Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisLeczenie przewlekłych chorób stawów, związanych z przewlekłym bólem i występowaniem stanu zapalnego, takich jak: choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
DziałanieNiesteroidowy lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego.
DawkowanieDoustnie. Dorośli: maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 200 mg, stosowana w dwóch dawkach podzielonych po 100 mg, czyli 1 tabletka lub saszetka rano i 1 wieczorem. Występowanie działań niepożądanych można ograniczyć poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez jak najkrótszy czas niezbędny do kontrolowania objawów. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby dawkę należy zmniejszyć: zalecana dawka początkowa wynosi 100 mg na dobę. Brak danych dotyczących konieczności zmiany dawkowania aceklofenaku u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek. Zwykle nie jest wymagane zmniejszenie dawki u pacjentów w podeszłym wieku. Sposób podania. Preparat może być przyjmowany z jedzeniem. Zawartość saszetki należy rozpuścić w 40-60 ml wody i natychmiast wypić.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieStosowanie preparatu jest przeciwwskazane jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen). Uczulenie to mogło objawiać się w postaci reakcji nadwrażliwości takich jak np. napad astmy, skurcz oskrzeli, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub reakcje skórne, w tym pokrzywka, wysypka, rumień.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
z krwawieniem lub chorobami przebiegającymi z krwawieniem
u których kiedykolwiek wystąpiły krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacje związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, z krwawieniem lub perforacją (2 lub więcej potwierdzone klinicznie epizody owrzodzenia lub krwawienia)
z ciężką niewydolnością serca
z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
oraz
u kobiet w III trymestrze ciąży.
Skład1 tabl. powl. zawiera 100 mg aceklofenaku.
Działania niepożądaneCzęsto: zawroty głowy, niestrawność, bóle brzucha, nudności, biegunka i zmiany w testach czynnościowych wątroby. Niezbyt często: wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zaparcia, wymioty, owrzodzenie jamy ustnej, świąd skórny i wysypka, zaburzenia czynności nerek. Rzadko: owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego, czarne "smoliste" stolce, które są związane z krwawieniem z przewodu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, duszność, niedobór liczby krwinek czerwonych lub za małe stężenie hemoglobiny, obrzęk twarzy, języka lub gardła, reakcje alergiczne, pogorszenie wzroku. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy lub inne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
InterakcjeAceklofenak może być inhibitorem CYP2C9, dlatego mogą wystąpić interakcje z fenytoiną, cymetydyną, tolbutamidem, fenylbutazonem, amiodaronem, mykonazolem i sulfafenazolem. Istnieje również ryzyko interakcji z lekami wydalanymi poprzez aktywny transport w nerkach, takimi jak metotreksat i lit. Aceklofenak wiąże się prawie całkowicie z albuminami osocza i dlatego mogą wystąpić interakcje związane z wypieraniem z połączeń białkowych innych leków silnie wiążących się z białkami. Należy unikać jednoczesnego stosowania aceklofenaku z następującymi lekami: metotreksat w dużych dawkach - hamowanie wydzielanie kanalikowego metotreksatu i zmniejszony klirens metotreksatu; lit i digoksyna - zmniejszony klirens nerkowy litu i digoksyny, co powoduje zwiększanie stężenia w surowicy obu leków (należy unikać jednoczesnego stosowania, o ile nie można prowadzić częstej kontroli stężenia litu i digoksyny); kortykosteroidy - zwiększone ryzyko owrzodzenia przewodu pokarmowego lub krwawienia; leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna - nasilenie działania tych leków (podczas jednoczesnego stosowania z aceklofenakiem należy obserwować pacjentów); leki hamujące czynność płytek krwi i SSRI - zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Jednoczesne stosowanie z następującymi lekami może wymagać dostosowania dawkowania i zachowania środków ostrożności: metotreksat w małych dawkach - szczególnie u pacjentów z upośledzoną czynnością nerek, należy kontrolować czynność nerek, gdy NLPZ i metotreksat są podawane w ciągu 24 h, może zwiększyć się stężenie metotreksatu i jego toksyczność; cyklosporyna i takrolimus - zwiększone ryzyko działania nefrotoksycznego (należy kontrolować czynność nerek podczas leczenia skojarzonego); inne NLPZ, w tym salicylany (kwas acetylosalicylowy w dawkach >3 g/dobę); leki przeciwnadciśnieniowe: inhibitory ACE, antagoniści angiotensyny II - osłabienie działania tych leków, zwiększone ryzyko ostrej niewydolności nerek (np. u pacjentów odwodnionych lub w podeszłym wieku), należy odpowiednio nawadniać pacjentów i kontrolować czynność nerek; leki moczopędne - osłabienie działania tych leków; leki moczopędne oszczędzające potas - hiperkaliemia, należy kontrolować stężenie potasu we krwi (aceklofenak nie wpływał na ciśnienie krwi podczas jednoczesnego stosowania z bendrofluazydem, nie można wykłuczyć interakcji z innymi lekami moczopędnymi); leki przeciwcukrzycowe - w pojedynczych przypadkach hipoglikemia lub hiperglikemia, należy rozważyć dostosowanie dawkowania leków, które mogą powodować hipoglikemię; zydowudyna - zwiększone ryzyko działań toksycznych na układ krwiotwórczy, u pacjentów z hemofilią i HIV stosujących jednocześnie zydowudynę i ibuprofen istnieje zwiększone ryzyko krwiaków i krwawienia do stawów.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.