Mało estetyczne bruzdy na twarzy lub szyi to jedne z najbardziej widocznych efektów osłabienia włókien kolagenowych oraz elastynowych. U niektórych pojawiają się bardzo wcześnie - już około 25-ego roku życia, a u innych znacznie później. Ponieważ przyczyn powstawania zmarszczek jest wiele, wymyślono też wiele ich rodzajów.
Jędrna skóra: Jak zatrzymać młody wygląd?
Dlaczego wraz z wiekiem zmniejsza się jędrność skóry? Co na to wpływa? Czy możliwe jest zahamowanie tych zmian i utrzymanie pięknej, napiętej skóry bez zmarszczek – na te pytania odpowiada ekspert allecco.pl.
- Od czego zależy wygląd skóry
- Składniki, które mają znaczenie
- Zabiegi odmładzające
Skóra wraz z wiekiem traci jędrność i elastyczność. Jest to nieunikniony fizjologiczny proces wywołany zmianami hormonalnymi oraz czynnikami środowiskowymi. Czasu nie można cofnąć, jednak zdrowy styl życia, odpowiednia pielęgnacja i nowoczesne technologie umożliwiają niwelowanie objawów oraz spowolnienie procesów starzenia się skóry.
Od czego zależy wygląd skóry
Głównymi strukturami odpowiadającymi za jędrność skóry są kolagen i elastyna. To białka produkowane przez organizm człowieka. Wraz z wiekiem (już od około 25. roku życia) dochodzi do ich zanikania oraz spowolnienia produkcji nowych struktur, czego następstwem jest wiotczenie skóry, utrata nawilżenia i pojawianie się zmarszczek. Wpływ na to mają m.in. estrogeny – hormony, których obniżone stężenie obserwuje się np. w okresie menopauzy.
Składniki, które mają znaczenie
Aby jak najdłużej zachować jędrną skórę w obrębie twarzy, szyi i dekoltu, należy odpowiednio o nią zadbać. Składnikami, które warto uwzględnić w codziennej pielęgnacji i diecie oraz suplementacji są:
- Kolagen, elastyna włókna kolagenowe i elastynowe stanowią rusztowanie dla skóry oraz odpowiadają za jej elastyczność, sprężystość, a także odporność mechaniczną.
- Kwas hialuronowy wpływa na nawilżenie skóry i syntezę kolagenu. Gdy jego poziom w skórze spada, dochodzi do degradacji włókien kolagenowych.
- Koenzym Q10 wpływa na dotlenienie komórek skóry, pobudza ich metabolizm i regenerację. Jest zaliczany do substancji przeciwutleniających, odpowiadających za neutralizację wolnych rodników, których nadmiar w organizmie negatywnie oddziałuje na wygląd skóry.
- Witaminy A, C, E opóźniają procesy starzenia się skóry, stymulują produkcję kolagenu i elastyny oraz wpływają na jędrność, elastyczność i nawilżenie. Witaminy te należą do przeciwutleniaczy i wykazują działanie antyoksydacyjne. Bogatym źródłem witaminy A w pożywieniu jest: marchew, bataty, dynia, jarmuż, masło, mleko, jaja; witaminy C: pietruszka, dzika róża, żurawina, truskawki, kiwi, czarna porzeczka; natomiast witamina E, która nazywana jest witaminą młodości, w największych ilościach występuje w olejach roślinnych i orzechach oraz tłustych rybach morskich.
- Selen pierwiastek śladowy, który również jest przeciwutleniaczem i wpływa na spowolnienie procesów starzenia się skóry i tkanek. Najbogatszym źródłem selenu są orzechy brazylijskie, ryby i owoce morza, jaja oraz produkty zbożowe.
- Fitoestrogeny biologicznie aktywne związki naturalnie występujące w roślinach. Są one strukturalnie podobne do estrogenów i ze względu na swoją budowę mogą wpływać na zwiększenie stężenia tych hormonów w organizmie człowieka, w wyniku czego oddziałują one na opóźnienie starzenia się skóry i utrzymanie jej jędrności oraz elastyczności. Fitoestrogeny obecne są przede wszystkim w soi i jej przetworach, soczewicy, siemieniu lnianym, winogronach i orzechach ziemnych.
- Białko struktury w organizmie odpowiedzialne za jędrną skórę są zbudowane z aminokwasów i do ich powstawania niezbędna jest odpowiednia podaż białka wraz z dietą. Do najlepszych źródeł pochodzenia zwierzęcego należą mięso, ryby, jaja, twaróg. Natomiast z produktów roślinnych bogate w białko są suche nasiona roślin strączkowych: soja, fasola, ciecierzyca, soczewica, bób, ale również orzechy. Stosunkowo dużo protein zawierają również płatki owsiane, kasza gryczana, kasza jaglana.
Zabiegi odmładzające
Istotne w utrzymaniu jędrności będzie również nakładanie kosmetyków w odpowiedni sposób. Preparaty należy delikatnie wklepywać oraz unikać nadmiernego tarcia i rozciągania skóry. Pomocne mogą być także delikatne masaże drenujące oraz ćwiczenia mięśni twarzy.
Dzięki rozwojowi medycyny estetycznej oraz nowoczesnym technologiom można zatrzymać jędrną skórę bez korzystania usług z zakresu chirurgii plastycznej. W klinikach urody można wykonywać zabiegi takie jak: peelingi chemiczne, fala radiowa, lasery, a także HIFU – czyli ultradźwięki o wysokim natężeniu. Do wyboru mamy wiele specjalistycznych urządzeń wykorzystujących te technologie: Indiba Deep Care, Zaffiro, Thermishape, SonoQueen, Alma Beauty Reform, Alma Harmony XL, Ultraformer III, Ulthera i wiele innych. Ponadto do ujędrnienia przyczyni się mezoterapia igłowa, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym lub komórkami macierzystymi, a także mikromezotarapia (z wykorzystaniem Dermapena lub Dermarollera) oraz zastosowanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, kolagenu i innych peptydów. Dobór metody zależy od wieku, stanu i poziomu jędrności skóry oraz czynników osobniczych.
O skórę należy dbać cały czas, nie tylko od momentu, kiedy pojawią się jakieś defekty. Szeroki wachlarz zabiegów oraz odpowiednia pielęgnacja i dieta, będą skuteczną profilaktyką i terapią umożliwiającą utrzymanie pięknej i jędrnej skóry. Udanej pielęgnacji!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.