Jak często się kochać podczas starań o dziecko?
Gdy Twoim marzeniem jest zajście w ciążę i chcesz wraz z partnerem podejść do starań na poważnie, pewnie zastanawiasz się, czy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest większe przy częstszych, czy rzadszych zbliżeniach. Istnieje bowiem opinia, że częsty seks „osłabia” plemniki i tym samym zmniejsza szansę na zapłodnienie. Czy faktycznie w tym przypadku mniej znaczy więcej?
- Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?
- Jak często się kochać, żeby zajść w ciążę?
- Co pomaga zajść w ciążę? Kilka dodatkowych wskazówek
Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?
Pierwszą rzeczą, którą powinni ustalić przyszli rodzice, jest czas w miesiącu, kiedy najlepiej starać się o dziecko. W tym celu należy określić owulację i dni płodne - warto więc prowadzić kalendarzyk lub korzystać z kalkulatorów dni płodnych.
Najlepiej zacząć się starać już na kilka dni przed owulacją, gdyż plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety przez około 4-6 dni. Odkładanie zbliżenia do dnia owulacji zmniejsza więc szanse na zapłodnienie.
Jak często się kochać, żeby zajść w ciążę?
Kiedy do zbliżeń dochodzi zbyt rzadko, to oczywiste, że szanse na zapłodnienie są niewielkie. Ponadto pary, które nie śledzą uważnie kalendarzyka, mogą łatwo przeoczyć płodne dni. Co z częstotliwością stosunków w okresie okołoowulacyjnym? Niektóre pary starają się ograniczyć seks w tym czasie, żeby „oszczędzać” plemniki, gdyż wedle niektórych opinii częsty seks osłabia ich jakość oraz ogranicza ilość spermy. Te doniesienia nie są jednak potwierdzone, wręcz przeciwnie - pary, którym zależy na posiadaniu dziecka, powinny kochać się zawsze wtedy, kiedy mają na to ochotę. Specjaliści zalecają, żeby w okresie okołoowulacyjnym do zbliżeń dochodziło codziennie lub co drugi dzień.
Pułapką może być jednak poczucie presji i doprowadzanie do częstych zbliżeń „na siłę”, tylko po to, żeby mieć dziecko. Takie podejście może okazać się zgubne, bo generuje stres, który nie sprzyja płodności, a ponadto może osłabić ochotę na seks. Pamiętajcie, więc, że współżycie powinno być przyjemnością dla Was obojga i jeżeli nie macie na nie ochoty, poczekajcie na bardziej sprzyjający moment.
Co pomaga zajść w ciążę? Kilka dodatkowych wskazówek
Wiesz już jak starać się o dziecko - warto obserwować cykl, często się kochać i unikać stresu. Aby starania te przyniosły pozytywne rezultaty, dobrze jest pamiętać o jeszcze innych aspektach. Przede wszystkim zadbaj o swoje ogólne zdrowie i prawidłową masę ciała, gdyż zarówno niedowaga, jak i nadwaga nie sprzyjają płodności. Poza tym postarajcie się urozmaicać życie seksualne, aby sprawiało Wam jak najwięcej radości. Być może słyszałaś, że najlepszą pozycją, wspomagającą zajście w ciążę, jest pozycja misjonarka i stosowanie podpórki pod miednicę, jednak to kolejny mit, bo w ciążę można zajść w różnych pozycjach. Im zaś bardziej urozmaicone będzie Wasze życie erotyczne, tym będziecie mieli większą ochotę na kolejne zbliżenia.
Jeśli Ty i Twój partner chcecie zostać rodzicami, ale od kilku miesięcy Wam nie wychodzi, nie czekajcie z pójściem do specjalisty. To, jak szybko danej parze uda się doprowadzić do zapłodnienia, jest kwestią indywidualną i nawet kilka miesięcy starań bez rezultatów nie musi świadczyć o poważnych problemach z płodnością. Mimo wszystko, na wszelki wypadek warto się skonsultować.
Oboje z partnerem dbajcie o siebie, bądźcie aktywni, unikajcie zbytniego przemęczenia, alkoholu i papierosów, które są szkodliwymi używkami - im lepsza będzie Wasza ogólna kondycja, tym bardziej szanse na posiadanie dziecka wzrosną.
Piśmiennictwo:
1. Silber S. Can having too much sex affect our chances of conception?
https://www.babycenter.com/404_can-having-too-much-sex-affect-our-chances-of-conception_6145.bc Data dostępu: 7.02.2018
2. Reece T. 10 Common Baby-Making Mistakes. https://www.parents.com/getting-pregnant/trying-to-conceive/tips/best-sex-for-getting-pregnant/ Data dostępu: 7.02.2018
3. How to get pregnant. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/how-to-get-pregnant/art-20047611 Data dostępu: 7.02.2018
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.