Witaminy dla kobiet w ciąży i po porodzie
Po jakie suplementy diety sięgać w ciąży, a po jakie po porodzie? Co powinny zawierać witaminy dla matek karmiących – wyjaśnia ekspert allecco.pl.
- Suplementacja w ciąży
- Witaminy dla kobiet po porodzie
- Witaminy dla matki karmiącej
- Dieta eliminacyjna a witaminy
- Witaminy dla kobiet w ciąży
Najlepszym źródłem składników odżywczych w ciąży i po porodzie jest odpowiednio skomponowana, zbilansowana dieta. Niestety, bardzo trudno jest sprostać temu zadaniu. Szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy kończy się sezon na owoce i warzywa. Ponadto kobiety w ciąży nie mają ochoty na wiele zdrowych potraw.
Natomiast po porodzie, kiedy pojawia się na świecie mały człowiek, młodej mamie brakuje czasu oraz sił na gotowanie pełnowartościowych, lekkostrawnych posiłków. Aby dostarczyć dziecku i matce tego co najlepsze, warto uzupełniać dietę o odpowiednie suplementy. Jak jednak dokonać wyboru, żeby preparat sprostał zadaniu? Oto kilka cennych wskazówek.
Suplementacja w ciąży
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów dla kobiet w ciąży są następujące:
- Ze względu na duże ryzyko występowania niedoboru w populacji bezsporne jest suplementowanie podczas ciąży kwasu foliowego, jodu i witaminy D3.
- Uzupełnianie w diecie żelaza, kwasów DHA, magnezu oraz innych składników zależy od stopnia ich niedoboru bądź ryzyka niedoboru.
Zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy znacznie wzrasta w ciąży. Dlatego nawet dobrze dobrana i zbilansowana dieta może nie być wystarczająca. Warto zatem sięgać po witaminy w ciąży już od początku jej trwania.
Jak powinna wyglądać suplementacja poszczególnych składników w ciąży czyli czego szukać wybierając witaminy dla ciężarnych?
Aby stosowanie preparatu uzupełniającego dietę dawało najlepsze efekty dla mamy i dziecka, jego skład powinien być odpowiednio skomponowany. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca dobowo następujące ilość wspomnianych wyżej składników:
- kwas foliowy – 400 µg; w postaci kwasu foliowego oraz folianów, co zapewnia lepszą przyswajalność wśród szerszej grupy kobiet,
- jod – 200 – 500 µg,
- witamina D3 – 2000 j.m.,
- kwasy omega – 3 – 600 – 1000 mg,
- żelazo – 26 – 27 mg,
- magnez – 200 – 1000 mg.
O wpływie poszczególnych składników na rozwój płodu i samopoczucie ciężarnej przeczytasz w artykule – Jak wybrać witaminy dla kobiet w ciąży?
Co z pozostałymi witaminami oraz makro – i mikroelementami, które często występują w preparatach dla ciężarnych? Jeśli dieta kobiety jest odpowiednio zbilansowana, tzn. urozmaicona, regularna i zgodna z obowiązującymi zaleceniami dietetycznymi to suplement wielowitaminowy będzie tutaj zbędny. Zawsze należy również pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar niektórych składników może okazać się szkodliwy dla płodu.
Jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy? Więcej informacji znajdziesz w artykule – Ciąża: co jeść, co pić?
Witaminy dla kobiet po porodzie
Sam poród jest bardzo obciążający dla organizmu kobiety. Dlatego wymaga ona dodatkowego wsparcia. Tym bardziej kiedy decyduje się karmić swoje maleństwo piersią. Niemowlę czerpie z mleka matki wszystkie potrzebne mu do wzrostu i prawidłowego rozwoju składniki.
Według obecnych zaleceń karmienie piersią powinno stanowić jedyne źródło pokarmu do 6. miesiąca życia dziecka. Nic dziwnego skoro jest ono najlepszym rodzajem pożywienia, dostosowanym do jego indywidualnych potrzeb.
Witaminy dla matki karmiącej
Młoda mama musi mieć dużo sił, aby podołać opiece nad noworodkiem. Te składniki powinna zatem uzupełniać w diecie:
• kwas foliowy – 400 µg na dobę
wydzielany jest aktywnie i stale do mleka, dlatego jego niedobór nie dotyczy organizmu dziecka, a raczej matki,
• jod – 200 – 500 µg na dobę
odpowiada za prawidłowy rozwój psychomotoryczny niemowlęcia, a jego poziom w organizmie dziecka uzależniony jest od ilości tego pierwiastka w diecie mamy karmiącej,
• witamina D3 – 2000 j.m. na dobę
witamina D3 jest suplementowana u dzieci od pierwszych dni życia, a w organizmie matki jej właściwy poziom jest niezbędny, aby regulować gospodarkę wapniowo – fosforową i zapobiegać nadmiernej demineralizacji kości,
• żelazo – 20 mg na dobę
jego uzupełnienie jest potrzebne, aby wyrównać niedobory powstałe w ciąży i po porodzie, poziom żelaza w mleku jest na stałym poziomie i nie zależy od diety matki,
• kwasy omega – 3 – 600 – 1000 mg na dobę
są to nieliczne składniki, których zawartość w mleku zależy od ich ilości spożytej przez mamę, dlatego ich suplementacja przy diecie ubogiej w ryby jest tak ważna; kwasy omega – 3 regulują mechanizmy odpornościowe, a także zapewniają prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka; poprawiają również nastrój młodej mamy.
