Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisArgadopin stosuje się długotrwale w celu zapobiegania dnie moczanowej i można go stosować w innych stanach związanych z nadmiarem kwasu moczowego w organizmie, w tym w kamicy nerkowej i innych rodzajach chorób nerek.
DziałanieLeczenie wszystkich postaci hiperurykemii, których nie można kontrolować dietą, w tym hiperurykemii wtórnej różnego pochodzenia i powikłań klinicznych stanów przebiegających z hiperurykemią, zwłaszcza jawnej dny moczanowej i nefropatii moczanowej. Rozpuszczanie złogów i kamieni moczanowych oraz zapobieganie ich powstawaniu. Leczenie nawracającej kamicy nerkowej, z kamieniami nerkowymi o mieszanym składzie wapniowo-szczawianowym, z towarzyszącą hiperurykemią, w przypadku gdy leczenie dietą, płynami i innymi sposobami okazało się nieskuteczne. Choroby nowotworowe i zespoły mieloproliferacyjne z szybkim obrotem komórkowym. Zaburzenia związane z dziedzicznym niedoborem enzymów, zespół Lescha i Nyhana (częściowy niedobór lub całkowity brak fosforybozylotransferazy hipoksantynowo-guaninowej) oraz niedobór fosforybozylotransferazy adeninowej.
DawkowanieTabletki należy przyjmować po posiłku. Podczas stosowania leku zaleca się picie dużych ilości płynów (2-3 litry dziennie).
Zalecana dawka:
Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku)
Dawka początkowa: 100-300 mg na dobę. Na początku leczenia lekarz może przepisać pacjentowi również lek przeciwzapalny lub kolchicynę do stosowania przez miesiąc lub dłużej w celu zapobiegania napadom zapalenia stawów związanego z dną moczanową. Lekarz może dostosowywać dawkę allopurynolu w zależności od nasilenia choroby.
Dawka podtrzymująca wynosi:
100 do 200 mg na dobę w stanach łagodnych,
300 do 600 mg na dobę w stanach o umiarkowanym nasileniu,
700 do 900 mg na dobę w stanach ciężkich.
Lekarz może zmienić dawkę u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Jeśli dawka dobowa jest większa niż 300 mg i u pacjenta występują żołądkowo-jelitowe działania niepożądane (np. nudności lub wymioty), lekarz może zalecić przyjmowanie leku w dawkach podzielonych w celu złagodzenia tych objawów.
Pacjenci z ciężką chorobą nerek
Lekarz może zalecić przyjmowanie mniej niż 100 mg allopurynolu w każdym dniu lub
może zalecić przyjmowanie 100 mg allopurynolu rzadziej niż codziennie.
Jeśli pacjent jest dializowany dwa lub trzy razy w tygodniu, lekarz może zalecić dawkę 300 lub 400 mg do przyjmowania bezpośrednio po dializie.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Stosowanie u dzieci (w wieku poniżej 15 lat) o masie ciała 15 kg lub większej
Zwykła dawka: 10 do 20 mg na kilogram masy ciała na dobę w 3 dawkach podzielonych.
Dawka maksymalna: 400 mg allopurynolu na dobę.
Lekarz może rozpocząć leczenie z zastosowaniem również leku przeciwzapalnego lub kolchicyny, dostosować dawkę u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby lub zalecić przyjmowanie leku w dawkach podzielonych w celu złagodzenia żołądkowo-jelitowych działań niepożądanych, tak jak u dorosłych (patrz wyżej).
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.
SkładLek zawiera substancję: allopurynol w dawce 300 mg
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Podczas stosowania tego leku mogą wystąpić nastepujące działania niepożądane. Jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z wymienionych niżej działań niepożądanych, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób)
Jeśli u pacjenta wystąpi reakcja alergiczna, należy przerwać przyjmowanie leku Argadopin i natychmiast zwrócić się do lekarza. Objawami mogą być:
łuszczenie się skóry, owrzodzenie warg i jamy ustnej
bardzo rzadko nagły świszczący oddech, kołatanie serca lub ucisk w klatce piersiowej i zapaść. Nie należy przyjmować więcej tabletek do czasu, aż lekarz to zaleci.
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
gorączka i dreszcze, ból głowy, ból mięśni (objawy grypopodobne) i złe samopoczucie ogólne
jakiekolwiek zmiany na skórze, np. owrzodzenie w obrębie jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i zapalenie spojówek (zaczerwienienie i obrzęk oczu), rozsiane pęcherze lub złuszczanie się skóry
ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym gorączka, wysypka, ból stawów, nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby (mogą to być objawy wielonarządowej nadwrażliwości).
