Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Produkt leczniczy
Acidum Folicum zalecany jest zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu niedoboru
kwasu foliowego w organizmie. Wskazaniami do wewnętrznej aplikacji są:
● schorzenia związane z hemolizą krwi, w tym niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, talasemie, zimnica,
● niedożywienie,
● alkoholizm,
● niedokrwistość megaloblastyczna,
● długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej,
● przyjmowanie leków, w tym: sulfasalazyny, prymidonu, cyklosporyny, trimetoprimów i barbituranów,
● dializy.
Dawkowanie
Lek
Acidum Folicum przyjmuje się doustnie, popijając tabletkę odpowiednią ilością wody.
Osoby dorosłe: od 10 do 45 mg dziennie. W razie konieczności można przyjąć dawkę uzupełniającą wynoszącą od 10 do 20 mg.
● niedokrwistość megaloblastyczna: od 10 do 20 mg dziennie przyjmować przez okres 14-21 dni aż do momentu zaobserwowania poprawy. Następnie zaleca się aplikację dawki podtrzymującej, która wynosi do 10 mg na dobę,
● niedokrwistość hemolityczna: końcowa dawka uzależniona jest od nasilenia objawów i diety i wynosi od 5 mg na dobę dziennie lub tygodniowo.
Dzieci: od 5 do 15 mg dziennie wg wskazań lekarza. Czas trwania leczenia uzależniony jest od opinii lekarza, który uwzględnia ostatnie wyniki badań laboratoryjnych chorego.
Działanie
Substancja czynna leku
Acidum Folium, czyli
kwas foliowy, wykorzystywany jest jako koenzym biorący udział w syntezie zasad pirymidynowych i purynowych. Reakcja ta jest niezbędna w procesie syntezy DNA i RNA. Związek przekształca się do kwasu folinowego mającego zdolność do inhibicji aktywności reduktazy dihydrofolianowej w trakcie leczenia metotreksatem będącym antymetabolitem
kwasu foliowego. Witamina B9 w połączeniu z kobalaminą i fosforanem bierze udział w metabolizmie homocysteiny. Dochodzi wówczas do przekształcenia w metioninę i w efekcie obniża stężenie homocysteiny we krwi (jest ona niezależnym czynnikiem ryzyka występowania chorób układu krążenia, związanych z miażdżycą). Aplikowana doustnie w okresie starania się o potomstwo (w okresie co najmniej 1 miesiąca przed zapłodnieniem) oraz w I trymestrze ciąży, zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej. Wchłania się na poziomie 70-80% w jelicie czczym i dwunastnicy. Największe jej stężenie obserwowane jest od 2 do 3 godzin od doustnego podania. W 80% kwas foliowy wydalany jest z moczem, a 20% magazynowane jest w wątrobie. T0,5 w osoczu wynosi około 3,5 h.
Dziennie zapotrzebowanie na witaminę B9 u dorosłego człowieka wynosi ok. 400 µg dziennie. Dawka ta może być nawet 2-krotnie wyższa u kobiet w ciąży i karmiących piersią, alkoholików oraz pacjentów chorych przewlekle.
Skład
Substancja aktywna:
kwas foliowy (15 mg w 1 tabletce).
Działania niepożądane
W trakcie leczenia
Acidum Folicum mogą pojawić się działania niepożądane, w tym:
● niezbyt częste: alergiczne reakcje skórne, w tym świąd i wysypka,
● rzadkie: nudności i wymioty, wzdęcia, gorzki posmak w ustach, senność, trudności w zasypianiu, stany depresyjne, nadpobudliwość nerwowa,
● bardzo rzadkie: skurcz oskrzeli, obrzęki naczynioruchowy,
● nieznana częstość: anafilaksja.
Interakcje
Substancja czynna leku może wchodzić w interakcje z innymi produktami leczniczymi, w tym:
● estrogenami, znajdującymi się w środkach antykoncepcyjnych,
● etanolem,
● żywicami jonowymiennymi,
● preparatami przeciwgruźliczymi,
● metotreksatem, który powoduje zaburzenie procesu przekształcania kwasu foliowego do jego postaci biologicznie czynnej (kwas tetrahydrofoliowy) poprzez konkurencyjne blokowanie reduktazy dihydrofolianowej, przez co może się zmniejszać skuteczność preparatu.
● fenobarbitalami,
● fenytoiną,
● prymidonem
Obecny w leku
Acidum Folicum cenny
kwas foliowy normalizuje (zwiększa) szybkość metabolizmu preparatów przeciwdrgawkowych uprzednio obniżoną na skutek jego niedoboru
Konieczne jest monitorowanie stężenia tych preparatów we krwi i ewentualne zwiększenie dawki, w celu uniknięcia napadów padaczki.
Przeciwwskazania
Produktu leczniczego
Acidum Folicum nie powinno się stosować w przypadki nadwrażliwości na którykolwiek z substancji znajdujących się w jego składzie, a także u pacjentów z niektórymi chorobami nowotworowymi.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.