Magnez z B6, magnez i potas – kiedy brać razem, kiedy osobno?
Warto wiedzieć, że magnez jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu – dlatego przez wielu określany jest jako „pierwiastek życia”. Dowiedz się, kiedy zaczyna brakować magnezu w organizmie i co zrobić, żeby właściwie uzupełnić jego niedobory. Dlaczego warto brać magnez w połączeniu z witaminą B6, a kto powinien sięgnąć po suplementy diety z magnezem i potasem?
- Dlaczego brakuje magnezu?
- Magnez i witamina B6
- Magnez B6 – dla kogo i jaka dawka?
- Magnez i potas
- Magnez B6, z potasem – jaki produkt wybrać?
Magnez (Mg) to pierwiastek pełniący wiele ważnych funkcji w organizmie ludzkim, zaczynając od syntezy DNA, syntezy białek, poprzez udział w budowie kości i zębów. Jednak jego zasadnicza funkcja to udział w dostarczaniu energii do wszystkich komórek organizmu, zwłaszcza wrażliwych na jej niedobór – komórek nerwowych mózgu. Prawidłowy poziom magnezu gwarantuje prawidłowe przewodnictwo nerwowe, zapobiega nadmiernej kurczliwości mięśniowej. Udowodniono także wpływ jonów magnezowych na układ hormonalny człowieka, a szczególnie – na gospodarkę insulinową.
Dlaczego brakuje magnezu?
Pierwszym czynnikiem decydującym o właściwym poziomie magnezu w organizmie jest jego podaż z pożywieniem, a źle zbilansowana dieta może doprowadzić do znacznych deficytów w organizmie. Kolejnym elementem, który może wpłynąć na zbyt niski poziom magnezu jest jego złe wchłanianie, spowodowane np. przewlekłymi biegunkami lub zbyt małym stężeniem potasu w surowicy krwi. Niepokojące spadki stężenia magnezu spowodowane są nadmiernym wydalaniem z moczem, co może mieć miejsce przy stosowaniu leków moczopędnych – diuretyków lub przy nadużywaniu alkoholu. Niedobory tego pierwiastka związane są z przebiegiem chorób takich jak: nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, arytmia lub astma. Przy insulinooporności maleje zdolność magazynowania magnezu w komórkach. Wzrasta wtedy ryzyko, że dostarczony magnez zostanie szybko wydalony z moczem, kiedy go zabraknie ściany naczyń się skurczą i odczuwamy mrowienie oraz wzrost ciśnienia krwi.
Żywność wysoko przetworzona, życie w ciągłym pośpiechu i stresie powoduje, że szybko zaczynamy odczuwać braki tego niezwykłego pierwiastka.
Magnez i witamina B6
Obecność witaminy B6 zwiększa komórkowe wchłanianie nawet od 20 do 40%, zapewnia prawidłowy transport do wszystkich tkanek organizmu i utrzymanie optymalnego stężenia jonów magnezowych. Przyswajanie magnezu zwiększa się w środowisku kwaśnym i w obecności białek oraz witamin, wspomnianej witaminy B6 oraz witaminy D. W środowisku zasadowym (np. soki owocowe) oraz przy nadmiarze wapnia lub fosforu (coca cola) przyswajanie jonów magnezowych drastycznie spada. Najlepiej zażywać magnez godzinę przed lub dwie godziny po posiłku.
Magnez B6 – dla kogo i jaka dawka?
Zapotrzebowanie na magnez zwiększa się z wiekiem, w przebiegu niektórych chorób oraz zależy od płci – mężczyźni potrzebują większych dawek. W dzisiejszych czasach większość z nas jest narażona na braki magnezu – intensywna praca umysłowa i fizyczna, ciągły stres, restrykcyjne diety mogą być powodem nadmiernej kurczliwości mięśni. Ciągłe zmęczenie, bezsenność i niepokój to objawy świadczące o niedoborze magnezu – dlatego warto sięgnąć po suplementy diety z magnezem i witaminą B6, np. Bio-Magnez. Kobiety w ciąży i karmiące również potrzebują dodatkowego wsparcia - najlepiej w postaci czystego magnezu np. Slow Mag lub preparat z witaminą B6 w dawce dobowej nieprzekraczającej 50 mg, większa może zahamować laktację (np. Chela Mag B6 Mama). Okres menopauzy to również moment właściwy na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka.
Zaleca się ostrożność w zażywaniu preparatów magnezowych z witaminą B6 w przypadku pacjentów chorych na chorobę Parkinsona leczonych lewodopą – obecność witaminy B6 osłabia jej działanie, dlatego warto wybrać preparat z czystym magnezem. Im więcej jednorazowo dostarczymy magnezu, tym słabiej będzie wchłaniany, a nadmiar zostanie usunięty przez nerki. Optymalna dawka jednorazowa to 60 mg podawana kilka razy dziennie.
Uzupełnianie magnezu jest niezbędne w przebiegu chorób sercowo-naczyniowych. Duże dawki podaje się dożylnie po zawale jako środek przeciwzakrzepowy. Właściwy poziom zapobiega pojawieniu się arytmii i nadciśnienia. Najnowsze badania dowodzą, że suplementacja magnezu znajduje również zastosowanie w zespole napięcia przedmiesiączkowego i bólach menstruacyjnych oraz jako środek zapobiegawczy w migrenach i cukrzycy typu II. Długotrwały niedobór magnezu zwiększa ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych (choroby nowotworowe, miażdżyca).
Magnez i potas
Niedobór potasu ma bezpośredni wpływ na stężenie magnezu. Oba mikroelementy wzajemnie wpływają na siebie, niedobór jednego upośledza wchłanianie drugiego. Wchłaniają się w jelicie cienkim, dlatego zbyt mała podaż z pokarmem (anoreksja, bulimia), złe wchłanianie (biegunka, wymioty) oraz nadmierne wydalanie (leki moczopędne, alkohol, zaburzenia pracy nerek) mogą spowodować niebezpieczne niedobory tak ważnych pierwiastków. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie poziomu tych związków. Dla uzupełnienia poziomu magnezu i potasu polecamy preparat Polomag K +.
Magnez B6, z potasem – jaki produkt wybrać?
W aptekach dostępna jest bardzo szeroka gama preparatów magnezowych. Występują w postaci tabletek, kapsułek, tabletek musujących (np. Zdrovit Magnez B6) lub proszku do rozsypania na język (np. Magne B6 Fast), a dla dzieci również w postaci smakowych syropów (np. Magnezik Junior syrop).
Producenci oferują połączenia organiczne, które mają budowę zbliżoną do tych dostarczanych z pożywieniem, są to między innymi:
- mleczan magnezu (np. lek Magne B6, Maglek B6) - wchłanialność na poziomie ok. 90%
- cytrynian magnezu (np. Magnefar B6) - wchłanialność również na poziomie ok. 90%
- chelaty, czyli połączenia magnezu z aminokwasem glicyną (np. Chela Mag B6) - wchłanianie na poziomie 40-60%
- połączenia nieorganiczne – tlenki, węglany i chlorki, które jednak wykazują słabsze wchłanianie - nawet o 20-30%
O właściwym doborze produktu warto decydować nie tylko ze względu na cenę, ale przede wszystkim biorąc pod uwagę źródło jego pochodzenia i stopień wiązania z białkami, warto też poprosić o radę farmaceutę.
Autor: Mgr farmacji Barbara Genser
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.