Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
- Interakcje
Opis
Wskazania:Bisocard zawiera bisaprolol, który należy do leków zwanych kardioselektywnymi beta-adrenolitykami. Obniża ciśnienie tętnicze krwi poprzez zmniejszenie pojemności wyrzutowej serca i przepływu krwi na obwód oraz zahamowanie uwalniania reniny przez nerki. Zmniejsza także zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen w wyniku zwolnienia czynności serca oraz zmniejszenia siły jego skurczu.
Dawkowanie
Doustnie - 5 mg raz na dobę. Jeśli obniżenie ciśnienia tętniczego krwi jest niezadowalające dawkę leku można zwiększyć do 10 mg raz na dobę. Nie należy stosować dawki większej niż 20 mg na dobę. U niektórych chorych, zwłaszcza u chorych ze stanami skurczowymi oskrzeli, początkowa dawka leku powinna wynosić 2,5 mg raz na dobę.U chorych z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny < 40 ml/min.), a także u chorych z niewydolnością wątroby (zapalenie wątroby lub marskość wątroby) początkowa dawka leku powinna wynosić 2,5 mg raz na dobę. Szczególną ostrożność należy zachować w razie zwiększania dawki leku (nie należy stosować dawki większej niż 10 mg na dobę).
Lek może być przyjmowany zarówno w czasie posiłków, jak i przed jedzeniem - zawsze o tej samej godzinie. W przypadku pominięcia dawki przyjąć lek jak najszybciej. Jeśli do następnej dawki pozostało 4 godziny lub mniej, nie brać leku. Nie podwajać dawek leku. Nie należy nagle odstawiać leku. Wskazane jest stopniowe zmniejszanie dawek (zwłaszcza u chorych z dławicą piersiową) ściśle według zaleceń i pod kontrolą lekarza.
Działanie
Bisoprolol należy do leków zwanych kardioselektywnymi beta-adrenolitykami. Obniża ciśnienie tętnicze krwi poprzez zmniejszenie pojemności wyrzutowej serca i przepływu krwi na obwód oraz zahamowanie uwalniania reniny przez nerki. Zmniejsza także zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen w wyniku zwolnienia czynności serca oraz zmniejszenia siły jego skurczu.
Skład
tabletka zawiera 10mg fumaranu bisoprololu.
Działania niepożądane
Na początku leczenia sporadycznie obserwowano uczucie zmęczenia i osłabienia, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia snu, depresję. Nasilenie tych objawów jest zazwyczaj niewielkie i zwykle ustępują one po 1 - 2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Obserwowano także zwolnienie czynności serca, trudności w oddychaniu, skrócenie oddechu, obrzęk w okolicy kostek, zaburzenia krążenia obwodowego (zimne ręce i stopy). Rzadko mogą wystąpić takie objawy, jak: wysypka skórna (także zaostrzenie objawów istniejącej łuszczycy), nieregularne tętno, ból w klatce piersiowej, spadek ciśnienia tętniczego krwi przy zmianie pozycji ciała z leżącej na stojącą, bóle pleców, stawów, zaburzenia potencji.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na bisoprolol lub jakikolwiek inny składnik leku, niewydolność serca, wstrząs kardiogenny, blok serca (blok przedsionkowo-komorowy 2 lub 3 stopnia), zwolnienie czynności serca (tętno poniżej 45 uderzeń/minutę). Nie stosować u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie stosować u dzieci.
Interakcje
Bisoprolol nie powinien być stosowany łącznie z innymi lekami beta-adrenolitycznymi. Równoczesne stosowanie bisoprololu z klonidyną, guanetydyną lub rezerpiną może powodować znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Należy ostrożnie stosować bisoprolol u chorych leczonych lekami z grupy antagonistów wapnia (np. werapamil, diltiazem) oraz lekami przeciwarytmicznymi (np. disopiramid), z uwagi na możliwość zwolnienia czynności serca oraz spadku ciśnienia tętniczego krwi. Bisoprolol stosowany równocześnie z insuliną lub doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi może nasilać ich działanie, co może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi. Stosowanie bisoprololu z lekami sympatykomimetycznymi może prowadzić do wzajemnego zniesienia działania terapeutycznego.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.