Jak wybrać skuteczny preparat na cellulit?
Cellulit, potocznie skórka pomarańczowa, to przypadłość z którą zetknęła się chyba każda kobieta. Mało estetyczne zmiany umiejscowione głównie na udach i pośladkach nie oszczędzają nawet szczupłych pań. Jak pozbyć się cellulitu z wykorzystaniem preparatów dostępnych na aptecznych półkach - odpowiedź znajdziecie poniżej.
- W jaki sposób powstaje cellulit?
- Jakie są główne rodzaje cellulitu?
- Jak właściwie rozpoznać rodzaj cellulitu?
- 5 skutecznych sposobów jak zwalczyć cellulit
- Profilaktyka
W jaki sposób powstaje cellulit?
Wpływ na tworzenie się cellulitu mają przede wszystkim estrogeny - żeńskie hormony płciowe oraz typowa dla pań budowa tkanki tłuszczowej. Zmiany powstają na skutek zaburzeń w mikrokrążeniu. Krew płynie w sposób mało efektywny, co prowadzi do jej zastoju w naczyniach, odkładania się toksyn i pojawienia się obrzęków.
Jakie są główne rodzaje cellulitu?
- Cellulit tłuszczowy (lipidowy) - powstaje, gdy utrudniony przepływ krwi prowadzi do zmiany metabolizmu komórek tłuszczowych, gromadzenia się w ich wnętrzu toksycznych trójglicerydów i ich patologicznego rozrostu. Obserwujemy wtedy charakterystyczne przedzielania rozbudowanej tkanki tłuszczowej tkanką łączną.
- Cellulit cyrkulacyjny - tworzy się, kiedy zmienione włókna kolagenowe napierają na komórki tłuszczowe.
- Cellulit wodny (obrzękowy) - powstaje, gdy na skutek nieefektywnego przepływ krwi i limfy w organizmie odkłada się nadmiar wody i tłuszczu. W tym wypadku obserwujemy również obrzęki w okolicy łydek i kostek.
Jak właściwie rozpoznać rodzaj cellulitu?
Aby skutecznie zacząć walkę z już istniejącymi zmianami, musimy właściwie określić ich rodzaj.
Cellulit wodny – jak rozpoznać? Pojawia się on w sytuacji, gdy obrzęki umiejscowione są w okolicy dolnej części nóg, a skóra na udach i pośladkach wygląda na opuchniętą i pofalowaną. Problem częściej spotyka panie w wieku 20-25 lat, które cierpią na zaburzenia gospodarki hormonalnej lub stosują antykoncepcję. Cellulit wody pojawia się także u kobiet w ciąży. Ze względu na znaczny wzrost poziomu estrogenów w tym okresie problem ten dotyka ok. 70% ciężarnych.
Kiedy skóra w newralgicznych miejscach (uda, pośladki) staje się dosyć twarda i boli przy uszczypnięciu, to zapewne mamy do czynienia z cellulitem cyrkulacyjnym. Potrzeba bardzo dużo czasu, aby tego typu zmiana rozwinęła się, przez co jest ona bardzo trudna do usunięcia.
Z cellulitem lipidowym mamy do czynienia, kiedy zmiany na udach i pośladkach przypominają skórkę pomarańczy. Jest on bardzo często wynikiem efektu jojo po stosowanych dietach odchudzających i dotyczy osób otyłych w każdym wieku. Często towarzyszu mu ból w miejscu ucisku, a pod palcami wyczuwalne są grudki. Jest on znacznie trudniejszy do wyleczenia niż cellulit obrzękowy.
5 skutecznych sposobów jak zwalczyć cellulit
W gabinetach kosmetycznych i lekarskich znajdziemy szeroką ofertę, która pomoże nam pozbyć się celullitu. Są to jednak zabiegi dość drogie, a wiele z nich jest przeznaczonych do zwalczania zmian w wysokim stadium rozwoju.