Pozostałe witaminy oraz mikro– i makroelementy powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Nie mniej jednak należy bacznie obserwować swój organizm i w razie np. pojawiających się skurczy lub nadmiernego zmęczenia rozpocząć suplementację magnezem. Warto też udać się do lekarza w celu wykonania badań kontrolnych. Takie postępowanie pozwoli zachować zdrowie i siłę zarówno maluchowi, jak i jego mamie.
Dieta eliminacyjna a witaminy
Teoria swoje, a praktyka pokazuje zupełnie co innego. W wielu przypadkach mama musi zrezygnować z niektórych produktów w okresie karmienia piersią, ponieważ źle wpływają one na malucha. W pierwszych miesiącach życia dziecka dotyczy to głównie świeżych warzyw i owoców, które stanowią przecież najważniejsze źródło witamin dla mamy. Jest to kwestia dyskusyjna, dlatego najlepiej słuchać w tym kontekście swojej położnej lub pediatry i podchodzić do sprawy zdroworozsądkowo.
W przypadku diety ubogiej w warzywa i owoce można pomyśleć o suplementacji preparatami wielowitaminowymi dla kobiet w ciąży i matek karmiących, np. Falvit mama lub Olimp Vita – min plus mama.
Obecnie często wśród maluchów zdarza się nietolerancja na białka mleka krowiego. Należą do nich liczne białka serwatkowe i kazeinowe, które jako obce gatunkowo powodują u niemowlęcia odczyny alergiczne. Mogą one objawiać się zmianami skórnymi, ale także zaburzeniami ze strony układu pokarmowego.
Jeśli po konsultacji z lekarzem mama karmiąca piersią zmuszona jest całkowicie odrzucić nabiał, pojawia się konieczność suplementacji przede wszystkim wapniem. Warto sięgać po preparaty z tym składnikiem, np. Calperos 1000 lub Calcium 500 D zarejestrowane jako leki. Dawka dobowa powinna wynosić 1000 – 1300 mg. W tego typu diecie eliminacyjnej nie można zapominać również o witaminie D3 oraz jodzie. To właśnie tych składników szczególnie będzie brakowało w diecie, kiedy wyeliminuje się z niej nabiał. Warto również szukać alternatyw dostarczających do organizmu wapnia, takich jak: warzywa strączkowe, migdały czy sezam.
Witaminy dla kobiet w ciąży
Organizm matki i dziecka potrzebuje podobnych składników w zbliżonych ilościach zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie. Dlatego właśnie producenci witamin dla tej szczególnej grupy pacjentów opracowują preparaty, które sprawdzą się na długie miesiące stosowania. Przykładem mogą być tutaj Prenatal Duo lub Femibion Natal 2, które to można stosować już od początku II – ego trymestru aż do końca karmienia piersią. To właśnie te produkty znaleźć można na szczycie rankingów witamin dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ich składy odpowiadają najbardziej potrzebom tej grupy pacjentów.
Na rynku dostępne są również produkty, które dedykowane są typowo dla kobiet w ciąży, np. Centrum Femina 1 DHA i osobno dla matek karmiących Centrum Femina 2 DHA.
Jeśli natomiast dieta kobiety w ciąży i matki karmiącej jest możliwie różnorodna i zbilansowana można ją uzupełniać jedynie o niezbędne składniki, co zapewnia preparat Pregna Plus. Uwzględnić warto również kwasy DHA zażywając – Pregna 250 DHA i włączyć suplementację najpóźniej od 20 – tego tygodnia ciąży. W celu uzupełnienia ilości kwasów omega – 3 w diecie można również sięgnąć po Omegamed Pregna DHA, gdzie składnik pozyskiwany jest alternatywnie nie z ryb, a z alg.
Zarówno w ciąży jak i podczas karmienia piersią kobiety przede wszystkim powinny przestrzegać pełnowartościowej, różnorodnej i zbilansowanej diety. Natomiast sięganie po suplementy ma za zadanie ją uzupełnić.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.