Co na gorączkę i biegunkę u niemowląt? Jak łagodzić objawy kolki? Czym walczyć z potówkami? Jaki żel na ząbkowanie, a jaki syrop na kaszel u dziecka? Podpowiadają eksperci allecco.pl.
Ząbkowanie u niemowląt - objawy, jak wybrać żel na ząbkowanie
Ząbkowanie wcześniej czy później dopadnie każdego malucha. Czasem bywa ono jednak prawdziwą udręką dla rodziców i dziecka. Jak poradzić sobie z objawami towarzyszącymi temu fizjologicznemu procesowi i wybrać żel na ząbkowanie – oto kilka cennych informacji dla młodych rodziców.
- Ząbkowanie u niemowląt – czyli kiedy i jak długo
- Ząbkowanie objawy – jak rozpoznać, że dziecko zaczyna ząbkować?
- Ząbkowanie u dzieci – jakie inne objawy mogą towarzyszyć ząbkowaniu i jak sobie z nimi radzić?
- Żel na ząbkowanie – jak poradzić sobie z bolesnym ząbkowaniem
- Jakie produkty łagodzące ból i świąd w obrębie dziąseł możemy znaleźć w aptekach
Ząbkowanie u niemowląt – czyli kiedy i jak długo
Ząbkowanie - kiedy możemy spodziewać się pierwszych ząbków u maluszka? Jest to bardzo indywidualna i uwarunkowana genetycznie kwestia. Nie jest wykluczone, że pierwsze zęby u niemowlaka mogą zacząć się pojawiać już około 5. miesiąca życia, a niekiedy dopiero około 1. roku życia. Wszystko zależy od tego jak szybko będzie przyrastało szkliwo na wykształcone od urodzenia, chociaż niewidoczne, ząbki u niemowlęcia.
Ząbkowanie: kolejność, czyli które zęby będą widoczne jako pierwsze? Zazwyczaj dolne jedynki, jednak nie jest to reguła. Nie ma niczego niepokojącego w tym, że najpierw pojawią się górne jedynki czy dwójki. Zgodnie z zasadą pierwsze pojawiają się zęby przednie, następnie pierwsze trzonowe, kły i drugie trzonowe. U większości maluszków zęby dolne wyżynają się wcześniej niż górne.
Ząbkowanie: ile trwa, kiedy można spodziewać się zakończenia procesu? Ząbkowanie u dzieci może trwać stosunkowo długo, bo nawet do 3. r.ż. Zazwyczaj jednak kończy się przed 31. m.ż. dziecka. Wtedy to maluch ma 20 zębów mlecznych.
Ząbkowanie objawy – jak rozpoznać, że dziecko zaczyna ząbkować?
Początek ząbkowania możemy ograniczyć do kilku podstawowych objawów, które dotyczą niemal każdego niemowlaka:
- nadmierne ślinienie się,
- wkładanie do buzi rączek i wszystkiego co jest pod ręką,
- zaczerwienione i obrzmiałe dziąsła.
Zazwyczaj oznacza to, że niedługo zaczną wyżynać się pierwsze ząbki. Ten okres przejściowy może jednak potrwać nawet do kilku tygodni, a ponadto istnieje ryzyko, że w tym czasie nasze dziecko będzie rozdrażnione i marudne.
Ząbkowanie u dzieci – jakie inne objawy mogą towarzyszyć ząbkowaniu i jak sobie z nimi radzić?
Tak samo jak kwestie początku wyżynania się pierwszych zębów, jak i długość trwania ząbkowania, podobnie i objawy towarzyszące samemu procesowi są bardzo indywidualne dla każdego maluszka. Niekiedy całe ząbkowanie u dzieci przebiega bez większych przygód, ale zdarza się także, że już od czasu, kiedy zaczynają się pojawiać jedynki, nasza pociecha miewa szereg objawów dodatkowych.
- Gorączka przy ząbkowaniu
Zazwyczaj nie przekracza 38°C, dlatego podawanie w tym wypadku leków przeciwgorączkowych nie jest konieczne. Jak najbardziej można robić dziecku chłodne okłady. Kiedy jednak wysoka gorączka utrzymuje się, warto wtedy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być sygnał świadczący o poważniejszej infekcji.
- Ząbkowanie: biegunka
Zdarzają się luźniejsze stolce u dziecka podczas ząbkowania, ale kiedy zaobserwujemy u naszej pociechy biegunkę, należy skonsultować się z lekarzem. Wtedy podawanie elektrolitów czy smekty nie będzie wystarczające.
- Ząbkowanie a katar, ząbkowanie a kaszel
To kolejne z niepokojących objawów dodatkowych. Dlatego, kiedy tylko pojawią się podczas ząbkowania, należy udać się z dzieckiem do lekarza.
Żel na ząbkowanie – jak poradzić sobie z bolesnym ząbkowaniem
Bolesne ząbkowanie to prawdziwe utrapienie dla maluszka, ale także rodziców. Dziecko może budzić się w nocy z powodu bólu i płakać, dlatego w kryzysowych sytuacjach dopuszcza się podanie leku przeciwbólowego, czyli paracetamolu lub ibuprofenu.
Pojawienie się pierwszych zębów, to świetny czas, żeby zacząć oswajać naszą pociechę ze szczoteczką. Na rynku mamy produkty dla najmłodszych, wyposażone w gryzak, z odpowiednio dobraną małą główką, np. Jordan STEP BY STEP. Dzięki zastosowaniu tego produktu, nie tylko zadziałamy kojąco na rozpulchnione dziąsła dziecka, ale także zaczniemy uczyć je jak dbać o higienę jamy ustnej.
Jakie produkty łagodzące ból i świąd w obrębie dziąseł możemy znaleźć w aptekach
Żel na ząbkowanie z lidokainą
Lidokaina jest substancją o działaniu miejscowo znieczulającym, dlatego jest tak efektywna w zastosowaniu. Niestety efekt ten szybko mija, a ze względu na to, że żele tego typu rozpulchniają dziąsła, ból powraca nieco silniejszy. Ponadto lidokaina w pewnym stopniu dostaje się do krwioobiegu dziecka i może powodować szereg działań niepożądanych, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta odnośnie aplikowania żelu i nie nadużywać go. Niewątpliwie najpopularniejszym preparatem tego typu jest Dentinox N, który oprócz lidokainy zawiera także wyciąg z rumianku i makrogol, które potęgują efekt kojący.
Żel na ząbkowanie bez lidokainy
Alternatywą są żele o ziołowym i powlekającym składzie bez lidokainy. Godnym uwagi przykładem jest Anaftin Baby na bazie aloesu i składników tworzących lepi bioadhezyjny żel, dodatkowo wyposażony w silikonową szczoteczkę służącą do nakładania preparatu i masującą dziąsła.
Preparaty doustne
Mowa tutaj o preparacie Camilia w płynie, na bazie rumianku, szkarłatka i rzewienia. Produkt zamknięty w małych minimach świetnie nadaje się do podania maluszkowi, np. na spacerze.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.