W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany. To również ogromne obciążenie dla ciała i umysłu przyszłej mamy. Zaplanowanie macierzyństwa pozwoli odpowiednio się do tego przygotować. Jakie czynności należy podjąć przed planowaną ciążą? Czy warto modyfikować swoją dietę? Jakie badania wykonać i kiedy porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w poniższym artykule.
Jakie suplementy przed zajściem w ciążę?
Każda przyszła matka chciałaby jak najlepiej przygotować się do ciąży. Nic dziwnego, skoro już w pierwszych tygodniach życia płodu rozwija się jego układ nerwowy. Jak dobrze zaplanować ciążę i jakie preparaty wspomagające wybrać – podpowiadamy.
- Badania przed ciążą
- Jakie witaminy przed ciążą?
Badania przed ciążą
Planując ciążę musimy pamiętać, aby kondycja naszego organizmu była jak najlepsza. Nie chodzi tu wyłącznie o zmianę trybu życia czy diety, ale także o przeprowadzenie kilku profilaktycznych, ale bardzo istotnych badań kontrolnych. Musimy pamiętać, że przed ciążą mamy czas, aby wyleczyć wszelkie schorzenia, a szczególnie te, które mogą zagrażać dziecku lub matce. Między innymi dlatego planowanie ciąży należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Specjaliści twierdzą, że najlepiej zacząć nawet pół roku przed planowanym poczęciem. Pozwoli nam to na wykonanie wszystkich badań, a w razie konieczności zyskamy cenny czas na ewentualną terapię farmakologiczną.
W pierwszej kolejności należy udać się do ginekologa, by poinformować go o swoich zamiarach. Lekarz zapewne zleci szereg odpowiednich badań, które umożliwią bezpieczne zajście w ciążę, a są to:
- cytologia – dzięki pobraniu komórek nabłonka z kanału i szyjki macicy oraz ich przebadaniu można wykryć wszelkie stany zapalne i nadżerki,
- badanie czystości pochwy – ocena wydzieliny pobranej z pochwy pod kątem ewentualnych infekcji bakteryjnych czy grzybiczych,
- USG narządów rodnych – pomaga wykluczyć nieprawidłowości w budowie macicy i wykryć ewentualne zmiany, np. guzy,
- USG piersi – pomaga wykluczyć występowanie zmian w piersiach, które mogłyby ulec zezłośliwieniu podczas ciąży.
Kolejnym ważnym krokiem jest badanie krwi, ponieważ dostarczy ono informacji, dzięki którym można będzie przewidzieć wiele zagrożeń i zapobiec im odpowiednio wcześnie. Do oznaczeń, które powinny być wykonane należą:
- morfologia z rozmazem – pozwoli wykluczyć m.in. niedokrwistość,
- poziom glukozy – określi poziom ryzyka cukrzycy w ciąży,
- grupa krwi i czynnik Rh – pozwoli uniknąć ewentualnego konfliktu serologicznego,
- poziom hormonów tarczycy – określi stan tarczycy matki i pozwoli uniknąć ubytków w rozwoju neurologicznym dziecka,
- poziom przeciwciał na różyczkę, toksoplazmozę i cytomegalię – pozwoli uniknąć ewentualnych opóźnień i zaburzeń w rozwoju umysłowym dziecka.
Lekarz prowadzący ciążę na podstawie zebranego wywiadu od pacjentki może zlecić także inne badania, np. oznaczenie poziomu niektórych hormonów we krwi, badania genetyczne czy później badania prenatalne. Są to jednak specjalistyczne badania, które powinny mieć swoja wyraźną podstawę, by nie narażać przyszłej mamy na stresujące sytuacje.
Jakie witaminy przed ciążą?
Suplementacja przed ciążą preparatami uzupełniającymi dietę różni się od tej w ciąży. Dlatego kobiety często zastanawiają się co brać przed ciążą i od kiedy brać witaminy przed ciążą?
Oczywiście, kiedy na podstawie wykonanych badań zostaną stwierdzone jakieś niedobory, wtedy po konsultacji z lekarzem należy je uzupełnić, sięgając np. po witaminę B12 czy żelazo.
Niewątpliwie kwas foliowy w ciąży, szczególnie na początku, jest najważniejszym składnikiem, którego odpowiedniej ilości nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie z pożywieniem, ponieważ jest on bardzo wrażliwy na światło i temperaturę. Odpowiada on za prawidłowe zamknięcie się cewy nerwowej płodu, kształtującej się między 2 – gim, a 4 – tym tygodniem ciąży, z której rozwija się układ nerwowy dziecka. Ze względu na istotę tego składnika w prawidłowym rozwoju płodu realizowany jest program profilaktyczny, rekomendowany przez Ministra Zdrowie i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, według którego zaleca się suplementację kwasem foliowym (400 µg) wszystkim kobietom w wieku rozrodczym.
Skoro wiemy już od kiedy brać kwas foliowy, to co z innymi składnikami? Można wraz z rozpoczęciem planowania uzupełniać dietę suplementami dla planujących ciążę, które powinny zawierać:
- jod - pozwala na prawidłowy rozwój tarczycy płodu oraz jego układu neurologicznego,
- witaminę D3 - reguluje gospodarkę wapniowo – fosforanową matki i dziecka oraz bierze udział w transkrypcji genów,
- magnez - wspomaga układ nerwowy matki i dziecka i bierze udział w podziałach komórkowych, dlatego magnez w ciąży, to także jeden z ważniejszych składników,
- witaminy z grupy B (B6, B12) - zwiększają biodostępność kwasu foliowego oraz zapewniają prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu.
Dobrym przykładem preparatu zawierającego witaminy dla kobiet w ciąży, który jest rekomendowany również osobom planującym dziecko jest Prenatal Uno. Kompozycja składników zawartych w preparacie oprócz uzupełnienia niedoborów, poprawi płodność, a także pomoże w przypadku porannych mdłości w pierwszych miesiącach ciąży, dzięki zawartości imbiru. Natomiast preparatem bogatym w kwas foliowy i foliany, przeznaczonym właśnie dla kobiet planujących ciążę jest suplement Femibion 0.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.