Co druga kobieta i co czwarty mężczyzna cierpią na tę dolegliwość. Zaparcia na ogół na ogół spowodowane są złą dietą, nieregularnym odżywianiem, zbyt małą ilością wody w pożywieniu oraz brakiem ruchu. Leczenie zaparć jest bardzo ważne, ponieważ długotrwałe zatrzymanie kału w jelicie grubym może prowadzić do wielu niebezpiecznych dolegliwości.
Dolegliwości dzieci: ból brzuszka i zaparcia
Ból brzucha u dzieci to jeden z najczęstszych powodów wizyty u lekarza. Jego przyczyną mogą być zaburzenia trawienia, ale także stres, a nawet infekcje górnych dróg oddechowych. Ekspert allecco.pl podpowiada, jak radzić sobie w takich przypadkach i po jakie preparaty sięgać.
- Ból brzucha u dziecka – najczęstsze przyczyny
- Ból brzucha u dziecka – kiedy do lekarza?
- Co na ból brzucha u dziecka?
- Problemy z wypróżnianiem u dzieci
- Problemy z wypróżnianiem – domowe sposoby
Często zdarza się, że ból brzucha u dziecka powiązany jest z zaparciami. Jeśli nie trwają one zbyt długo, rodzice sami mogą spróbować poradzić sobie z problemem, sięgając po preparaty na zaparcia dla najmłodszych. Produktów tego typu jest na rynku sporo i są one dostosowane do potrzeb maluchów, podobnie jak to bywa w przypadku kropelek na kolki u niemowląt, które są również dość popularne wśród młodych rodziców.
Kiedy jednak ból brzuszka u dziecka powinien wzbudzić szczególną czujność i kiedy należy udać się do lekarza? W poniższym poradniku znaleźć można informacje na temat najczęstszych przyczyn bólu brzucha oraz produktów, które łagodzą te dolegliwości u dzieci.
Ból brzucha u dziecka – najczęstsze przyczyny
W celu znalezienia właściwej przyczyny bólu brzuszka, ważne jest określenie charakteru, umiejscowienia oraz czasu występowania dolegliwości. Dla specjalisty ważne będą informacje, czy ból nasila się po jedzeniu, gdzie dokładnie jest odczuwany, czy promieniuje do pleców bądź do kończyn, itd. Nie jest to łatwe zadanie dla pediatry czy rodziców, uzyskanie takich informacji od kilkumiesięcznego czy kilkuletniego dziecka, jednak umożliwia znacznie szybszą interwencję. Niekiedy taki ból brzucha związany jest ze stresem, zaparciami lub kolką niemowlęcą, ale może mieć też poważniejsze przyczyny, m.in.:
- zakażenia pasożytnicze,
- choroba wrzodowa,
- zakażenie dróg moczowych,
- kolka nerkowa,
- refluks żołądkowo – przełykowy,
- zatrucie pokarmowe,
- angina.
Ból brzucha u dziecka – kiedy do lekarza?
Oczywiście, kiedy dolegliwościom bólowym towarzyszy gorączka czy bóle stawowe, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Takimi niepokojącymi sygnałami dla rodziców powinny być również:
- ból brzucha u dziecka w nocy,
- dodatni wywiad rodzinny w kierunku chorób przewodu pokarmowego,
- spadek masy ciała dziecka,
- zahamowanie przyrostu wagi,
- biegunka z krwią lub śluzem,
- ból brzucha z tendencją do promieniowania w kierunku pleców bądź kończyn,
- dziecko nie oddaje gazów ani stolca przez 12 godzin,
- ból nasila się przy oddawaniu moczu,
- występują wymioty i biegunka,
- ból jest na tyle silny, że dziecko nie pozwala się dotknąć,
- ból brzucha utrzymuje się kilka dni.
Co na ból brzucha u dziecka?
Leczenie bólu brzucha powinno być dostosowane do jego przyczyny. O tyle o ile rodzice samodzielnie mogą podać lek na kolki czy środek na zaparcia, to w pozostałych wypadkach najlepiej jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Pomocne bywają również w takim wypadku zioła, np. herbatka rumiankowa czy koperkowa, które zadziałają wiatropędnie i rozkurczowo. Tym bardziej, że popularna No – spa, lek o działaniu rozluźniającym na mięśnie gładkie brzucha, może być stosowana dopiero u dzieci od 6. r.ż. Oczywiście kiedy pojawi się u malucha wysoka gorączka, podajemy leki przeciwgorączkowe, a w przypadku biegunki czy wymiotów – elektrolity.
