Cellulit i rozstępy
Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki i występuje najczęściej na brzuchu, udach, biodrach, pośladkach. Likwidacja powstałego cellulitu nie jest prosta i wymaga zarówno zmiany trybu życia oraz nawyków żywieniowych jak również regularnego stosowania kosmetyków.
- Co to jest cellulit?
- Jak zwalczyć cellulit?
- Jak pozbyć się rozstępów?
- Co na rozstępy?
Co to jest cellulit?
Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki i występuje najczęściej na brzuchu, udach, biodrach, pośladkach. Cellulit inaczej nazywany jest „skórką pomarańczową„ może powstawać w wyniku siedzącego trybu życia, stosowania środków antykoncepcyjnych, zaburzeń hormonalnych, nadwagi, przewlekłego stresu. Likwidacja powstałego cellulitu nie jest prosta i wymaga zarówno zmiany trybu życia oraz nawyków żywieniowych jak również regularnego stosowania kosmetyków i preparatów wspomagających pozbycie się go.
Jak zwalczyć cellulit?
Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o wzmożony wysiłek ruchowy np. spacery, gimnastyka, pływanie. Kolejnym wprowadzenie diety antycellulitowej usuwającej nadmiar tkanki tłuszczowej oraz przyśpieszającej przeminę materii. Taka dieta powinna powinna zawierać produkty lekkostrawne np. białe mięso i ryby , chude sery, ryż, owoce i warzywa. Dodatkowo takie produkty jak: pomidory i sałata będą działać przeciwobrzękowo, pietruszka, seler moczopędnie, orzechy, ryby, dzięki zawartości kwasów omega 3 będą poprawiać metabolizm tkanek w których zgromadzony jest cellulit. Unikaj natomiast tłustych, ostrych i słonych potraw ponieważ ich spożywanie sprzyja gromadzeniu się wody w organizmie.
Dodatkowo codziennym elementem powinien być masaż bezpośrednio po kąpieli lub podczas jej trwania. Masaż będzie wspomagał pracę komórek, ułatwiał odprowadzanie limfy i wody z tkanek jak również poprawiał krążenie krwi. Po kąpieli zaleca się również wsmarowywanie w objęte cellulitem miejsca przeznaczonych do tego kremów i balsamów np. Vichy Cellu Destock, Biloiq Body balsamanty cellulitowy. Przyśpieszenie walki z cellulitem może spowodować również zażywanie doustnych preparatów np. Detocell, Aqua-Femin.
Jak pozbyć się rozstępów?
Rozstępy to pasma występujące na skórze będące wynikiem nadmiernego rozciągnięcia się skóry w krótkim czasie i zerwania włókien kolagenowych. Niestety w przeciwieństwie do cellulitu nie można ich zlikwidować, natomiast można zapobiec ich powstawaniu lub ograniczyć ich rozszerzanie się. Najbardziej narażonymi osobami na powstanie rozstępów są kobiety w ciąży, osoby uprawiające kulturystykę lub osoby które przybierają na wadze w bardzo szybkim tempie. W okresie wzmożonego przyrostu wagi warto stosować dietę bogatą w witaminy A, E, PP, B5 oraz białko, które wypełni ubytki w połączeniach elastyny i kolagenu. Dieta powinna zawierać takie produkty jak: mięso drobiowe i wołowe, ryby np. tuńczyk, nabiał np. sery czy kefir. Jeżeli to ciąża jest czynnikiem ewentualnego powstawiania rozstępów należy rozważyć regularne stosowanie kremów przeciw rozstępom, które należy rozpocząć stosować najczęściej po 3. miesiącu ciąży.
Co na rozstępy?
Wśród dostępnych preparatów znajdziemy np. Oillan krem lub koncentrat na rozstępy, Gerber krem przeciw rozstępom. Są to preparaty bezpieczne i nie przenikają do krwiobiegu. Rozstępy podobnie jak cellulit najczęściej pojawiają się na brzuchu udach , piersiach,udach, a w przypadku kulturystów po wewnętrznej stronie ramion. Dostępne preparaty należy nakładać regularnie w każde miejsce podatne na wystąpienie rozstępów i dbać o ujędrnienie skóry każdego dnia ponieważ może dojść do rozerwania włókien kolagenowych. Jeżeli rozstępy już się pojawiły możemy również zadbać aby ich widoczność była jak najmniejsza np. stosując preparaty takie jak BioOil, który będzie wyrównywał koloryt skóry tak aby zminimalizować wygląd zmienionego miejsca względem zdrowej skóry. Podobnie jak w przypadku cellulitu ważne jest aby regularnie ćwiczyć, zwłaszcza wykonywać ćwiczenia rozciągające, wykonywać masaże skóry oraz stosować kremy zawierające w składzie np. olejek lawendowy, aloes,masło kakaowe. Niezawodna może okazać się również po prostu zwykła wazelina, która ma silne właściwości nawilżające.
mgr farm. Olga Piwko
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.