Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisDoustny lek przeciwcukrzycowy. Lek zmniejszający stężenie glukozy we krwi (lek hipoglikemizujący); hamuje aktywności alfa-glukozydaz i spowalnia trawienie węglowodanów złożonych.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest akarboza, doustny lek przeciwcukrzycowy. Akarboza stosowana jest w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi w przebiegu cukrzycy typu 2 (dawniej stosowano termin „cukrzyca insulinoniezależna”). Akarboza działa wyłącznie lokalnie w jelicie, gdzie hamuje aktywność alfa-glukozydaz, enzymów uczestniczących w procesie trawienia węglowodanów złożonych. Podczas trawienia z udziałem tych enzymów uwalniane są cząsteczki glukozy. Zahamowanie aktywności alfa-glukozydaz prowadzi więc do zmniejszenia uwalniania glukozy w jelicie i ogranicza poposiłkowe zwiększenie stężenie glukozy we krwi (główny bodziec do uwalniania insuliny). Dobowe wahania stężenia glukozy we krwi ulegają zmniejszeniu. W trakcie leczenia następuje znaczące zmniejszenie stężenia glukozy na czczo oraz stężenia hemoglobiny glikowanej. Działanie akarbozy jest najskuteczniejsze, jeżeli przyjmowana jest na początku posiłku. Przyjęcie akarbozy 30 minut przed posiłkiem lub 15 minut po rozpoczęciu posiłku znacznie zmniejsza jej skuteczność.
DawkowaniePreparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli:
Lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie. Tabletki należy połykać w całości (bez rozgryzania), popijając niewielką ilością płynu. Przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem lub na jego początku.
Początkowo 50 mg 1 raz na dobę (kolacja) przez 3 dni, następnie 50 mg 2 razy na dobę (obiad i kolacja) przez kolejne 3 dni, następnie 50 mg 3 razy na dobę przez 7 dni, w kolejnych dniach dawkę należy dalej stopniowo zwiększać zgodnie z zaleceniami lekarza; zwykle 50 mg (śniadanie), 50 mg (obiad) i 100 mg (kolacja) przez 3 dni, po czym 50 mg (śniadanie), 100 mg (obiad) i 100 mg (kolacja) przez następne 3 dni, tak by od 4.–8. tygodnia stosować 100 mg 3 razy na dobę. W niektórych przypadkach, jeśli to będzie konieczne lekarz może dalej zwiększać dawkę do 200 mg 3 razy na dobę. Dawkę można zwiększyć po 4–8 tygodniach, w razie niewystarczającej odpowiedzi na leczenie. Jeżeli uciążliwe działania niepożądane utrzymują się pomimo przestrzegania diety cukrzycowej nie należy zwiększać dawki, a w niektórych przypadkach konieczne jest jej zmniejszenie (zgodnie z zaleceniami lekarza).
Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u osób w podeszłym wieku lub z niewydolnością wątroby.
Nie ustalono bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia i dlatego nie zaleca się jego stosowania w tej grupie wiekowej.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNiestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie można także stosować preparatu w przypadku:
· przewlekłych chorób jelit związanych z zaburzeniami trawienia i wchłaniania
· stanów chorobowych, które mogą ulec pogorszeniu w wyniku zwiększonego gromadzenia się gazów w jelitach (takich jak np. zespół Roemhelda, duże przepukliny, niedrożność jelit, owrzodzenie jelit)
· ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 25 ml/min).
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i u kobiet w okresie karmienia piersią.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
SkładPreparat zawiera substancję: akarboza w dawce 50 mg.
Działania niepożądaneJak każdy lek, również Adeksa może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Bardzo często występują wzdęcia; często: biegunka, bóle brzucha i inne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego; niezbyt często: nudności, wymioty, niestrawność, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Nieprzestrzeganie diety cukrzycowej, tj. spożywanie pokarmów zawierających sacharozę, może nasilać wymienione objawy. Jeśli mimo przestrzegania diety uciążliwe działania niepożądane utrzymują się, zwykle konieczne jest tymczasowe lub stałe zmniejszenie dawki leku (wszelkie zmiany dawkowania są możliwe wyłącznie na zlecenie lekarza). Rzadko możliwe obrzęki oraz żółtaczka. W leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwcukrzycowymi może wystąpić hipoglikemia. Mogą także wystąpić inne działania niepożądane, dla których nie określono częstości ich występowania, w tym: małopłytkowość, reakcje alergiczne (wysypka, rumień, pokrzywka), niedrożność jelit lub stany bliskie niedrożności jelit, odma pęcherzykowa jelit, zapalenie wątroby, zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby, pojedyncze przypadki piorunującej niewydolności wątroby prowadzące do zgonu (w tym przypadku związek przyczynowo-skutkowy ze stosowaniem preparatu nie został wyjaśniony).
InterakcjePoinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W okresie stosowania preparatu przyjmowanie jakichkolwiek innych leków może mieć miejsce tylko za zgodą lekarza lub na jego zalecenie.
Jeżeli preparat stosowany jest w skojarzeniu z insuliną lub innymi lekami przeciwcukrzycowymi (np. pochodnymi sulfonylomocznika czy metforminą) może wystąpić hipoglikemia. Jeżeli podczas leczenia skojarzonego wystąpi hipoglikemia należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczne może być dostosowanie dawkowania leków przeciwcukrzycowych. Sporadycznie może wystąpić ostra hipoglikemia. W takiej sytuacji chory powinien przyjąć glukozę w celu szybkiej normalizacji stężenia glukozy we krwi (podanie glukozy jest najwłaściwsze, ponieważ stosowanie preparatu powoduje wolniejszy rozkład sacharozy do glukozy i fruktozy).
Należy unikać spożywania sacharozy; spożywanie sacharozy często może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym biegunki związane ze zwiększoną fermentacją węglowodanów w jelicie grubym.
Preparat może zmieniać dostępność biologiczną digoksyny; konieczne może być dostosowanie dawkowania digoksyny przez lekarza.
W okresie leczenia należy unikać równoległego stosowania cholestyraminy, preparatów adsorpcyjnych oraz enzymów trawiennych, ponieważ mogą one osłabiać działanie preparatu.
Przyjmowana doustnie neomycyna może dodatkowo nasilić poposiłkowe zmniejszenie stężenia glukozy we krwi oraz działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego. W przypadku znacznego nasilenia działań niepożądanych lekarz może zalecić zmniejszenie stosowanych dawek preparatu.
Nie zaobserwowano interakcji pomiędzy preparatem a dimetykonem/simetykonem.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.