Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Betaserc zawiera betahistynę. Jest stosowany w leczeniu „choroby Meniere'a”. Objawy tej choroby są następujące:
- zawroty głowy (z nudnościami, wymiotami)
- postępująca utrata słuchu
- szumy uszne.
Betaserc poprawia przepływ krwi w uchu wewnętrznym. Działając w ośrodkowym układzie nerwowym leczy objawy zawrotów głowy. W ten sam sposób leczy objawy chorób przedsionka (część ucha wewnętrznego odpowiedzialna za utrzymanie równowagi).
Dawkowanie
Betaserc zażywa się doustnie. Lek należy zażywać aż do skończenia kuracji. Poprawa może nastąpić czasami dopiero po kilku tygodniach leczenia. Najlepsze wyniki terapeutyczne można czasami uzyskać po kilku miesiącach leczenia.
Działanie
Mechanizm działania betahistyny nie jest znany. Wykazano działanie agonistyczne betahistyny na receptory H1 w obwodowych naczyniach krwionośnych. Skuteczność betahistyny w leczeniu zawrotów głowy może też wynikać z jej zdolności do zmiany przepływu krwi w uchu wewnętrznym lub z bezpośredniego wpływu na aktywność pobudzeniową neuronów jąder przedsionkowych. Poza tym betahistyna zwiększa przepuszczalność nabłonka płucnego, może u niektórych pacjentów powodować nieznaczne zmniejszenie ciśnienia tętniczego, nie wpływa na czynność gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 1 h od podania. Lek nie wiąże się lub wiąże się w niewielkim stopniu z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie. Ok. 80-90% dawki wydalane jest z moczem.
Skład
Każda tabletka zawiera 8 mg dichlorowodorku betahistyny.
Działania niepożądane
Reakcja alergiczna
anafilaksja (rodzaj gwałtownej reakcji alergicznej której objawami są m.in.: obrzęk twarzy i gardła, trudności w oddychaniu, pokrzywka - niewielkie swędzące wykwity na skórze), obrzęk naczynioruchowy (występujący nagle, najczęściej na twarzy), wysypka, świąd, pokrzywka.
Inne działania niepożądane
częste
nudności i zaburzenia trawienia
częstość „nieznana”:
łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak: wymioty, bóle żołądka i jelit, wzdęcia, gazy. Te działania niepożądane mogą ustąpić, jeśli lek zażywa się podczas posiłku lub po zmniejszeniu dawki.
Przeciwwskazania
- jeśli u pacjent ma uczulenie na betahistynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- jeśli u pacjenta występuje wysokie ciśnienie tętnicze krwi spowodowane guzem rdzenia nadnerczy (“guz chromochłonny nadnerczy”).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.