.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest również równoległe stosowanie: inhibitorów izoenzymu CYP3A4 cytochromu P450, takich jak inhibitory proteazy stosowane w leczeniu HIV, leki przeciwgrzybicze z grupy azoli, erytromycyna, klarytromycyna i nefazodon.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.