Jak wybrać preparat na rozstępy w ciąży?
Problem powstawania rozstępów w ciąży, uwidaczniających się jako niezbyt długie, wąskie pręgi w okolicy brzucha, piersi i ud, dotyczy od 60 do 90% kobiet ciężarnych. Te mało estetyczne zmiany zachodzą w warstwie właściwej skóry, więc są bardzo trudne do zlikwidowania. Warto zatem stosować preparat zapobiegający ich powstawaniu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, aktywności fizycznej i diecie przyszłe mamy będę mogły cieszyć się pięknym ciałem po już w kilka miesięcy po porodzie.
- Jak wyglądają rozstępy i dlaczego powstają?
- Profilaktyka i naturalne składniki
- Kiedy zacząć stosować preparat, aby uniknąć rozstępów?
- Co zrobić z rozstępami po porodzie?
Jak wyglądają rozstępy i dlaczego powstają?
Na początku na skórze pojawiają się rozgałęzione, czerwone pęknięcia. Dodatkowo przyszłym mamom dokucza świąd, pieczenie i uczucie napięcia. Z czasem objawy ustępują, a zmiany stają się bardziej widoczne. Obserwuje się bardziej bądź mniej liczne podłużne, rozchodzące się pęknięcia na powierzchni naskórka. Umiejscawiają się one głównie na brzuchu, piersiach i udach.
Jest wiele czynników, które wpływają na powstawanie tych mało estetycznych rozchodzących się kresek na ciele. Niewątpliwie główną rolę odgrywają tutaj uwarunkowania genetyczne. Pozostałe z nich to:
- Wzrost stężenia kortyzolu (hormon kory nadnerczy) we krwi, osłabiającego włókna kolagenowe, które pękają pod wpływem rozciągania.
- Nadmierny przyrost wagi, bardzo gwałtowny u ciężarnych.
- Nieodpowiednia, ciężkostrawna i wysokokaloryczna dieta.
- Brak ruchu i aktywności na świeżym powietrzu, w związku z czym skóra nie ma możliwości się dotlenić.
- Niewystarczająca pielęgnacja naskórka pozbawiona nawilżania i masowania zwiększającego ukrwienie.
Profilaktyka i naturalne składniki
Trudno jest zlikwidować rozstępy, które już powstały dlatego bardzo ważna jest w tym wypadku profilaktyka.
M. in. allantoina, D – panthenol, kwas hialuronowy, wyciągi ze skrzypu, bluszczu. Unikamy na pewno preparatów zawierających kofeinę, która wpływa na ukrwienie. Ponadto wiele zapachów działa drażniąco na przyszłe mamy, dlatego przy wyborze produktu warto zwrócić uwagę na jego zapach. Ważnym aspektem jest również brak wywoływania alergii kontaktowej. Zawsze warto poprosić w aptece o próbkę danego kosmetyku. Na rynku znajdują się produkty, które nadają się do stosowania w celu zapobiegania tego typu zmianom skórnym, m.in. Linoderm Mama balsam przeciw rozstępom, który działa regenerująco, a dodatkowo natłuszczająco i wygładzająco.
Przede wszystkim wybrany preparat powinien zawierać naturalne składniki. Dobrym pomysłem jest stosowanie olejków, które pomagają nie tylko w profilaktyce antyrozstępowej, ale także w walce z już istniejącymi zmianami. Na jakie olejki warto zwrócić uwagę?
- ze słodkich migdałów – świetnie ujędrnia,
- arganowy – poprawia metabolizm i odbudowę włókien kolagenowych,
- z kiełków pszenicy – antyoksydant zapobiegający degeneracji włókien elastyny i kolagenu,
- z orzechów makadamia – działa ochronnie na strukturę komórek skórnych i antycellulitowo,
- kokosowy – ujędrnia i nawilża,
- z opuncji figowej – łagodzi obrzęki i napięcie.
Kurację olejkiem warto jednak uzupełniać odpowiednim kremem. Ponieważ tego typu kosmetyki bądź dermokosmetyki mają zdolność do zatrzymywania wody w naskórku.
Wybierając krem na rozstępy: na brzuchu, na piersiach, na udach powinniśmy szukać osobnego produktu na każdą część ciała? Otóż NIE! Można ten sam krem wcierać we wszystkie problematyczne miejsca. Bardziej istotne jest tutaj pytanie – jak stosować wybrany preparat? Na brzuch nanosimy go delikatnie, podobnie na piersi, oczywiście unikając okolic brodawek. Intensywne wmasowywanie kremu, najlepiej poprzedzone wykonaniem peelingu drobnoziarnistego, może odbywać się w okolicy ud i pośladków. Zabiegi pielęgnacyjne powtarzamy najlepiej dwa razy dziennie, stosując krem naprzemiennie z olejkiem. Dobrze jest również kontynuować tego typu czynności jeszcze kilka miesięcy po porodzie.
Kiedy zacząć stosować preparat, aby uniknąć rozstępów?
Pierwsze zmiany na skórze zaczynają się pojawiać pod koniec drugiego trymestru. Warto więc zacząć zabiegi pielęgnacyjne odpowiednio wcześniej. Często producenci podają, że ich preparaty można stosować od II - ego trymestru. Jest to spowodowane brakiem jakichkolwiek badań i doniesień na temat używania produktu wcześniej, ale wcale nie oznacza, że nie wolno tego robić. Oillan Mama Multiaktywny balsam przeciw rozstępom, to preparat rekomendowany dla kobiet w ciąży już od 8. tygodnia jej trwania. Zawiera on składniki wpływające na poprawę elastyczności, regeneracji i nawilżenia naskórka. Na rynku dostępne są również produkty o bardziej skoncentrowanym składzie, które zalecane są mniej chętnie w celach profilaktycznych, ale po to by redukować już istniejące zmiany. Jednym z nich jest Oillan Mama koncentrat, który ma za zadanie zredukować, rozjaśnić, a także wygładzić zmiany i może być stosowany przez kobiety ciężarne.
Co zrobić z rozstępami po porodzie?
Kiedy mimo profilaktyki przeciw rozstępom, zmiany i tak się pojawią, wtedy najlepiej udać się do gabinetu medycyny estetycznej lub specjalistycznego salonu kosmetycznego, ponieważ stosowanie kosmetyków dostępnych w aptece czy drogeriach może już nie wystarczyć. Ważne, by wcześnie zareagować, wtedy zmiany będą łatwiejsze do usunięcia. Mamy metody polegające na złuszczaniu naskórka, a nawet skóry właściwej, co poprawia m.in. produkcję kolagenu i elastyny – peeling głęboki czy dermabrazja. Alternatywą jest mezoterapia, podczas której ostrzykuje się zmiany skórne koktajlami regeneracyjnymi, a także zastosowanie laseru frakcyjnego, co pozwala na odbudowę komórek kolagenowych.
Przyszłe mamy muszą pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Już natłuszczanie naskórka oliwką czy olejami naturalnymi (np. oliwa z oliwek, olej kokosowy) poprawia jego kondycję i świetnie sprawdza się jako zabieg profilaktyczny. Ponadto w przyszłości pozwoli uniknąć inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Dodatkowo peeling czy masaż gruboziarnistą gąbką w warunkach domowych lub bardziej profesjonalny w gabinecie kosmetycznym, doskonale zabezpieczą skórę przed pojawieniem się nieestetycznych zmian. Tak niewiele wysiłku może zaowocować w piękne uda, brzuch, piersi i pośladki po porodzie.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.