Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Lek Avamina SR jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 (zwanej insulinoniezależną) u dorosłych, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą.
Dawkowanie
Lekarz może zalecić stosowanie samego leku Avamina SR lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną.
Dorośli:
Leczenie zwykle rozpoczyna się od 1 tabletki leku Avamina SR 500 mg raz na dobę podczas wieczornego posiłku. Po około dwóch tygodniach przyjmowania leku, lekarz może, na podstawie pomiaru stężenia glukozy we krwi, dostosować dawkę leku. Maksymalna dawka leku to 2000 mg (4 tabletki), stosowana raz na dobę z wieczornym posiłkiem.
Skład
Substancja czynna
Substancją czynną leku jest metformina (w postaci chlorowodorku).
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 500 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 390 mg metforminy.
Pozostałe składniki
celuloza mikrokrystaliczna PH-102, karmeloza sodowa, hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Działania niepożądane
Bardzo rzadko (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):
kwasica mleczanowa - jest to bardzo rzadkie, ale groźne powikłanie szczególnie, gdy nerki nie pracują prawidłowo.
nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby i objawy zapalenia wątroby (z towarzyszącym zmęczeniem, utratą apetytu, zmniejszeniem masy ciała, a także z zażółceniem skóry i białkówek oczu).
Inne możliwe działania niepożądane zostały wymienione zgodnie z częstością występowania:
Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 pacjentów):
biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha lub utrata apetytu. Objawy te zwykle występują na początku leczenia i ustępują samoistnie. Jeśli objawy te nie ustępują, należy powiedzieć o tym lekarzowi.
Często (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):
zaburzenia smaku.
Bardzo rzadko (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):
zmniejszone stężenie witaminy B12, które może powodować niedokrwistość,
reakcje skórne w tym: zaczerwienienie skóry, świąd skóry i pokrzywka.
Przeciwwskazania
jeśli pacjent ma uczulenie na metforminę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby,
jeśli pacjent ma znacznie zmniejszoną czynność nerek,
jeśli u pacjenta występuje niewyrównana cukrzyca, na przykład ciężka hiperglikemia (duże stężenie glukozy we krwi), nudności, wymioty, biegunka, nagłe zmniejszenie masy ciała, kwasica mleczanowa lub kwasica ketonowa. Kwasica ketonowa to choroba, w przypadku której substancje nazywane ciałami ketonowymi kumulują się we krwi i która może doprowadzić do cukrzycowego stanu przedśpiączkowego. Do objawów należą: ból brzucha, szybki i głęboki oddech, senność lub nietypowy owocowy zapach z ust,
w przypadku nadmiernej utraty ilości wody z organizmu (odwodnienie), np. z powodu długotrwałej lub ciężkiej biegunki lub powtarzających się wymiotów. Odwodnienie może prowadzić do zaburzeń czynności nerek, co może grozić wystąpieniem kwasicy mleczanowej, w przypadku ciężkiego zakażenia, np. zapalenia płuc, oskrzeli lub nerek. Ciężkie zakażenia mogą prowadzić do zaburzenia czynności nerek, co może grozić wystąpieniem kwasicy mleczanowej,
w przypadku leczenia ostrej niewydolności serca lub niedawno przebytego zawału mięśnia sercowego, ciężkich zaburzeń krążenia (np. wstrząs) lub trudności z oddychaniem. Może to spowodować niedotlenienie tkanek, co może grozić wystąpieniem kwasicy mleczanowej,
jeśli pacjent nadużywa alkoholu,
jeśli pacjent ma mniej niż 18 lat.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.