Więcej informacji o preparatach na kolkę u dzieci można znaleźć w artykule – Kolka u niemowlaka.
Problemy z wypróżnianiem u dzieci
Ostry, kłujący ból w okolicy pępka, któremu towarzyszą niekiedy skurcze, może być związany z zatwardzeniem u dziecka. Pojawia się, kiedy maluch kilka dni nie oddawał stolca bądź wypróżnienie było niepełne. Dolegliwości nasilają się w momencie parcia, a co za tym idzie, dziecko niechętnie podejmuje kolejną próbę samodzielnego wypróżnienia.
Główną przyczyną problemów z wypróżnianiem u maluchów są błędy w diecie. Dziecko, które spożywa zbyt mało błonnika pokarmowego bądź pije niewystarczającą ilość wody, znacznie częściej będzie miało problemy z regularnym oddawaniem stolca. Każdy rodzic wie jednak jak ciężko jest przekonać malucha do jedzenia świeżych warzyw i owoców. Jakie zatem preparaty z apteki ułatwią dziecku wypróżnienie?
1. Makrogole
Stosowane są zarówno jako środki przeczyszczające oraz w celu podtrzymania leczenia, regulując perystaltykę. Ich działanie opiera się na zmiękczaniu mas kałowych, co tym samym ułatwia wypróżnianie. Jest to nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie na zaparcia nawet u niemowlaka, ponieważ nie wchłania się w jelitach i nie ulega fermentacji, a ponadto nie wywołuje nagłego parcia czy skurczów. Tego typu preparaty mogą być zastosowane u maluchów już od 6. miesiąca życia.
2. Laktuloza
Podlega procesom fermentacji w jelicie grubym, dzięki czemu gromadzi wodę w tym obszarze, zmiękcza masy kałowe oraz pobudza perystaltykę jelit. W związku z tym, że w wyniku fermentacji laktulozy powstaje dwutlenek węgla, u dziecka mogą pojawić się wzdęcia, nie jest też wskazane jej podawanie w przypadku nietolerancji laktozy bądź galaktozy. Ten popularny syrop na zaparcia dla dzieci może być stosowany u niemowląt w ilości 2,5 ml/dobę, jednak w przypadku najmłodszych pacjentów, zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza na temat rozpoczęcia podawania laktulozy.
3. Czopki glicerynowe
Ten popularny czopek na zaparcia działa drażniąco w obrębie jelita grubego i zwiększa poślizg. Natomiast po tą metodę można sięgać jedynie doraźnie, szczególnie w przypadku małych dzieci i zawsze lepiej wcześniej zasięgnąć opinii specjalisty na ten temat. Jeśli 1 g czopek glicerynowy dla dziecka okaże się zbyt duży, rodzic zawsze może użyć jedynie jego części.
Problemy z wypróżnianiem – domowe sposoby
Aby załagodzić problem z nieregularnym wypróżnianiem u dziecka, przede wszystkim należy zadbać o jego dietę. Odpowiednia ilość błonnika pokarmowego, znajdującego się w warzywach, owocach, pełnoziarnistych przetworach oraz picie dużej ilości wody, powinny rozwiązać problem z zaparciami na dłużej. Można również sięgnąć po probiotyki dostępne w postaci gotowych preparatów w aptece bądź przekonać dziecko do jedzenia jogurtu, kefiru czy maślanki.
Ważna w tym wypadku jest również aktywność fizyczna. Dlatego zapewniając dziecku odpowiednią ilość ruchu na co dzień, pomożemy uregulować również jego metabolizm.
Dziecko nie jest w stanie jasno przedstawić swoich dolegliwości. Niemowlęta komunikują płaczem, że coś im dolega, a starsze dzieci mówią jedynie „boli mnie brzuszek”. Rodzice muszą zatem bacznie obserwować zmiany zachowania swoich pociech, aby szybko wychwycić moment, gdy dzieje się coś naprawdę niepokojącego. Warto w razie wątpliwości poradzić się pediatry, bo z pozoru błaha przyczyna bólu brzucha, może świadczyć o poważniejszych zmianach w obrębie przewodu pokarmowego.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.