Dolegliwości ciężarnej – jak sobie z nim radzić?
Ciąża to stan fizjologiczny, jednak w tym czasie organizm kobiety musi podołać wielu zmianom. Stąd też bierze się wiele nieprzyjemnych w tym okresie dolegliwości, związanych ze zmianą gospodarki hormonalnej, ale także z rozrostem macicy czy zwiększaniem się objętości wód ustrojowych. Jak radzić sobie z problemami i jakie leki można brać w ciąży? Oto kilka cennych rad.
- Co na żylaki w ciąży?
- Co na hemoroidy w ciąży?
- Co na zaparcia w ciąży?
- Jak leczyć anemię w ciąży?
- Cukrzyca ciężarnych
Dolegliwości w ciąży to nie tylko mdłości, spowodowane podrażnieniem żołądka przez hormony, głównie progesteron, ale także szereg innych objawów. Związane jest to ze wzrostem płynów ustrojowych (krwi) nawet o 1,5 l i z powiększaniem się macicy, która uciska na narządy wewnętrzne i naczynia, utrudniając prawidłowy przepływ krwi. Na skutek tych zmian często pojawiają się zgaga, zaparcia, hemoroidy, czy żylaki i pajączki w obrębie kończyn dolnych. Ponadto, w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze kobiety cierpią na anemię w ciąży, a rozregulowanie gospodarki hormonalnej, w przypadku pacjentek ze skłonnościami genetycznymi, upośledza metabolizm węglowodanów, prowadząc do cukrzycy.
Leki w ciąży to jednak bardzo trudna kwestia, ponieważ im mniej ich stosujemy, tym lepiej. Wiadomo, że niekiedy nie jest to możliwe, gdyż ciążowe dolegliwości uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Co ewentualnie może być stosowane przez ciężarne po konsultacji lekarskiej lub z jej pominięciem? Po jakie najprostsze, domowe rozwiązania sięgać? Podpowiadamy!
Co na żylaki w ciąży?
Pod wpływem hormonów w ciąży naczynia żylne stają się luźniejsze i szersze, a dodatkowo muszą transportować więcej krwi, co jest utrudnione przez rozrastającą się macicę. To wszystko sprawia, że powrót krwi do serca z kończyn dolnych jest znacznie utrudniony i zaczyna ona zalegać, poszerzając naczynia. Jak sobie radzić w problemem? Trzeba się regularnie ruszać! Wystarczy codzienny spacer, który wzmocni mięśnie nóg. Unikaj długotrwałego stania i siedzenia ze spuszczonymi nogami. Można pomyśleć o noszeniu rajstop lub pończoch uciskowych, które wspomogą pracę żył, a także podczas prysznica polewać nogi naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, poprawiając tym samym elastyczność naczyń.
Co na hemoroidy w ciąży?
Żylaki odbytu powstają na podobnej zasadzie jak te w obrębie kończyn dolnych. Mogą jednak bardziej doskwierać, ze względu na pojawiający się ogromny ból podczas wypróżniania, krwawienia z okolic odbytu, czy naprzemienne zaparcia i biegunki.
Kobiety w ciąży mogą wspomagać się stosując kremy, maści, czy czopki na hemoroidy, które zadziałają przeciwzapalnie i dodatkowo uśmierzają ból dzięki składnikom znieczulającym miejscowo, np. Procto – glyvenol krem i Procto – glyvenol czopki lub takie produkty o działaniu łagodzącym i profilaktycznym – Posterisan maść. W zaostrzeniach, po konsultacji lekarskiej można sięgnąć po preparat doustny, uszczelniający naczynia – Cyclo – 3 fort. Natomiast do higieny, czy wykorzystując jako nasiadówki zaleca się napary z kory dębu.
Co na zaparcia w ciąży?
Progesteron spowalnia motorykę jelit, dlatego w ciąży nie trudno o zaparcia. Ponad to często stosowane, preparaty zawierające żelazo również zaburzają rytm wypróżnień.
Warto zatem zmodyfikować codzienną dietę uzupełniając ją w produkty bogate w błonnik, tj. świeże owoce i warzywa, ale także suszone śliwki, czy morele, kasze oraz produkty razowe. Pomocne są także aktywność fizyczna i picie odpowiedniej ilości wody. Lek na zaparcia w ciąży, który pobudza perystaltykę, działając jedynie w obrębie jelita grubego, to Dulcobis, jednak nie może być nadużywany. Alternatywą są czopki glicerynowe, albo syrop Lactulosum, dopuszczony do stosowania od II trymestru ciąży, lecz nie u kobiet z cukrzycą.
Jak leczyć anemię w ciąży?
Niedobór żelaza w ciąży to problem prawie połowy przyszłych mam. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek zwiększa się niemal dwukrotnie, ze względu na wzrost ilości krążącego osocza i wykorzystanie żelaza przez płód.
Oczywiście warto wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w żelazo, jak zielone i żółte warzywa liściaste, czy produkty pochodzenia zwierzęcego – czerwone mięso i podroby. Ze względu na trudne przyswajanie tego pierwiastka z pożywienia, niekiedy trzeba sięgać po produkty zlecone przez lekarza lub wielowitaminowe preparaty z żelazem dla kobiet w ciąży, np. Pregna Plus.
Cukrzyca ciężarnych
Zdarza się stosunkowo rzadko, pojawia się w II trymestrze ciąży i zazwyczaj mija po porodzie. Jest jednak bardzo niebezpieczna dla samego dziecka, ponieważ może powodować niedojrzałość metaboliczną narządów, poród przedwczesny, śmierć wewnątrzmaciczną, a także zwiększa masę urodzeniową noworodka. Dlatego tak ważne są badania poziomu cukru w ciąży oraz ewentualna konsultacja diabetologiczna. Kobiety chore ustawia się na diecie, pozwalającej unormować poziom glukozy, jeśli jednak taka próba nie powiedzie się, konieczne jest objęcie pacjentki leczeniem za pomocą insuliny.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.