Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisW diagnostyce okulistycznej w celu rozszerzenia żrenicy i porażenie akomodacji, we wczesnym okresie zapalenia tęczówki dla zapobieżenia zrostom, zez u dzieci.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest atropina, alkaloid występujący w roślinach należących do rodziny psiankowatych (Solanaceae), w tym w wilczej jagodzie (Atropa belladonna). Atropina należy do grupy leków zwanych parasympatykolitykami (inna stosowana nazwa to leki przeciwcholinergiczne, leki cholinolityczne). Działanie leków cholinolitycznych polega na blokowaniu pobudzenia receptorów cholinergicznych znajdujących się na powierzchni komórek nerwowych i komórek docelowych. Działanie atropiny dotyczy receptorów muskarynowych, które są podtypem receptorów cholinergicznych. Są to receptory pobudzane w warunkach fizjologicznych przez acetylocholinę. Działając na receptory muskarynowe, atropina znosi działanie acetylocholiny i powoduje rozkurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg moczowych, żółciowych oraz oskrzeli. Działa hamująco na wydzielanie większości gruczołów (poza mlekowymi), w tym potowych. Wpływa na czynność serca poprzez hamowanie przekaźnictwa nerwu błędnego. Modyfikując aktywność węzła zatokowo-przedsionkowego i przedsionkowo-komorowego zwiększa częstotliwość rytmu serca.
W postaci kropli do oczu atropina stosowana jest do worka spojówkowego. Atropina działa rozkurczająco na zwieracz źrenicy oraz mięsień ciała rzęskowego i powoduje rozszerzenie źrenicy. Poraża akomodację oka.
Po podaniu do worka spojówkowego atropina wchłania się do krążenia ogólnego. Jej metabolizm zachodzi w wątrobie, wydalana jest w niewielkich ilościach w postaci metabolitów oraz w postaci niezmienionej. Hydroksyetyloceluloza, która jest składnikiem pomocniczym preparatu, nadaje kroplom większą lepkość i powoduje dłuższe utrzymywanie się w worku spojówkowym, przez co wydłuża czas działania.
DawkowanieMiejscowo do worka spojówkowego. Dawkowanie i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. W celu uniemożliwienia preparatowi wchłonięcia do krążenia ogólnego należy po aplikacji preparatu ucisnąć na parę minut przewody łzowe. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na składniki preparatu oraz na leki cholinolityczne. Jaskra pierwotna z tendencją do zamykania kąta. Jaskra z wąskim kątem.
SkładAtropine
Działania niepożądaneZaburzenie akomodacji i porażenie zwieracza źrenicy, wzrost ciśnienia śródgałkowego. Zaburzenia widzenia ustępują w pełni po 3-7 dniach. Możliwe działania ogólne przy długotrwałym stosowaniu jak suchość błon śluzowych i skóry, zaczerwienienie skóry, hipertermia, pobudzenie lub depresja w zależności od dawki, omamy wzrokowe, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia oddawania moczu, zaparcie. Lek upośledza sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.
InterakcjeDziałanie siarczanu atropiny nasilają leki o działaniu cholinolitycznym np.: amitryptylina, hydroksyzyna, haloperydol, chlorpromazyna, leki przeciwhistaminowe I generacji oraz niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona. Przy jednoczesnym stosowaniu siarczanu atropiny i cholinomimetyków (fizostygmina, neostygmina, pilokarpina) następuje wzajemne znoszenie działania.
Adres producentaZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.