Aktywność fizyczna
Powtarzane jak mantra stwierdzenie, że ruch to zdrowie ma ogromne znaczenie również w walce z cellulitem. Właściwie dobrana forma aktywności fizycznej poprawia krążenie zarówno w dużych, jak i małych naczyniach krwionośnych. Zbawienne w tym wypadku są spacery, bieganie, jazda na rowerze lub pływanie, które to czynności mobilizują do pracy mięśnie pośladków, ud, bioder oraz poprawiają przepływ krwi w kończynach dolnych.
Właściwa dieta
Powinno się unikać słodyczy oraz przetworzonej żywności, zawierającej dużo tłuszczów i soli. Są one bowiem odpowiedzialne za zatrzymywanie wody oraz toksyn w organizmie. Dobrze jest wyeliminować z diety kawę, a także papierosy i alkohol, które to dostarczają wielu szkodliwych substancji.
Produkty zalecane:
- seler, pietruszka, arbuz, truskawka, czereśnia - działają moczopędnie,
- banany, pomidory, sałata zielona - bogate w potas dający efekt przeciwobrzękowy,
- ryby, orzechy, oliwa, oleje roślinne - źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych omega, które to przyspieszają metabolizm tkanki tłuszczowej i zmniejszają odkładanie się tłuszczów,
- zielona herbata - poprawia przemianę materii w organizmie,
- niegazowana woda mineralna o obniżonej zawartości sodu - pozwoli wypłukiwać toksyny (co najmniej 2 litry dziennie).
Odpowiedni strój
Buty na wysokim obcasie i obcisłe spodnie ograniczają prawidłowe krążenie w kończynach dolnych. Dlatego należy unikać tego typu ubioru, zwłaszcza gdy mamy stojącą lub siedzącą pracę.
Doustne suplementy
Kobiety aktywnie walczące z cellulitem mogą sięgnąć dodatkowo po preparaty poprawiające metabolizm tkanek, wspomagające strukturę naczyń krwionośnych oraz wpływających na kondycję skóry, np. Capivit A+E anti-cellulite, Cellu Off. W przypadku nadmiernych obrzęków w obszarach kończyn górnych i dolnych oraz cellulitu wodnego na aptecznych półkach możemy znaleźć ziołowe preparaty ułatwiające usuwanie nadmiaru wody oraz toksyn z organizmu, np. Hydrominium, czy Aqua-Femin.
Właściwa pielęgnacja skóry
Na każdym etapie leczenia cellulitu należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu i odżywieniu skóry. Bardzo ważne jest, aby stosowane preparaty były bogate w składniki poprawiające krążenie, metabolizm i działające przeciwobrzękowo. Wybierając balsam, czy olejek zwróćmy uwagę, czy zawiera on kofeinę i karnitynę, pomagające redukować tkankę tłuszczową, substancje poprawiające elastyczność skóry oraz uszczelniające naczynia krwionośne – np. flawonoidy (np. trokserutyna). Preparatem zawierającym wszystkie potrzebne do walki z cellulitem naturalne składniki może być np. Ziaja Multimodeling balsam do ciała wysmuklający.
Profilaktyka
Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, tak i w tym wypadku należy pamiętać o kilku aspektach, dzięki którym będziesz mogła cieszyć się pięknym ciałem wolnym od cellulitu. Unikaj długiego siedzenia i stania, szczególnie w zbyt obcisłym stroju, czy mając na nogach buty na wysokim obcasie. Jeśli Twoja praca tego wymaga, pamiętaj by w ramach przerwy zrobić sobie 5-minutowy spacer. Właściwa dieta i aktywność fizyczna sprawią, że nie tylko poprawisz kondycję, ale będziesz czuła się silniejsza i pełna energii. Stosuj kosmetyki pozwalające utrzymać lepszą elastyczność i ukrwienie skóry. Warto pamiętać, że sam proces masowania newralgicznych miejsc daje efekty poprzez poprawę krążenia. Dlatego wszelkiego rodzaju peelingi gruboziarniste, czy masaż z zastosowaniem rękawiczki są jak najbardziej wskazane. Szczególnie o pielęgnację skóry należy zadbać w czasie ciąży, używając preparatów przeznaczonych dla przyszłych mam.
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.