Pielęgnacja biustu
Biust to wielki atut każdej kobiety. Jest on bardzo ważny zarówno w kontekście kobiety jako matki oraz kobiety jako tej "drugiej połówki" dlatego dbanie o niego oraz regularne badanie są niezwykle istotne w życiu każdej kobiety.
- Badanie piersi
- Pielęgnacja i suplementacja
- Rola odpowiednio dobranego biustonosza
- Zbilansowana dieta a biust
Badanie piersi
Pielęgnacja biustu powinna być związana z jego regularnym badaniem. W domu co najmniej raz w miesiącu zaleca się samodzielne badanie, najlepiej około 5 dnia po zakończeniu miesiączki. Ma ono na celu ewentualne wyczucie zgrubień w piersiach. Wskazane są również regularne wizyty i badanie przez ginekologa co najmniej raz w roku. Natomiast u kobiet powyżej 40 roku życia co 2 lata powinno wykonywać się dodatkowo mammografię , czyli prześwietlenie piersi. Kobietom pomiędzy 25 a 50 rokiem życia zaleca się również co najmniej raz w roku badanie USG piersi.
Pielęgnacja i suplementacja
W okresie ciążowym kobiety kiedy to piersi fizjologicznie ulegają powiększeniu właściwą pielęgnacją powinno być wsmarowywanie kremów zapobiegających powstawaniu rozstępów. W okresie, kiedy po porodzie kobieta karmi piersią ważna jest przede wszystkim ochrona brodawek piersiowych. Preparaty temu dedykowane będą wykazywać działanie odżywcze, regenerujące, a także łagodzące podrażnienia powstałe podczas ssania piersi przez dziecko.
Niestety po ciąży i karmieniu biust kobiety może się zmieniać, przede wszystkim za sprawą utraty jędrności. W tym okresie ważne jest aby zadbać o poprawę mikrokrążenia krwi i jednoczesną poprawę napięcia i sprężystości skóry w okolicy biustu. Efekt ten można osiągnąć stosując zarówno preparaty doustne, jak również poprzez zewnętrza pielęgnację specjalnie do tego przeznaczonymi kosmetykami. W skład preparatów doustnych wchodzą przede wszystkim odpowiednio dobrane kompozycje produktów pochodzenia roślinnego oraz składniki zbożowe min. żyto, pszenica, jęczmień, soja oraz ekstrakty z chmielu, czerwonej koniczyny, gryki zwyczajnej, wykazujących działanie napinające, ujędrniające oraz nadające piersiom objętość. Równie potrzebna jest pielęgnacja zewnętrza w postaci kremów, serum i żeli ujędrniających. Dodatkowo można przywrócić prawidłowy kształt piersiom wykonując proste ćwiczenia klatki piersiowej, pompki, ćwiczenia z ciężarkami, a także pływanie w sposób korzystny wpłynie na wygląd piersi.
Rola odpowiednio dobranego biustonosza
Prawidłowa pielęgnacja biustu na co dzień związana jest z odpowiednim doborem biustonosza. Często przy zakupie biustonosza popełniane zostają błędy związane ze złym pomiarem obwodu pod biustem oraz doborem zbyt małej miseczki. Błędy te powodują niedostateczne podtrzymanie piersi, obciążenie ramion i kręgosłupa, a w konsekwencji także utratę jędrności piersi i ich nieatrakcyjny wygląd. Ponadto istnieje wiele rodzajów biustonoszy, a ten właściwy to przede wszystkim wygodny i nie deformujący piersi, utrzymujący je w prawidłowym miejscu.
Zbilansowana dieta a biust
Nasza codzienna dieta odpowiednio dobrana również będzie wpływać na atrakcyjny biust. Powinny pojawiać się w niej witaminy min. w witamina A, C, E. Witamina A wpływa korzystnie na skórę i zapobiega jej wysuszaniu. Znajduje się ona w jajach, mięsie, wątrobie, pomidorach, marchwi, szpinaku. Witamina C chroni przed niekorzystnym promieniowaniem ultrafioletowym i zapobiega wiotczeniu skóry. Znajdziemy ją w takich produktach jak: owoce cytrusowe, kapusta czerwona, truskawki, kiwi, kalafior. Witamina E przyczynia się do odnowy komórkowej i opóźnia starzenie się skóry. Ta występuje w orzechach, rybach, ziarnach słonecznika, szpinaku, morelach i brzoskwiniach.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.