Inne działania niepożądane
Częste (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób):
wysypka skórna
zwiększone stężenie hormonu tyreotropowego we krwi
Niezbyt częste (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób):
nudności lub wymioty
nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby
Rzadkie (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
choroba wątroby, taka jak zapalenie wątroby
Bardzo rzadkie (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 osób)
sporadycznie lek Argadopin może wpływać na krew, co może objawiać się łatwiejszym niż zwykle powstawaniem siniaków lub bólem gardła albo innymi oznakami zakażenia. Objawy takie występują zazwyczaj u osób z chorobami wątroby lub nerek. Należy o nich jak najszybciej poinformować lekarza
lek Argadopin może wpływać na gruczoły limfatyczne
wysoka temperatura
obecność krwi w moczu
duże stężenie cholesterolu we krwi (hiperlipidemia)
ogólne złe samopoczucie lub uczucie osłabienia
osłabienie, drętwienie, niestabilność podczas stania, odczucie niemożności poruszenia mięśni (porażenie) lub utrata przytomności
ból głowy, zawroty głowy, senność lub zaburzenia widzenia
ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa), wysokie ciśnienie krwi lub zwolnione tętno
niepłodność u mężczyzn lub zaburzenia wzwodu
powiększenie piersi (u kobiet i mężczyzn)
zmiana częstości wypróżnień
zmiana smaku
zaćma
wypadanie włosów i zmiana ich koloru
drgawki
depresja
zaleganie płynu prowadzące do obrzęku, zwłaszcza w okolicy kostek
nieprawidłowy metabolizm glukozy (cukrzyca). Lekarz może zlecić badanie stężenia cukru we krwi w celu wykrycia tego zaburzenia.
InterakcjePrzed rozpoczęciem stosowania tego leku należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu:
6-merkaptopuryny (leku stosowanego w leczeniu raka krwi)
azatiopryny, cyklosporyny (leków stosowanych w celu zahamowania czynności układu odpornościowego). Uwaga: możliwe jest częstsze występowanie działań niepożądanych cyklopsporyny
widarabiny (lek stosowany w leczeniu zakażenia wirusem Herpes). Uwaga: możliwe jest częstsze występowanie działań niepożądanych widarabiny. W takim wypadku należy zachować szczególną ostrożność
salicylanów (leki stosowane w celu złagodzenia bólu, gorączki lub zapalenia, np. kwas acetylosalicylowy)
probenecydu (lek stosowany w leczeniu dny)
chlorpropamidu (lek stosowany w leczeniu cukrzycy). Może być konieczne zmniejszenie dawki chlorpropamidu, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek
warfaryny, fenprokumonu, acenokumarolu (leki przeciwzakrzepowe). Lekarz będzie częściej kontrolował wskaźniki krzepnięcia krwi pacjenta i w razie konieczności zmniejszy dawkę tych leków
fenytoiny (lek przeciwpadaczkowy)
teofiliny (lek stosowany w leczeniu astmy i innych chorób dróg oddechowych). Lekarz będzie kontrolował stężenie teofiliny we krwi, zwłaszcza na początku leczenia allopurynolem lub po każdej zmianie jego dawki
ampicyliny lub amoksycyliny (leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych). Lekarz zastosuje inne antybiotyki, jeśli to możliwe, gdyż większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych
leków stosowanych w leczeniu nowotworów złośliwych, takich jak:
cyklofosfamid
doksorubicyna
bleomycyna
prokarbazyna
mechloroetamina Lekarz będzie częściej kontrolował morfologię krwi pacjenta.
dydanozyny (lek stosowany w leczeniu zakażenia HIV)
kaptoprylu (lek stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi).
Możliwe jest zwiększenie ryzyka reakcji skórnych, zwłaszcza u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Jeśli jednocześnie przyjmuje się wodorotlenek glinu, allopurynol może mieć słabsze działanie. Należy zachować odstęp co najmniej 3 godzin między przyjmowaniem obu leków. Zaburzenia składu krwi występują częściej, gdy allopurynol przyjmuje się razem z cytostatykami (np. cyklofosfamid, doksorubicyna, bleomycyna, prokarbazyna, halogenki alkilowe), niż gdy te substancje czynne przyjmuje się osobno. Dlatego regularnie należy poddawać się badaniom kontrolującym morfologię krwi.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.