Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisLeczenie lekkiej, umiarkowanej i ciężkiej depresji.
DziałanieLek przeciwdepresyjny. Selektywnie zwiększa wychwyt zwrotny serotoniny w neuronach kory mózgowej oraz hipokampa. Pobudza aktywność elektryczną komórek piramidowych w hipokampie oraz przyspiesza odzyskanie przez nie aktywności po funkcjonalnym zahamowaniu. Wpływa na zaburzenia lękowe związane z depresją oraz na zaburzenia nastroju. Zajmuje pośrednie miejsce pomiędzy lekami przeciwdepresyjnymi działającymi stymulująco a lekami przeciwdepresyjnymi działającymi uspokajająco. Działa na zaburzenia somatyczne, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego, związane z lękiem i zaburzeniami nastroju. Tianeptyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Wiąże się z białkami osocza w około 95%. Jest w bardzo dużym stopniu metabolizowana w wątrobie. T0,5 wynosi 2,5 h. Jest wydalana z moczem, głównie w postaci metabolitów. U pacjentów z niewydolnością nerek oraz u osób w podeszłym wieku T0,5 wydłuża się o około 1 h.
DawkowanieDoustnie, według zaleceń lekarza. Lek należy przyjmować przed posiłkami. Uwaga! Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania leku.
PrzeciwwskazaniaNadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jednoczesne stosowanie leku z nieselektywnymi inhibitorami MAO (po stosowaniu inhibitorów MAO należy odczekać 2 tyg. przed rozpoczęciem leczenia tianeptyną; przed zastosowaniem inhibitora MAO należy odstawić tianeptynę na 24 h wcześniej).
SkładTianeptine
Działania niepożądaneCzęsto: szybkie bicie serca, chwilowe nieprawidłowe bicie serca (skurcze dodatkowe), ból w okolicy serca; bezsenność, senność, zawroty głowy, bóle głowy, dreszcze, omdlenie, drżenia; zaburzenia widzenia; duszność,uczucie suchości błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia, bóle brzucha, nudności, wymioty,niestrawność, biegunka, wzdęcia, zgaga; bóle pleców, bóle mięśni; jadłowstręt; uderzenia gorąca; osłabienie, uczucie ciała obcego w gardle; koszmarne sny. Niezbyt często: wysypka, świąd, pokrzywka. Rzadko: nadużywanie i uzależnienie, w szczególności u osób w wieku poniżej 50 lat z wywiadem świadczącym o uzależnieniu od leków lub alkoholu. Ponadto mogą wystąpić: myśli lub zachowania samobójcze. Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn, dopóki nie zostanie poznana indywidualna reakcja na lek.
InterakcjeNie należy stosować tianeptyny z inhibitorami MAO (ryzyko wystąpienia zapaści krążeniowej, napadowego nadciśnienia tętniczego, hipertermii, drgawek, zgonu). Leczenie tianeptyną można rozpocząć po 2 tyg. od zakończenia stosowania inhibitorów MAO; leczenie inhibitorami MAO można rozpocząć po 24 h od przerwania stosowania tianeptyny. Podczas stosowania z mianseryną na modelach zwierzęcych obserwowano działanie antagonistyczne. Tianeptynę należy stosować z najwyższą ostrożnością z lekami działającymi depresyjnie na o.u.n. Nie zaleca się picia alkoholu podczas leczenia preparatem.
Adres producentaZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.,
ul. Pelplińska 19,
83-200 Starogard Gdański,
PL
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.