Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisLeczenie choroby Parkinsona. Objawowe leczenie umiarkowanego do ciężkiego zespołu niespokojnych nóg.
DziałanieLeczenie początkowe choroby Parkinsona (monoterapia, w celu opóźnienia wprowadzenia do leczenia lewodopy). Leczenie skojarzone z lewodopą choroby Parkinsona w okresie, gdy działanie lewodopy wygasa, staje się zmienne i pojawia się fluktuacja efektu terapeutycznego.
DawkowanieDoustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości. Nie żuć tabletek. Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez. Przyjmowanie leku z jedzeniem może zmniejszyć częstość występowania mdłości (nudności), które mogą wystąpić podczas stosowania leku Aropilo. Lek Aropilo nie jest zalecany dla dzieci powyżej 18 lat z powodu braku danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku. Uwaga! Lek należy odstawić stopniowo. Podczas leczenia nie należy pić alkoholu. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min) u pacjentów, którzy nie są poddawani regularnym hemodializom, niewydolność wątroby. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
SkładLek zawiera substancję: ropinirol
Działania niepożądaneBardzo często: osłabienie (omdlenia, bardzo częste podczas leczenia wyłącznie ropinirolem), mdłości, senność. Często: omamy (zaburzone postrzeganie rzeczywistości), zawroty głowy, ból w jamie brzusznej, wymioty, zgaga, obrzęki nóg, zmęczenie, nerwowość. Niezbyt często: problemy psychiczne (majaczenie, urojenia lub paranoja), niedociśnienie, spadek ciśnienia krwi spowodowany zmianą pozycji ciała, senność w ciągu dnia, nagłe napady snu bez uprzedniej senności. Bardzo rzadko: zaburzenia czynności wątroby. Ponadto u osób cierpiących na chorobę Parkinsona może wystąpić nagła, niepohamowana skłonność do hazardu lub zachowania związane z nadmiernym popędem seksualnym. Kiedy ropinirol jest zażywany jednocześnie z lewodopą/L-Dopa mogą wystąpić następujące działania niepożądane: niekontrolowane skurcze mięśni (bardzo często), uczucie zmieszania (często). Podczas leczenia ropinirolem objawów zespołu niespokojnych nóg może wystąpić paradoksalne nasilenie objawów chorobowych polegające na wcześniejszym początku wystąpienia objawów (wzmocnienie) i przesunięciu objawów na godziny wczesnoporanne (poranne objawy „z odbicia”). Jeśli wystąpi pogorszenie, należy zwrócić się do lekarza. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.
InterakcjeNie obserwowano interakcji farmakokinetycznych pomiędzy ropinirolem i lewodopą lub domperydonem (produkt stosowany w leczeniu nudności i wymiotów), powodujących konieczność dostosowania dawek któregokolwiek z leków. Domperydon przeciwdziała obwodowemu działaniu dopaminergicznemu ropinirolu i nie przenika przez barierę krew-mózg. Stąd jego wartość jako leku przeciwwymiotnego u pacjentów leczonych ośrodkowo działającymi agonistami dopaminy.
U pacjentów stosujących hormonalną terapię zastępczą (duże dawki estrogenów) obserwowano zwiększenie stężenia ropinirolu w osoczu. U pacjentów, u których jest już prowadzona hormonalna terapia zastępcza, leczenie ropinirolem może być rozpoczynane zgodnie ze zwykle stosowanym sposobem dawkowania. Jednakże, jeżeli hormonalna terapia zastępcza jest przerywana lub rozpoczynana podczas leczenia ropinirolem, konieczne może być dostosowanie dawki ropinirolu w zależności od reakcji klinicznej.
Ropinirol jest metabolizowany głównie przez izoenzym CYP 1A2 cytochromu P450. Badania farmakokinetyczne (stosowano ropinirol w dawce 2 mg trzy razy na dobę) przeprowadzone u pacjentów z chorobą Parkinsona wykazały, że cyprofloksacyna zwiększa C max i AUC ropinirolu odpowiednio o 60% i 84%, co wpływa na ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Dlatego u pacjentów leczonych ropinirolem może być konieczne skorygowanie jego dawki, w przypadku dołączenia lub odstawienia leków hamujących CYP 1A2, np. cyprofloksacyny, enoksacyny lub fluwoksaminy.
Badania interakcji farmakokinetycznych pomiędzy ropinirolem (w dawce 2 mg trzy razy na dobę) a teofiliną, substratem enzymu CYP 1A2, przeprowadzone u pacjentów z chorobą Parkinsona nie wykazały zmian w farmakokinetyce zarówno ropinirolu jak i teofiliny.
W oparciu o dane z badań in-vitro ropinirol stosowany w dawkach terapeutycznych ma potencjalnie mały wpływ hamujący na cytochrom P450. Stąd prawdopodobnie nie wpływa na farmakokinetykę innych leków poprzez działanie na cytochrom P450.
Palenie tytoniu indukuje metabolizm z udziałem CYP 1A2, dlatego jeśli pacjent podczas leczenia ropinirolem przerwał lub rozpoczął palenie tytoniu, może być wymagane dostosowanie dawki.
Leki neuroleptyczne i inne środki z grupy antagonistów dopaminy działających ośrodkowo, takie jak sulpiryd lub metoklopramid, mogą zmniejszać skuteczność ropinirolu i dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania tych leków i ropinirolu.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.