Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Wskazania:Choroby ucha wewnętrznego (np. choroba Meniera) i inne, objawiające się zawrotami głowy, szumem w uszach i narastającym upośledzeniem słuchu. Poprawa może nastąpić dopiero po upływie kilku tygodni leczenia.
Dawkowanie
Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz. Lek przyjmować najlepiej podczas posiłku.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest betahistyna Syntetyczny analog histaminy, aktywny po podaniu doustnym. Silnie blokuje histaminowe receptory presynaptyczne H3, a słabo pobudza postsynapyczne H1, nie wykazuje natomiast znaczącego działania na receptory H2. Prowadzi to do nasilenia wydzielania histaminy w zakończeniach nerwowych. Działa rozkurczająco na zwieracze prekapilarne w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego, co prowadzi do poprawy ukrwienia prążka naczyniowego błędnika; zwiększa też przepływ krwi w mózgu. Skraca czas rekonwalescencji po jednostronnym przecięciu nerwu przedsionkowego. Wykazuje zależne od dawki działanie hamujące na generowanie impulsów iglicowych przez neurony przedsionkowych jąder bocznego i przyśrodkowego. U ludzi betahistyna w niewielkim stopniu wpływa na czynność gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Mechanizm działania betahistyny w przypadku choroby Méniére'a nie jest znany; jej skuteczność w leczeniu zawrotów głowy może wynikać ze zdolności do zmiany przepływu krwi w uchu wewnętrznym lub z bezpośredniego wpływu na neurony jądra przedsionkowego. Poprawa u niektórych pacjentów następuje dopiero po kilku tygodniach stosowania; optymalne efekty terapeutyczne widoczne są po kilku miesiącach. Betahistyna wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, w niewielkim stopniu wiąże się z białkami osocza. Jej biologiczny okres półtrwania wynosi 4-5 godzin. Wydalana jest przez nerki w postaci metabolitów w ciągu ok. 24 godzin.
Skład
Substancją czynną leku jest 16 mg betahistyny dichlorowodorku
Działania niepożądane
Reakcje nadwrażliwości (wysypka, nudności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe). Dolegliwości te z reguły ustępują, jeżeli lek podawany jest podczas posiłku lub w zmniejszonej dawce. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinformować lekarza. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. senność, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na dichlorowodorek betahistyny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,zdiagnozowany guz chromochłonny nadnerczy, astmę oskrzelową, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy,rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy (preparat zwiera laktozę). Gdy przyjmujesz leki przeciwhistaminowe (przeciwuczuleniowe), salbutamol. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.