Preparaty kolagenowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko pacjentów, ale również naukowców. Zgodnie z zapewnieniami producentów, kolagen ma poprawić elastyczność i nawilżenie skóry, ruchomość stawów i spowolnić procesy starzenia. Czym jest kolagen i czy rzeczywiście można przypisać mu te właściwości?
Kolagen: białko młodości
Kolagen to białko zwierzęce, które odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Niestety, po 25. roku życia jego ilość zaczyna systematycznie spadać. Niedobór kolagenu powoduje pierwsze zmarszczki, skóra traci swoją jędrność, włosy wypadają, pojawia się cellulit, a stawy zaczynają boleć i tracić swą elastyczność (co może to doprowadzić do zaburzeń ruchu). Co wtedy robić – radzi ekspert allecco.pl.
- Kolagen – gdzie go szukać
- Zabiegi z kolagenu
Kolagen – gdzie go szukać
Kolagen nazywany jest białkiem młodości. Stanowi aż 60 procent komórek białkowych skóry i jest rodzajem rusztowania dla skóry. Chroni również narządy wewnętrzne, takie jak nerki, wątroba czy żołądek. Udowodniono, że ma także wpływ na układ immunologiczny i neutralizuje ilość toksyn w organizmie.
Niestety, kolagen prawie nie występuje w pożywieniu i jest trudny w przyswajaniu, dlatego warto stosować jego najlepszą formę, aby mieć pewność, że szybko się wchłonie i zadziała jak należy. Najlepszym produktem do suplementacji jest kolagen rybi, ponieważ jego budowa jest prawie identyczna z kolagenem ludzkim. To podobieństwo sprawia, że kolagen szybciej przenika do komórek. Można go przyjmować w płynie, w tabletkach, kapsułkach oraz w proszku. W każdej z postaci działa tak samo.
Zabiegi z kolagenu
W medycynie kolagen stosuje się do wypełniania blizn, zmarszczek oraz ust. Znajduje się w składzie kosmetyków do twarzy i ciała. Pełni wtedy funkcję nawilżającą i ujędrniającą skórę.
W gabinetach kosmetycznych kolagen podaje się głównie w ramach mezoterapii igłowej. Wprowadzany jest podskórnie za pomocą igły i strzykawki. Oczywiście pacjent zostaje wcześniej do tego odpowiednio przygotowany (skóra objęta zabiegiem jest wcześniej zdezynfekowana i znieczulona). Dyskomfort jest odczuwalny, ale ból znośny. Po zabiegu skóra zostaje zaczerwieniona i nie powinno się od razu nakładać makijażu. Następnego dnia wszystko wraca do normy.
Zaleca się wykonanie serii 2 – 4 zabiegów w odstępach dwóch tygodni, raz na rok. Koszt jednego zabiegu to około 200 zł. Efektem jest przede wszystkim regeneracja skóry właściwej, zmniejszenie oznak starzenia oraz poprawa elastyczności i jędrności skóry.
Sama przyjmuję kolagen w proszku i dodaję go do codziennych koktajli owocowych. Nie zmienia smaku potraw, a skóra faktycznie wygląda lepiej.
Powodzenia w pielęgnacji!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.