Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Preparat jest wskazany u dorosłych i młodzieży od 12. roku życia:
· w refluksowym zapaleniu przełyku.
Preparat jest wskazany u dorosłych:
· w celu eradykacji Helicobacter pylori (H. pylori) w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami u pacjentów z chorobą wrzodową wywołaną przez H. pylori
· w chorobie wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy
· w zespole Zollingera-Ellisona oraz innych stanach chorobowych związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego.
Dawkowanie
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarzu. Tabletek Anesteloc nie należy ssać ani rozgryzać. Należy je połykać w całości przed posiłkiem, popijając wodą.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest pantoprazol, pochodna benzimidazolu, lek z grupy inhibitorów pompy protonowej (ta grupa leków oznaczana jest niekiedy skrótem IPP). Substancja ta blokuje enzym - pompę protonową (ATP-azę K+/H+) w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka, przez co hamuje wydzielanie kwasu solnego przez te komórki. W ten sposób zmniejsza się kwasowość (zwiększa się pH) soku żołądkowego. Stopień zahamowania zależy od dawki i dotyczy zarówno podstawowego jak i stymulowanego wydzielania kwasu solnego. Dodatkowo, w stopniu proporcjonalnym do zmniejszenia kwasowości soku żołądkowego, zwiększa się wydzielanie gastryny.
Pantoprazol po podaniu doustnym wchłania się szybko, stężenie maksymalne we krwi uzyskiwane jest po około 2,5 godziny po podaniu. Posiłek nie wpływa na wartość stężenia maksymalnego ani na dostępność biologiczną leku, może jedynie opóźnić wystąpienie działania. Po 2-tygodniowym leczeniu za pomocą pantoprazolu ustąpienie objawów jest osiągane u większości chorych. Pantoprazol metabolizowany jest głównie w wątrobie z udziałem układu enzymatycznego cytochromu P450, metabolity w większości wydalane są z moczem, częściowo także z żółcią. Pantoprazol przenika przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.
Skład
1 tabl. zawiera 40 mg pantoprazolu.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból w nadbrzuszu, biegunka,zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty); zaburzenia ze strony układu nerwowego (bóle głowy, zwroty głowy, zaburzenia widzenia). Odczyny alergiczne, takie jak świąd i wysypka skórna. Podczas stosowania leku niezbyt często obserwuje się bóle mięśni i stawów.
Przeciwwskazania
Gdy masz nadwrażliwość na pantoprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, choroby wątroby, nowotworowe zmiany w przewodzie pokarmowym.
Gdy przyjmujesz preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, sukralfat, ketokonazol, leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryn. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Pantoprazol można podawać kobietom w ciąży i matkom karmiącym jedynie wówczas, gdy korzyści terapii dla matki przewyższają ewentualne ryzyko działań niepożądanych dla płodu i niemowlęcia.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.