Moc dla mięśni: magnez, wapń i potas
Czy wiecie, jakie pierwiastki, które dostarczamy razem z pożywieniem, pomagają właściwie funkcjonować naszym mięśniom, także temu najważniejszemu – czyli sercu? Podpowiada ekspert allecco.pl.
- Rola mięśni w organizmie
- Jakie pierwiastki są ważne dla mięśni człowieka?
Rola mięśni w organizmie
Nie będzie przesadą, gdy powiem, że w pewnym sensie żyjemy dzięki mięśniom. Oprócz tego, że pozwalają nam się poruszać, spełniają też dużo innych ważnych funkcji. Mięśnie są obecne w ścianie klatki piersiowej i umożliwiają przepływ powietrza do i z płuc. Są też w całym przewodzie pokarmowym i to one sprawiają, że jedzenie przedostaje się do kolejnych jego odcinków i może być strawione. I wreszcie serce to wielki mięsień, który napędza przepływ krwi przez całe ciało, a dodatkowo w naczyniach krwionośnych znajdują się małe włókna mięśniowe, które pomagają regulować prędkość i ciśnienie, pod jakim płynie krew.
Wiedząc już, jak istotne są mięśnie dla prawidłowego funkcjonowania całego ciała, warto wspomnieć o tym, że pozornie drobne rzeczy mogą mieć wpływ na ich pracę. Mowa tu o pierwiastkach, które dostarczamy razem z pożywieniem. Oczywiście najważniejsze jest zadbanie o odpowiednio zbilansowaną, zdrową i różnorodną dietę. Są jednak sytuacje, w których ilość niezbędnych składników w jedzeniu jest niewystarczająca i musimy sięgnąć po specjalne preparaty apteczne.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że dokonując zakupu, zawsze lepiej jest wybrać lek niż suplement diety. Mamy wówczas pewność, że w preparacie są wszystkie składniki i to w takiej ilości, o której zapewnia producent w ulotce. Suplementy diety podlegają mniejszej ilości regulacji i mniej rygorystycznym badaniom.
Jakie pierwiastki są ważne dla mięśni człowieka?
Magnez
Nikt nie ma wątpliwości, że dla prawidłowej pracy mięśni bardzo istotny jest magnez. Kiedy łapie nas skurcz w łydce lub drga nam powieka, zazwyczaj sięgamy po tabletki zawierające właśnie ten pierwiastek.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jaki preparat kupimy, gdyż istotny jest związek chemiczny, w którym występuje magnez w tym suplemencie diety lub leku. Najlepiej przyswajalne są te zawierające sole kwasów organicznych, czyli na przykład cytrynian lub mleczan. Węglan lub tlenek magnezu również przyniosą oczekiwany skutek, ale mogą działać wolniej lub konieczna może być większa dawka.
Potas
Jest jednym z dwóch podstawowych pierwiastków zapewniających odpowiednie działanie wszystkich komórek ciała – nie tylko mięśni. Potas ma szczególny wpływ na pracę serca, a nagły, znaczący spadek lub wzrost jego stężenia może nawet doprowadzić do zatrzymania krążenia.
Bardzo ważne jest zatem dbanie o jego prawidłowy poziom w krwioobiegu. Wskaźnikiem zbyt niskiego lub wysokiego stężenia potasu mogą być zaburzenia rytmu serca (skurcze dodatkowe, pauzy w pracy serca i inne) oraz odpowiednio przyspieszona lub zwolniona częstość bicia serca, a także skurcze innych mięśni.
Wapń
Ten pierwiastek jest kluczowy dla kurczenia się włókien mięśniowych, więc jeśli go brakuje, proces ten nie zachodzi prawidłowo. Jest też bardzo istotny dla odpowiedniej mineralizacji kości i wielu innych elementów organizmu człowieka.
Gwałtowne zmiany stężenia wapnia również stanowią zagrożenie życia, dlatego powinniśmy dbać o jego właściwy poziom.
Wymienione pierwiastki: magnez, wapń i potas – to oczywiście nie jedyne elementy, które wpływają na prawidłową pracę mięśni, ale zdecydowanie mają one na nią duży wpływ. Trzeba zatem pamiętać, że jakikolwiek niepokojący stan związany z mięśniami, powinien zawsze być skonsultowany z lekarzem Dlaczego? Po pierwsze, po to, by wykluczyć ewentualne choroby mięśni. Po drugie, bo zarówno niedobór, jak i nadmiar wymienionych tu pierwiastków, może być groźny dla zdrowia i życia, więc ich suplementacja powinna być wsparta brakiem przeciwwskazań stwierdzonych przez lekarza, a także często odpowiednimi badaniami laboratoryjnymi.
Życzę zdrowia!
Kto dla Was pisze?
Ekspert allecco.pl o sobie: Nazywam się Dagmara Wajs. Medycyna to moja pasja od wczesnych lat szkoły podstawowej. Ukończyłam studia na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fascynuje mnie świat kosmetologii oraz zdrowy tryb życia. W wolnych chwilach zajmuję się modelarstwem figurkowym i wargamingiem (gry wojenne).
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.