Trwający kilka tygodni kaszel u dziecka często budzi niepokój wśród rodziców. Jakie mogą być jego przyczyny? Co na kaszel dla dziecka będzie skuteczne? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna – podpowiada ekspert allecco.pl.
Kategorie
popularne
Trwający kilka tygodni kaszel u dziecka często budzi niepokój wśród rodziców. Jakie mogą być jego przyczyny? Co na kaszel dla dziecka będzie skuteczne? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna – podpowiada ekspert allecco.pl.
Kaszel towarzyszy prawie każdej infekcji, ale może być też istotnym objawem innych poważnych chorób. Jego właściwa diagnoza i leczenie pozwoli uniknąć późniejszych, groźnych dla zdrowia, powikłań. Jak rozpoznać rodzaj kaszlu i dobrać skuteczny lek do konkretnego przypadku? Poniżej rozwijamy wszelkie nurtujące kwestie związane z kaszlem u najmłodszych pacjentów.
Zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych wiąże się przede wszystkim z uciążliwym kaszlem. Jakie są domowe sposoby na radzenie sobie z zapaleniem oskrzeli? Jak zapobiegać tej chorobie?
Ból klatki piersiowej jest objawem niespecyficznym, który nie ma tylko jednej, przypisanej mu przyczyny. Choć u większości pacjentów jest niegroźny, w części przypadków wynika z bezpośredniego zagrożenia życia. Kiedy ból w klatce piersiowej może wskazywać na schorzenia układu sercowo-naczyniowego? Czym charakteryzuje się ból w klatce piersiowej występujący przy chorobach układu oddechowego, a czym ból nerwicowy w obrębie klatki piersiowej?
Smecta to popularna marka, która specjalizuje się w produkcji leków na biegunkę. Są one dostępne bez przepisu lekarza. Za dystrybucję leku Smecta odpowiada Ipsen Poland. Jego składnikiem aktywnym jest diosmektyt, który powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego i odpowiada za jej ochronę. Ponadto zmniejsza zawartość wody w kale, przez co wodnisty stolec zmienia swoją konsystencję na bardziej stałą.
Smecta to lek bez recepty, który stosuje przy biegunce. W jego składzie można znaleźć m.in. diosmektyt, glukozę i sacharozę. Wspomniane substancje stanowią wsparcie dla przewodu pokarmowego. Diosmektyt to podwójny krzemian glinu i magnezu, który wyróżnia się tym, że ma lepką konsystencję. Powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, przez co zabezpiecza ją przed dalszym negatywnym oddziaływaniem czynników drażniących. Poza tym wspomniany składnik aktywny zmniejsza zawartość wody w kale, przyczyniając się do zagęszczenia jego konsystencji.
Lek Smecta stosuje się przy ostrej biegunce u dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia. Zaleca się jego przyjmowanie także przy przewlekłej biegunce czynnościowej u dorosłych.
Choć lek Smecta uchodzi za stosunkowo bezpieczny, to nie wolno podawać go osobom, u których występuje nadwrażliwość na którąkolwiek substancję obecną w preparacie.
Zakup leku Smecta nie wymaga recepty od lekarza. Niemniej nie wolno go stosować na własną rękę dłużej niż 2-3 dni. Jeśli biegunka w tym czasie nie ustąpi lub pojawią się dodatkowe objawy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę.
Dawkowanie leku Smecta zależy od wieku pacjenta i jego stanu zdrowia.
W przypadku dzieci saszetkę należy rozpuścić w 50 ml wody i podawać roztwór, dzieląc go na kilka małych porcji w ciągu dnia.
Dorośli powinni rozpuścić 1 saszetkę w pół szklance wody i wypić w przerwie między posiłkami. Jeśli przyjmują jakiekolwiek leki, muszą zażyć je na 2 godziny przed lub 2 godziny po przyjęciu Smecty.