Kategorie
Aviomarin to nazwa leku na chorobę lokomocyjną, który ma postać tabletek. Swoje działanie opiera na dimenhydraminie. Lek Aviomarin jest dostępny bez recepty. Można go stosować u dzieci powyżej 6. roku życia i osób dorosłych. Wchodzi w skład portfolio grupy Teva.
Aviomarin został opracowany z myślą o złagodzeniu dokuczliwych objawów choroby lokomocyjnej. Niektóre osoby źle znoszą podróż wybranym środkiem transportu, np. samochodem, a inne niekorzystnie reagują na większość. Podaje się im Aviomarin na uspokojenie, bo delikatnie wycisza układ nerwowy. Poza tym omawiany lek zapobiega nudnościom i wymiotom. Zauważono, że Aviomarin dzięki obecności dimenhydraminy wykazuje również działanie antyalergiczne. Co ciekawe, można go przyjmować przy nudnościach, które nie są związane z samą podróżą.
Czy Aviomarin dla dzieci stanowi bezpieczne rozwiązanie? Producent wyraźnie zaznacza, że lek można podawać osobom powyżej 6. roku życia. Nie wolno go stosować u młodszych dzieci.
Dzieci od 6. do 14. roku życia mogą jednorazowo zażywać 50 mg dimenhydraminy, co daje równowartość 1 tabletki. W ciągu doby nie wolno przekraczać 150 mg substancji czynnej. Przerwa między kolejnymi porcjami leku powinna wynosić 6-8 godzin.
Z kolei u młodzieży powyżej 14. roku życia stosuje się identyczne dawkowanie jak u dorosłych. Jednorazowo przyjmuje się 1-2 tabletki. Maksymalna dobowa dawka leku to 800 mg dimenhydraminy.
Aviomarin dla dorosłych i dzieci to te same tabletki dostępne na rynku, przy czym dawkuje się je nieco inaczej, uwzględniając wiek. Dorośli mogą zażywać pojedynczą dawkę, która wynosi 1-2 tabletki, co 4-6 godzin, ale nie więcej niż 8 tabletek dziennie.
Aviomarin zażywa się na 30 minut przed planowaną podróżą, ponieważ dimenhydramina uwalnia się w ciągu 20-30 minut.
Aviomarin stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Dawkowanie należy dopasować do wieku.
Aviomarin, jak każdy lek, może dawać skutki uboczne. Najczęściej obejmują one zawroty głowy, senność i problemy z koncentracją. Ponadto u 1 lub więcej na 100 pacjentów występują takie działania niepożądane jak niepokój, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, pobudzenie, drżenie, zaburzenia snu, trudności w oddawaniu moczu, zaburzenia widzenia, osłabienie mięśni, uczucie osłabienia i zmęczenia, suchość błony śluzowej jamy ustnej.