Czy można pozbyć się szpecącej blizny? Jak zmniejszyć jej widoczność? Czy preparaty dostępne w aptece będą w tym pomocne? Eksperci allecco.pl znają najlepsze maści i inne sposoby na blizny.
Po porodzie - najczęstsze problemy
Gdy opadną już emocje po porodzie i na świecie pojawi się najwspanialszy skarb pod słońcem, musimy jak najprędzej pozbierać się po tym olbrzymim wysiłku jakim jest poród i dojść do siebie, by zaopiekować się naszym Maleństwem.
- Jak radzić sobie z bólem?
- Pielęgnacja krocza po porodzie
- Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?
- Pielęgnacja piersi
Już w szpitalu, na ogół po 2 do 6 godzin po porodzie, w obecności położnej można się podnieść. Należy jednak uważać, ponieważ często kręci się w głowie, dlatego najpierw powolutku opuszczamy nogi i siadamy. Po cesarskim cięciu w znieczuleniu ogólnym następuje to po około 6–8 godzinach od operacji, po znieczuleniu zewnątrzoponowym można wstać po 2–6 godzinach, a po podpajęczynówkowym – dopiero po 12 godz.
Jak radzić sobie z bólem?
Po porodzie, czy to naturalnym czy po "cesarskim cięciu", pojawia się ból brzucha. Związane jest to z oksytocyną, którą organizm produkuje pod wpływem drażnienia sutków, pobudza ona laktację, a także sprawia, że macica się obkurcza. Ból jest podobny do tego podczas menstruacji, dlatego nierzadko trzeba stosować leki przeciwbólowe. Najbezpieczniejszy jest paracetamol (np. Apap, Paracetamol, Codipar) oraz rozkurczające (np. No-Spa, Galospa). Dobre rezultaty przyniesie również regularne karmienie dziecka lub odciąganie pokarmu.
Pielęgnacja krocza po porodzie
Po długim i wyczerpującym porodzie naturalnym oraz nacięciu krocza, pojawia się silny ból w tej okolicy uniemożliwiający siadanie. Nacięte krocze goi się około siedmiu dni, ale kłopoty z siadaniem mogą trwać nawet przez dwa tygodnie. W tym czasie nie zaleca się siadania. Najlepiej przyjmować pozycję leżącą lub półleżącą na boku. Do siadania można również wykorzystać specjalne kręgi przeciwodleżynowe lub dmuchane koła, które świetnie się do tego celu nadają. By krocze szybciej się goiło, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. W aptece są do kupienia preparaty, które złagodzą te dolegliwości. Są to np. saszetki Tantum Rosa do rozpuszczania w wodzie, zawierające benzydaminę o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ma działanie znieczulające i odkażające. Rumianek, Kora dębu, Vagosan zioła do podmywania, Nadmanganian potasu, proszek lub tabletki również do podmywania, działają dezynfekcjnie.
Rivanol w płynie wylany na podpaskę przyniesie ukojenie. Podmywanie powinno obywać się po każdej wizycie w toalecie, ponieważ nie zaleca się używania papieru toaletowego, który może podrażniać miejsca intymne.
Krocze lepiej goi się przy dostępie powietrza, dlatego najlepiej używać majtek z siateczki i jak najczęściej wietrzyć pupę.
Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?
Miejsce cięcia powinno myć się wodą z dodatkiem szarego mydła, przynajmniej trzy razy dziennie. Można też używać bezzapachowej, hipoalergicznej kostki myjącej dla niemowląt. Ranę delikatnie osuszać miękkim ręcznikiem, a następnie odkazić np. spirytusem salicylowym, octeniseptem lub Aseptem. Należy również nosić majtki z niskim stanem najlepiej biodrówki, aby nie przykrywały rany. Przez kilka tygodni po porodzie rana będzie swędzieć, w jej okolicach można też odczuwać ból, stopniowo coraz słabszy.
Gdy rana się zagoi, można stosować dwa razy dziennie preparaty na blizny:
Contratubex - żel zawierający heparynę, ekstrakt płynny z cebuli i alantoinę.
Bio-oil olejek do pielęgnacji skóry, świetnie nadaje się również do usuwania rozstępów
Scagel - najnowsza, kompletna formuła na blizny, stanowi połączenie naturalnych wyciągów z roślin i pochodnej silikonu, których działanie w procesie leczenia blizn różnego pochodzenia zostało naukowo udowodnione.
Sposoby na rozstępy
Po porodzie pozostaje obwisła, wiotka skóra na brzuchu, a u niektórych kobiet dodatkowo poprzeszywana liniami rozstępów. Codziennie pod prysznicem lub podczas kąpieli należy masować brzuch szorstką rękawicą, a potem smarować balsamem ujędrniającym – najlepiej dwa razy dziennie. Przez pierwsze tygodnie oprócz intensywnego nawilżania np. oliwkami lub balsamami np. z serii Mustella, również warto wprowadzić preparaty na blizny, mogą to być te same, których używamy na ranę po cesarskim cięciu. Po 6 tygodniach od porodu wskazane są już lekkie oraz średnio intensywne ćwiczenia. Mogą to być pilates, joga, aeobik.
Pielęgnacja piersi
Nikt nie zaprzeczy, że karmienie piersią jest bardzo ważne nie tylko dla naszego maluszka (dostarcza najważniejsze składniki odżywcze i zacieśnia więź pomiędzy matką a dzieckiem), ale również przyczynia się do regeneracji naszego ciała po porodzie.
Zdarza się jednak, że pomimo chęci karmienia piersią, nie mamy zbyt dużej ilości pokarmu by wykarmić maleństwo. Można jednak temu zaradzić stosując herbatki laktacyjne np. Lactinatal sasz, Lactosan sasz. lub pić herbatę z mlekiem tzw. bawarkę. W aptekach dostępne są również doustne suplementy, wspomagające laktację oraz dostarczające substancje, zapobiegające wzdęciom u noworodka. Są to np. Lactinatal, Prenalen laktacja, Femaltiker.
Uwaga: Podczas laktacji należy unikać picia mięty i szałwii, gdyż działają one na hamująco na ten proces!
Podczas karmienia nie rzadko dochodzi do podrażnienie brodawek, jest to szczególnie bolesne i nieprzyjemne, dlatego warto je chronić specjalnymi silikonowymi nakładkami (Avent, Canpol) lub muszlami, zabezpieczą je podczas karmienia przed krwawieniem. Po każdym karmieniu można posmarować brodawki własnym mlekiem, które ma właściwości bakteriobójcze lub użyć do tego specjalnych kremów z apteki np. Alantan, Bepanthen, Maltan, Panthenol. Dobrze jest również wietrzyć piersi, przynajmniej przez 15 min. po każdym karmieniu. Na bolesne brodawki między karmieniami można przykładać kostkę lodu (owiniętą w tetrową pieluchę) albo specjalne wkładki hydrożelowe. Podczas każdego karmienia piesi należy je masować. Zapobiegnie to powstawaniu zgrubień i zapychaniu kanałów mlekowych.
Jeżeli ból jest ostry, trzeba odciągać mleko i dokarmiać maluszka z butelki lub strzykawki. A gdy nic nie pomaga i po kilku dniach nadal nie ma poprawy, trzeba szukać pomocy u specjalisty.
mgr farm. M. Perzyna
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.