Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
Opis
Preparat jest wskazany do szczepienia przypominającego przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi osób po 4. roku życia po szczepieniu podstawowym, zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych i oficjalnymi zaleceniami.
Dawkowanie
Osoby po 4. roku życia: 1 dawka szczepionki (0,5 ml).
Dawki przypominające powinny być podawane zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych i oficjalnymi zaleceniami.
Szczepionki nie należy stosować u osób, które nie otrzymały szczepienia podstawowego przeciwko błonicy i tężcowi lub otrzymały tylko niepełny cykl szczepień.
Dopuszczone jest stosowanie szczepionki u osób z nieukończonym cyklem szczepień przeciwko krztuścowi lub jego całkowitym brakiem. Jednakże, odpowiedź po podaniu dawki przypominającej wystąpi tylko u tych osób, które przebyły naturalne zakażenie krztuścem lub były poprzednio szczepione.
Szczepionka może być stosowana w ramach postępowania z ranami niosącymi ryzyko zachorowania na tężec, z lub bez jednoczesnego podania immunoglobuliny przeciwtężcowej, zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.
Sposób podawania leku:
Preparat powinien być podawany głęboko domięśniowo, najlepiej w mięsień naramienny. Nie należy podawać szczepionki w mięsień pośladkowy. Nie wolno podawać preparatu donaczyniowo ani śródskórnie. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zalecić podanie podskórne.
Działanie
Szczepionka skojarzona przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, zawierająca bezkomórkową postać antygenów krztuśca (ang. acellular – bezkomórkowy). Szczepionka zawiera toksoid tężcowy, toksoid błoniczy w zmniejszonej dawce oraz zmniejszoną dawkę bezkomórkowych antygenów krztuśca. Szczepionka zawiera 4 rodzaje antygenów krztuśca: toksoid krztuścowy, hemaglutyninę włókienkową, pertaktynę oraz fimbrie typu 2 i 3. Toksoid jest toksyną bakteryjną, która w procesie przygotowywania szczepionki została pozbawiona właściwości toksycznych, lecz nadal zdolna jest do wywołania odpowiedzi immunologicznej. Toksoidy zostały adsorbowane (skoncentrowane i unieruchomione) na fosforanie glinu. Związki glinu dodatkowo wzmacniają odpowiedź immunologiczną.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem czasowym do podania szczepionki jest ostra lub ciężka choroba przebiegająca z gorączką (łagodne zakażenia nie są przeciwwskazaniem do podania szczepionki).
Przeciwwskazaniem bezwzględnym do podania szczepionki jest:
• nadwrażliwość po wcześniejszym podaniu szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi lub krztuścowi
• encefalopatia o nieznanej etiologii, która wystąpiła w ciągu 7 dni po podaniu szczepionki zawierającej antygeny krztuśca.
Nie podawać szczepionki dożylnie ani śródskórnie.
Nie stosować do szczepienia podstawowego.
Działania niepożądane
W grupie dzieci i młodzieży 4.–17. roku życia bardzo często lub często możliwe: bóle głowy, biegunka, nudności, wymioty, brak apetytu, wysypka, uogólniony ból, osłabienie mięśniowe, bóle stawów, obrzęk stawów, zmęczenie, osłabienie, gorączka, dreszcze, powiększenie węzłów pachowych, reakcje w miejscu podania, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i ból.
W grupie osób 18.–64. roku życia bardzo często lub często możliwe: bóle głowy, nudności, biegunka, wymioty, wysypka, uogólniony ból, osłabienie mięśniowe, bóle stawów, obrzęk stawów, zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie, gorączka, dreszcze, powiększenie węzłów pachowych, reakcje w miejscu podania, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i ból.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.