Kolka u niemowlaka
Kolka jest to objaw chorobowy dotyczący zaburzeń układu pokarmowego wynikająca z niedojrzałości bariery jelitowej, zaburzenia motoryki jelit lub zaburzeniami w wydzielaniu hormonów. Jak sobie z nią poradzić? Podpowiada ekspert allecco.pl.
- Czym jest kolka?
- Przyczyny kolki u niemowlaka
- Łagodzenie kolki
- Domowe sposoby na kolkę u niemowlaka
Czym jest kolka?
Kolka to najczęstsza dolegliwość wieku niemowlęcego charakteryzująca się napadowym płaczem, prężeniem się, podkurczaniem nóżek niemowlaka oraz twardym i powiększonym brzuszkiem. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się pomiędzy 4 a 6 tygodniem życia dziecka, a najintensywniejsze napady pojawiają się między 6 a 8 tygodniem. Czasami kolki ustępują dopiero po 4 miesiącu życia.
Przyczyny kolki u niemowlaka
Kolki występują u ok 40% urodzonych dzieci i niezależnie od sposobu karmienia dziecka tj. czy naturalnym czy mlekiem modyfikowanym wzmożone ich ataki przypadają po jedzeniu. Mówi się również o tym, iż kolka może powstawać w wyniku nietolerancji dziecka na białko mleka krowiego lub związana jest z niedoborem laktazy czyli enzymu trawiącego cukier mleczny. Kolkę dodatkowo potęguje zbyt duża ilość nagromadzonego powietrza w jelitach, do czego może dochodzić podczas karmienia dziecka lub płaczu dziecka podczas których to czynności dziecko połyka powietrze wywołujące skurcze jelit i wzdęcia. W tym trudnym okresie możemy jedynie łagodzić objawy u naszego dziecka i czekać, aż wszystko się unormuje.
Łagodzenie kolki
W zależności od podłoża możemy podawać dziecku preparaty w postaci kropli doustnych. Przy nietolerancji laktozy w pożywieniu zaleca się podawanie środka, który rozkłada laktozę zawartą w mleku, co sprawia, że staje się ono lepiej przyswajalne np. Delicol. W takim przypadku zalecana jest także zmiana mleka dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym na np. Enfamil 0 Lac, Nutramigen czyli mleka przeznaczone do karmienia dzieci z nietolerancja laktozy i kolkami. W łagodzeniu kolek pomogą również preparaty zawierające symetykon w postaci kropli np. Espumisan, Bobotic Forte, lub w postaci kapsułek twist off np. Ibuvit Kolka. Przy wszelkich dolegliwościach kolkowych zaleca się również podawanie dziecku probiotyków, które będą dodatkowo łagodzić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i wspomagać pracę jelit np. Dicoflor. Aby zapobiegać kolkom związanym z nadmiarem powietrza w jelitach zaleca się karmienie niemowlaka za pomocą specjalnych butelek antykolkowych o specjalnym kształcie zapobiegającym połykaniu przez niemowlę powietrza np. Dyduś butelka antykolkowa lub wyposażona w specjalna rurkę wewnątrz zapewniającą odpowiednie ciśnienie i system odpowietrzający podczas karmienia dziecka, co ograniczona powstawanie pęcherzyków powietrza w układzie pokarmowym dziecka np. butelka Dr Brown's.
Domowe sposoby na kolkę u niemowlaka
Istnieje szereg domowych sposobów łagodzących cierpienie dziecka min. masowanie zarówno kładąc dziecko na brzuchu i masując plecki, co spowoduje ucisk brzucha i ułatwi wydalenie gazów oraz klasyczne masowanie brzuszka dziecka okrężnymi ruchami zgodnymi z ruchami wskazówek zegara. Korzystnie działać będzie także ogrzewanie brzuszka kładąc na nim ciepłą pieluszkę lub po prostu ciepła kąpiel, która rozluźni mięśnie brzucha.
Dosyć kontrowersyjnym, ale skutecznym wśród dużej grupy niemowlaków sposobem rozładowania napięcia jest jednostajny szum suszarki do włosów lub odkurzacza. Ułatwia on dziecku wyciszenie się i zasypianie.
mgr farm. Olga Piwko
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.