Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisLeczenie objawowe chorób reumatycznych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
DziałanieNiesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy oksykamów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Meloksykam hamuje biosyntezę prostaglandyn, mediatorów stanu zapalnego. Po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego (biodostępność 89%). W około 99% wiąże się z białkami osocza. Maksymalne stężenie w surowicy osiągane jest po 5-6 h. Przy systematycznym dawkowaniu stan stacjonarny osiągany jest w ciągu 3-5 dni. Lek jest metabolizowany w wątrobie, głównie na drodze oksydacji grupy metylowej dołączonej do pierścienia tiazolowego, z udziałem enzymów CYP2C9 i niewielkim CYP3A4. Nieaktywne metabolity wydalane są w równych ilościach z moczem i kałem; mniej niż 5% dawki wydalane jest w postaci nie zmienionej. Średni T0,5 wynosi około 20 h.
DawkowaniePreparat ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Zaostrzenie choroby zwyrodnieniowej stawów: zalecana dawka wynosi 7,5–15 mg 1 raz na dobę.
Reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: 15 mg 1 raz na dobę; lekarz może zmniejszyć dawkę do 7,5 mg na dobę w przypadku zadowalającej odpowiedzi terapeutycznej.
Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi 15 mg.
U chorych w podeszłym wieku lub ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych konieczne jest dostosowanie dawkowania przez lekarza. Zwykle, w tej grupie chorych, zalecana dawka wynosi 7,5 mg na dobę.
U chorych poddawanych dializom z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, stosowana dawka nie powinna przekraczać 7,5 mg na dobę.
U chorych z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny większy niż 25 ml/min) lub wątroby nie ma konieczności dostosowywania dawkowania.
U chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, którzy nie są poddawani hemodializom oraz u chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.
Stosowanie preparatu u dzieci i młodzieży do 15. roku życia jest przeciwwskazane.
Sposób stosowania:
Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować w czasie posiłku, popijając wodą lub innym płynem. Dawkę dobową należy przyjmować w pojedynczej dawce (tj. 1 raz na dobę).
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNadwrażliwość na meloksykam lub inne składniki preparatu. Nadwrażliwość na substancje o podobnym działaniu np. NLPZ, kwas acetylosalicylowy. Nie podawać pacjentom, u których stwierdzono astmę, polipy nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywkę po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych preparatów z grupy NLPZ. Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, w związku z wcześniejszym stosowaniem NLPZ. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy i (lub) krwawienie (co najmniej dwa różne przypadki udowodnionego owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie z przewodu pokarmowego, naczyń mózgowych i inne nieprawidłowe krwawienia. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek, nieleczona dializami. Ciężka niewydolność serca. Dzieci i młodzież poniżej 15 lat. III trymestr ciąży.
Skład1 tabl. zawiera 15 mg meloksykamu. Preprat zawiera laktozę.
Działania niepożądaneCzęsto: niedokrwistość, ból i zawroty głowy, niestrawność, nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcie, wzdęcie, biegunka, świąd, wysypka skórna, obrzęki. Niezbyt często zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, szumy uszne, senność, niewydolność serca, kołatanie serca, nadciśnienie, uderzenia gorąca lub zaczerwienienie twarzy i szyi, krwawienie z przewodu pokarmowego (smoliste stolce, krwawe wymioty), choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie przełyku. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: bóle i zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
InterakcjeNie zaleca się stosowania preparatu z:
· kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych) lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym selektywnymi inhibitorami COX-2 (zwiększone ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego)
· doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna (możliwe nasilenie ich działania i zwiększenie ryzyka krwotoku; jeżeli nie można uniknąć równoległego stosowania tych preparatów należy ściśle monitorować parametry krzepnięcia krwi)
· litem (możliwe zwiększenie stężenia litu i nasilenie jego działań toksycznych; w przypadku konieczności równoległego stosowania zaleca się kontrolę stężenia litu we krwi)
metotreksatem w dawkach większych niż 15 mg na tydzień (możliwe zwiększenie stężenia metotreksatu i nasilenie jego działań toksycznych, niekiedy ciężkie zatrucia; także w przypadku metotreksatu w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień możliwe jest nasilenie jego toksycznego działania na układ krwiotwórczy; należy często kontrolować pełną morfologię krwi oraz czynność nerek; szczególną ostrożność należy zachować u osób z zaburzeniami czynności nerek, a także w przypadku jeżeli odstęp pomiędzy przyjęciem preparatu i metotreksatu nie przekracza 3 dni)
lekami moczopędnymi, np. furosemidem oraz lekami przeciwnadciśnieniowymi, w tym inhibitorami konwertazy angiotensyny, antagonistami angiotensyny (możliwe zmniejszenie skuteczności ich działania; zwiększone ryzyko zaburzeń czynności nerek i rozwoju ich ostrej niewydolności, zwłaszcza u chorych odwodnionych lub w podeszłym wieku; należy zadbać o odpowiednie nawodnienie chorego i kontrolować czynność nerek)
kortykosteroidami lub inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (zwiększone ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego)
lekami hamującymi agregację płytek krwi, takimi jak tyklopidyna, klopidogrel (zwiększone ryzyko krwawienia)
lekami trombolitycznymi (zwiększone ryzyko krwawienia)
lekami z grupy beta blokerów (możliwe zmniejszenie skuteczności ich działania)
cyklosporyną i takrolimusem (zwiększone ryzyko działania uszkadzającego nerki; należy monitorować czynność nerek, zwłaszcza u chorych w podeszłym wieku)
antybiotykami z grupy chinolonów (ryzyko drgawek)
cholestyraminą (cholestyramina znacząco przyspiesza wydalanie meloksykamu).
Kobiety z wkładkami wewnątrzmacicznymi, przed zastosowaniem meloksykamu, powinny skonsultować się z lekarzem.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.