Sposoby na blizny – jak wybrać preparat na blizny?
Czy można pozbyć się szpecącej blizny? Jak zmniejszyć jej widoczność? Czy preparaty dostępne w aptece będą w tym pomocne? Eksperci allecco.pl znają najlepsze maści i inne sposoby na blizny.
- Jak powstają blizny?
- Jak pielęgnować świeże blizny?
- Preparaty z apteki do leczenia blizn
- Blizna po cesarskim cięciu
- Domowe sposoby leczenia blizn
- Leczenie blizny
Blizny powstają w wyniku uszkodzenia ciągłości skóry oraz następującego później procesu gojenia. Mogą pojawić się na skutek urazu, operacji czy zabiegów, a także być pozostałością po różnych schorzeniach, np. trądziku. Często można znacząco zmniejszyć widoczność blizn, a na pewno poprawić ich wygląd. W zależności od umiejscowienia i od wielkości, takie ślady na skórze mogą stanowić nie lada problem, a nawet obniżać poczucie własnej wartości.
Jak powstają blizny?
Blizna to wypełnienie ubytku w skórze tkanką łączną, różniącą się od skóry. Przede wszystkim jest mniej elastyczna od skóry, nie ma zakończeń nerwowych oraz gruczołów obecnych w skórze: łojowych i potowych. Proces tworzenia się blizny może przebiegać indywidualnie dla każdego człowieka i ma na niego wpływ wiele czynników:
- wiek – u osób młodych dochodzi do szybszej regeneracji skóry,
- rodzaj urazu – rany szarpane lub oparzenia pozostawiają bardziej widoczne blizny,
- umiejscowienie urazu – większe blizny powstają w miejscu narażonym na rozciąganie,
- pielęgnacja rany – przerośnięte blizny powstają na skutek jej zakażenia.
Jak pielęgnować świeże blizny?
Już na etapie gojenia rany można zapobiec powstawaniu szpecących, rozległych blizn dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów. Gdy rana jest wynikiem operacji lub większego urazu, za pielęgnację odpowiedzialna jest osoba fachowa – pielęgniarka. Prowadzi ona odpowiednie zabiegi jak:
- mycie i odkażanie rany,
- zmiana opatrunków,
- odpowiednie odżywienie pacjenta, gdyż dieta ma wpływ na prawidłowy proces gojenia.
Pomocna jest również opieka rehabilitanta, który pomaga uelastycznić świeżą bliznę, jeżeli znajduje się ona w miejscu narażonym na rozciąganie, np. w pobliżu stawów.
Preparaty z apteki do leczenia blizn
Do miejscowego leczenia blizn wykorzystuje się preparaty w takich postaciach jak: maści na blizny, kremy, żele czy plastry. Można spotkać produkty, które zawierają w swoim składzie między innymi: olej aloesowy lub mieszankę olejków pochodzenia roślinnego, masę perłową oraz wyciąg z cebuli, z dodatkiem heparyny i alantoiny.
Najlepsza maść na blizny to taka, która będzie powodować jej rozjaśnienie i działając na strukturę kolagenu, będzie powodować zmiękczenie i rozluźnienie tkanki bliznowatej. Powinna również znosić uczucie napięcia i swędzenia. Dostępne na rynku preparaty spełniają te warunki oraz mogą być stosowane na różne rodzaje blizn, zarówno jako maść na blizny po trądziku, jak i jako maść na blizny pooperacyjne.
Niektóre linie dermokosmetyków są skierowane do osób z bliznami po trądziku i należą do nich produkty takie jak kremy pielęgnująco – lecznicze oraz kremy ochraniające przed promieniami słonecznymi. Kremy z wyciągiem z cebuli należy wcierać kilka razy dziennie aż do momentu wchłonięcia.
Warte uwagi są preparaty z silikonem, takie jak żel silikonowy na blizny oraz cieszące się ostatnio dużą popularnością plastry na blizny. Produkty te również powodują uelastycznienie, zmiękczenie i wygładzenie blizny. Żeli silikonowych nie trzeba wcierać w skórę. Po aplikacji wysychają tworząc barierę ułatwiającą gojenie oraz niwelującą świąd i zaczerwienienie. Plastry silikonowe na blizny popularność swą zyskały dzięki wygodzie stosowania – plaster zakłada się na kilka dni, dopóki nie straci swoich właściwości przylegających do skóry. Stosowanie wszystkich wymienionych preparatów wymaga systematyczności i na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy.
Blizna po cesarskim cięciu
Na szczególną uwagę zasługuje temat pielęgnacji i leczenia blizny po cesarskim cięciu. Jest to sprawa istotna dla każdej kobiety, która urodziła dziecko drogą cesarskiego cięcia, gdyż jest częścią powrotu kobiety do formy po ciąży. W dzisiejszych czasach zabieg cięcia cesarskiego wykonywany jest w taki sposób, że blizna jest zwykle mało widoczna. Ze względów estetycznych cięcia dokonuje się tak, by mogła ona zostać ukryta pod bielizną. Aby rana goiła się prawidłowo, należy odpowiednio dezynfekować ją i nie moczyć opatrunku, a do tego nie dźwigać, nosić przewiewną odzież oraz unikać układania dziecka podczas karmienia w obrębie rany. Stosując się do tych zaleceń rana powinna zagoić się prawidłowo i utworzyć mało widoczną bliznę.
Niekiedy jednak, z przyczyn niezależnych od kobiety, dochodzi do powikłań gojenia się rany po cesarskim cięciu i powstaje brzydka blizna. Do leczenia tego typu blizn stosuje się przede wszystkim preparaty z silikonem – żele silikonowe i plastry silikonowe. Nie zawierają substancji, które mogłyby szkodzić dziecku podczas karmienia piersią. Można zacząć ich używać po całkowitym zagojeniu się rany, najczęściej po zdjęciu szwów. Usprawnią ukrwienie oraz zmniejszą napięcie i świąd tworzącej się blizny. Tak jak w przypadku innych blizn, również tu trzeba systematyczności w stosowaniu – smarować kilka razy dziennie, przez kilka miesięcy.
Domowe sposoby leczenia blizn
Istnieje wiele domowych sposobów leczenia blizn. Gdy blizny nie są rozległe i bardzo widoczne można skorzystać z tzw. babcinych sposobów. Zakładają one okłady z soku z cytryny, miodu, bądź olejków eterycznych – lawendowego i z drzewa herbacianego. Skutecznym sposobem jest maseczka z płatków owsianych i śmietany.
Leczenie blizny
Wyżej opisane metody pielęgnacji rany mogą pomóc uniknąć powstania szpecącej blizny. Jeśli jednak zaniedbało się z jakiegoś powodu profilaktykę, bądź chce się poprawić wygląd starej blizny, pomocne w poprawie wyglądu mogą być:
- laseroterapia – metoda kosztowna, jednak dość szybko przynosząca efekty, uelastycznia bliznę w krótkim okresie czasu;
- wycięcie – metoda inwazyjna, może powodować powstanie kolejnych blizn, stosowana
w zmianach dużych, przerostowych;
- terapia uciskowa – polega na noszeniu uciskowej odzieży przez kilka miesięcy, nawet lat, przez ucisk spowalnia się metabolizm blizny i jej rozrost;
- krioterapia – leczenie zimnem, które niszczy naczynia krwionośne i zaburza metabolizm blizny;
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.