Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Wskazania:Choroby skóry przebiegające z nadkażeniem bakteryjnym, m.in. wyprysk (w tym atopowy i pieniążkowaty), świerzbiączka guzkowa, łuszczyca (z wyjątkiem zmian uogólnionych), liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry, alergia kontaktowa, nasilone odczyny po ukąszeniach owadów, wyprzenia, zapalenie ucha zewnętrznego.
Dawkowanie
Uwaga! Chronić oczy przed kontaktem z preparatem (ryzyko jaskry).
Uwaga! Nie stosować długotrwale (zwłaszcza u małych dzieci i niemowląt) ani na duże powierzchnie skóry, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Działanie
Walerianian betametazonu jest kortykosteroidem o silnym działaniu. Siarczan neomycyny jest antybiotykiem aminoglikozydowym o szerokim spektrum działania na większość bakterii wywołujących zmiany zapalne na skórze. Miejscowo stosowane kortykosteroidy mogą się wchłaniać przez zdrową, nieuszkodzoną skórę.
Skład
1 g maści zawiera 1,22 mg betametazonu walerianianu zmikronizowanego i 5 mg neomycyny siarczanu.
Pozostałe składniki to: parafina ciekła, wazelina biała
Działania niepożądane
Nadwrażliwość na składniki preparatu, trądzik różowaty i pospolity, zapalenie skóry w okolicy ust, wirusowe choroby skóry (np. opryszczka), bakteryjne i grzybicze zakażenia skóry oraz nadkażenia wywołane przez drożdżaki, świąd odbytu i sromu, zapalenie ucha zewnętrznego przebiegające z perforacją błony bębenkowej.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży dopuszcza się stosowanie jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności i braku możliwości podania leku bezpieczniejszego.
Przeciwwskazania
Reakcje nadwrażliwości. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zmian zanikowych skóry, przebarwienia skóry. Ponadto stosowanie preparatu na duże powierzchnie skóry lub w dużych dawkach (zwłaszcza u dzieci lub pod opatrunkiem okluzyjnym) może prowadzić do objawów hiperkortyzolemii (zespół Cushinga). U pacjentów z łuszczycą istnieje ryzyko rozwinięcia się uogólnionej, krostkowej postaci choroby.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.