Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisLeczenie czynnościowych objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.
DziałanieLeczenie umiarkowanych lub ciężkich objawów czynnościowych łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Leczenie wspomagające u chorych z założonym cewnikiem z powodu ostrego zatrzymania moczu spowodowanego łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.
DawkowanieDoustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletkę o przedłużonym uwalnianiu należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody). Tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie należy kruszyć, żuć ani dzielić. Preparat przeznaczony tylko dla mężczyzn.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na alfuzosynę, inne pochodne chinazoliny (np. terazosyna, doksazosyna) lub którykolwiek składnik preparatu, niedociśnienie ortostatyczne w wywiadzie, niewydolność wątroby, równoległe stosowanie z innymi α1-adrenolitykami.
SkładLek zawiera substancję: alfuzosyna w dawce 10 mg
Działania niepożądaneCzęsto: zawroty głowy, zmęczenie, ból głowy, niedociśnienie ortostatyczne, nudności, ból brzucha, astenia. Niezbyt często: zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, ospałość, zaburzenia widzenia, tachykardia, kołatanie serca, omdlenia (szczególnie na początku leczenia), nagłe uderzenia gorąca, zapalenie błony śluzowej nosa, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wysypka, świąd, pokrzywka, nietrzymanie moczu, obrzęk, ból w klatce piersiowej, uogólnione złe samopoczucie. Bardzo rzadko: pojawienie się po raz pierwszy, pogorszenie lub nawrót dławicy piersiowej u osób z niewydolnością wieńcową, hepatotoksyczność, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, astenia może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługę maszyn.
InterakcjeNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Jest to spowodowane faktem, że alfuzosyna może wpływać na działanie innych leków. Niektóre leki mogą także mieć wpływ na sposób działania alfuzosyny.
Nie należy stosować leku Alfabax w tym samym czasie co inne alfa-adrenolityki, takie jak doksazosyna, prazosyna, terazosyna lub tamsulosyna.
Niektóre leki stosowane w zakażeniach grzybiczych (takie jak ketokonazol, itrakonazol), niektóre antybiotyki (takie jak klarytromycyna, erytromycyna, telitromycyna), leki przeciwdepresyjne (np. nefazodon) oraz leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV (takie jak rytonawir) mogą nasilać działanie oraz działania niepożądane alfuzosyny. W związku z tym nie zaleca się stosowania alfuzosyny z którymkolwiek z tych leków.
Jeśli w tym samym czasie pacjent przyjmuje lek obniżający ciśnienie krwi (lek na nadciśnienie) lub leki stosowane w leczeniu bólu w klatce piersiowej (azotany), po kilku godzinach od przyjęcia leku mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie osłabienia lub poty. Jeśli wystąpią, należy się położyć i leżeć do czasu całkowitego ustąpienia objawów. Należy poinformować lekarza, ponieważ może on zadecydować o zmianie dawki leku. Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem któregokolwiek z tych leków.
Jeżeli pacjent ma być poddany planowej operacji ze znieczuleniem ogólnym, przed zabiegiem należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Alfabax. Lekarz może podjąć decyzję o odstawieniu leku Alfabax na 24 godziny przed zabiegiem, ponieważ lek ten może niebezpiecznie obniżać ciśnienie tętnicze krwi.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.