Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
Opis
Lek Aknemycin 2% maść zawiera substancję czynną - antybiotyk erytromycynę. Erytromycyna działa na drobnoustroje, które mają znaczenie w powstawaniu trądziku pospolitego, w szczególności na Propionibacterium acnes. Ponadto erytromycyna stosowana miejscowo hamuje rozkład lipidów łoju na powierzchni skóry.
WskazaniaWszelkie postaci trądziku pospolitego, szczególnie postaci zapalne, z obecnością grudek i krostek.
Dawkowanie
Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.
Lek Aknemycin w postaci maści zwykle nanosi się na obszary skóry, na których występują zmiany chorobowe, dwa razy na dobę (np. rano i wieczorem).
U większości pacjentów wyraźną poprawę obserwuje się w ciągu 4 tygodni stosowania leku.
Okres leczenia nie powinien przekraczać 4 do 6 tygodni.
Przed nałożeniem maści należy:
1. Zmyć skórę letnią wodą w celu usunięcia pozostałości poprzedniej dawki maści.
2. Dobrze wysuszyć skórę.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Aknemycin:
- jeśli pacjent ma uczulenie na erytromycynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- w okresie karmienia piersią nie wolno stosować leku Aknemycin w okolicy piersi kobiety, aby nie doszło do kontaktu niemowlęcia z lekiem.
Skład
- Substancją czynną leku jest erytromycyna. 1 g maści zawiera 20 mg erytromycyny.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: tytanu dwutlenek; talk; wazelina biała, zawierająca butylohydroksytoluen (E321); parafina stała; parafina ciekła; fosforan cetylo-stearylo poliglikolu; oleinian oleinowy; alkohol cetostearylowy; fosforan laurylo poliglikolu; sorbitol 70%; olejek zapachowy (perfume oil Gardenia PHO/060927, zawierający substancje: benzylu benzoesan; glikol propylenowy (E1520); alkohol benzylowy; benzylu salicylan; aldehyd cynamonowy; alkohol cynamonowy; cytral; cytronellol; eugenol; farnezol; geraniol; hydroksycytronellal; izoeugenol; limonen; linalol); woda oczyszczona.
Działania niepożądane
Bardzo rzadko (u nie więcej niż 1 na 10 000 osób) na początku leczenia może wystąpić łagodny rumień lub niewielkie złuszczanie się naskórka. Objawy te ustępują przy dłuższym stosowaniu leku.
W pojedynczych przypadkach wyżej opisane objawy mogą wystąpić w przebiegu reakcji nadwrażliwości (alergiczny wyprysk kontaktowy).
Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do nasilenia zmian chorobowych z powodu rozwoju oporności bakteryjnej i (lub) do wystąpienia zapalenia mieszków włosowych wywołanego przez bakterie Gram-ujemne.
Jeśli u pacjenta wystąpi ciężka reakcja skórna: czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami (osutka krostkowa), należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Częstość występowania tych objawów niepożądanych jest nieznana (nie można jej określić na podstawie dostępnych danych).
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.