Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisZespoły depresyjne różnego pochodzenia: depresja endogenna, sytuacyjna, depresja inwolucyjna ( depresja wieku podeszłego), depresja w przebiegu schorzeń organicznych, nerwica depresyjna, depresja w przebiegu schizofrenii i innych psychoz, natręctwa, fobie. Jako lek wspomagający w leczeniu przewlekłego bólu.
DziałanieKlomipramina jest lekiem psychotropowym z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Wykazuje wyraźne działanie przeciwdepresyjne, wpływając na wszystkie komponenty zespołu depresyjnego, w tym na spowolnienie psychoruchowe, lęk, obniżenie nastroju; działa słabo uspokajająco. Mechanizm działania polega na hamowaniu zwrotnego wychwytu niektórych neuroprzekaźników (noradrenaliny i serotoniny) przez odpowiednie neuronów. Wychwyt serotoniny jest hamowany w większym stopniu niż po zastosowaniu innych leków przeciwdepresyjnych. Wykazuje działanie antagonistyczne w stosunku do receptorów cholinergicznych typu M (M1, M2), receptorów histaminowych (silniej w stosunku do H1 niż do H2), receptorów adrenergicznych (silniej w stosunku do a1 niż do a2) oraz do receptorów serotoninowych (silniej w stosunku do 5-HT2 niż do 5-HT1)
DawkowaniePreparat ma postać tabletek powlekanych (dawki 10 mg i 20 mg) i tabletek o przedłużonym uwalnianiu (dawka 75 mg). Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dawkowanie dla każdego pacjenta indywidualnie dobiera lekarz, w zależności od stanu klinicznego i tolerancji leku.
Odpowiedź kliniczna zwykle występuje po 2–3 tygodniach leczenia.
Dorośli.
Depresja, zespoły natręctw, fobie.
Początkowo 25 mg 2–3 ×/dobę w postaci tabletek powlekanych o standardowym uwalnianiu lub 75 mg 1 ×/dobę (najlepiej wieczorem) w postaci o przedłużonym uwalnianiu. Jeśli dawka początkowa jest niewystarczająca, lekarz może zalecić stopniowe zwiększenie dawki ciągu pierwszego tygodnia do 100–150 mg/dobę (w ciężkich przypadkach do 250 mg/dobę).
Po uzyskaniu poprawy klinicznej lekarz prawdopodobnie zaleci zmniejszenie dawki do do 50–100 mg/dobę (tabletki powlekane o standardowym uwalnianiu) lub 75 mg/dobę (tabletki o przedłużonym uwalnianiu).
Napady lęku, agorafobia.
Początkowo 10 mg/dobę w postaci tabletek powlekanych o standardowym uwalnianiu. W zależności od indywidualnej tolerancji preparatu, lekarz może zalecić zwiększenie dawki aż do uzyskania pożądanej reakcji. Dawka dobowa wynosi zwykle wynosi 25–100 mg, w razie potrzeby do 150 mg/dobę.
Nie zaleca się przerywania leczenia przed upływem 6 miesięcy, w tym czasie należy stopniowo zmniejszać dawkę
U osób w podeszłym w wieku leczenie rozpoczyna się zwykle dawką 10 mg/dobę, następnie zwiększa stopniowo, tak aby dobową dawkę optymalną (30–50 mg) osiągnąć po ok. 10 dniach i utrzymać ją przez cały okres leczenia.
Dzieci po 5. roku życia.
Moczenie nocne.
Preparat należy stosować 1 ×/dobę po wieczornym posiłku w postaci tabl. powl. o standardowym uwalnianiu. W przypadku dzieci moczących się we wczesnych godzinach nocnych część dawki należy podać wcześniej (ok. godziny 16.00).
Dzieci 5.–8. roku życia: początkowo 20–30 mg/dobę.
Dzieci 9.–12. roku życia: początkowo 25–50 mg/dobę.
Dzieci po 12. roku życia: początkowo 25–75 mg/dobę.
Lekarz prawdopodobnie zaleci zwiększenie dawki jeśli nie wystąpiła pełna odpowiedź na leczenie w ciągu 1 tygodnia. Po uzyskaniu poprawy klinicznej stosowanie preparatu należy kontynuować w porozumieniu z lekarzem przez 1–3 miesięcy.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub inne trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.
Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są również:
· nadwrażliwość krzyżowa na trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne z grupy benzodiazepin
· stosowanie inhibitorów MAO (monoaminooksydazy) równolegle lub w ciągu ostatnich 14 dni; do tej grupy należą między innymi moklobemid i selegilina
· okres bezpośrednio po zawale mięśnia sercowego
· wrodzone wydłużenie odstępu QT w EKG.
SkładPreparat zawiera substancję: klomipramina w dawce 10 mg
Działania niepożądaneUczucie suchości w jamie ustnej, potliwość, zaparcia, zaburzenia oddawania moczu, zaburzenia akomodacji. Objawy psychiczne: często senność, przemijające uczucie zmęczenia, niepokój, wzmożone łaknienie; rzadko zaburzenia świadomości z dezorientacją i halucynacjami (zwłaszcza u osób starszych i chorych z zespołem parkinsonowskim), stany lękowe, pobudzenie, zaburzenia snu, koszmary nocne, podniesienie nastroju, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadmierne ziewanie. Objawy neurologiczne: często zawroty głowy, drżenie, ból głowy; rzadko zaburzenia świadomości, stany majaczeniowe, osłabienie siły mięśniowej, wzmożenie napięcia mięśniowego, drgawki, wzrost temperatury ciała. Układ sercowo-naczyniowy: nagły spadek ciśnienia krwi przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Układ pokarmowy: często nudności, rzadko wymioty, bóle brzucha, zaburzenia smaku, biegunka, brak łaknienia. Skóra: rzadko reakcje alergiczne, nadwrażliwość na światło, świąd, obrzęki. Zaburzenia hormonalne: często przyrost masy ciała, zaburzenia libido i obniżenie potencji; rzadko mlekotok, przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn. Zmiany w układzie krwiotwórczym. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. zaburzenia widzenia, uczucie senności, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.
InterakcjePoinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Stosowanie inhibitorów MAO podczas stosowania klomipraminy może być przyczyną ciężkich działań niepożądanych, takich jak nadciśnienie, wysoka gorączka, drgawki, pobudzenie, majaczenie oraz śpiączka. Podawanie klomipraminy można rozpocząć 14 dni po odstawieniu inhibitora MAO, leczenie inhibitorem MAO można rozpocząć co najmniej 14 dni po zaprzestaniu podawania klomipraminy.
Nie należy stosować preparatu równolegle z lekami przeciwarytmicznymi, będącymi silnymi inhibitorami izoenzymu CYP2D6 (np. chinidyna, propafenon).
Należy zachować ostrożność w przypadku równoległego stosowania:
· leków o działaniu cholinolitycznym; może wystąpić nasilenie objawów ze strony ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego
· leków hamujących wychwyt zwrotny serotoniny, metylfenidatu, neuroleptyków lub cymetydyną; może nastąpić zwiększenie stężenia klomipraminy we krwi; lekarz prawdopodobnie zaleci zastosowanie mniejszych dawek preparatu
· barbituranów i fenytoiny, gdyż przyspieszają eliminację preparatu
· sympatykomimetyków głównie działających zwężająco na naczynia (np. adrenalina, noradrenalina, efedryna, fenylefryna), stosowanych np. łącznie z lekami miejscowo znieczulającymi; klomipramina może znacznie nasilać ich działanie
· guanetydyny, betanidyny, klonidyny, rezerpiny, α-metylodopy, klomipramina może osłabiać ich działanie hipotensyjne
· leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny; należy kontrolować parametry krzepnięcia
· leków moczopędnych; może to prowadzić do hipokaliemii (obniżenie stężenia potasu we krwi), która zwiększa ryzyko wydłużenia odstępu QT i wystąpienia torsade de pointes
· selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub litu; ponieważ może to spowodować wystąpienie zespołu serotoninowego
· dużych dawek estrogenów; zaleca się monitorowanie odpowiedzi terapeutycznej
Klomipramina może potęgować działanie alkoholu lub innych środków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (np. barbiturany, pochodne benzodiazepiny).
U osób palących tytoń stężenia leku w są 2-krotnie mniejsze niż u osób niepalących.
U osób leczonych klonidyną istnieje ryzyko ponownego wzrostu ciśnienia tętniczego (rebound effect).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.