Stres: jak wpływa na skórę
Sucha i ziemista cera, sińce pod oczami, widoczne zmarszczki i ciągłe problemy ze skórą – co może być przyczyną? Stres! Istnieją jednak skuteczne sposoby, by niwelować jego objawy oraz przywrócić zdrowie, urodę i blask w oku – zapewnia ekspert allecco.pl.
- Jakie są rodzaje stresu?
- Jakie są efekty stresu
- Jak poprawić wygląd skóry
Jakie są rodzaje stresu?
Stres zaburza równowagę oraz powoduje wiele negatywnych skutków, które niekorzystnie wpływają na stan i wygląd skóry. Wyróżnić możemy trzy rodzaje stresu oraz czynniki je wywołujące:
- Stres środowiskowy – zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, hałas;
- Stres fizjologiczny – choroby i urazy;
- Stres psychologiczny – depresja, konflikty rodzinne, zaburzone relacje społeczne czy problemy zdrowotne.
Jakie są efekty stresu
Stres powoduje liczne zaburzenia w wyniku pobudzenia hormonów prozapalnych. Przyczynia się do wydłużenia procesu gojenia się ran i uszkodzeń na skórze oraz może prowadzić do przyspieszenia przebiegu starzenia. Stres powoduje także wzrost stężenia kortyzolu w organizmie, co z kolei prowadzi do zmniejszenia ilości i produkcji kolagenu. W efekcie tych przemian obniża się jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry oraz pojawiają się zmarszczki.
Stres może powodować także suchość i świąd. Pod jego wpływem osłabieniu ulega naturalna bariera ochronna skóry, poprzez co jest ona bardziej podatna na bakterie. Może również pojawiać się nadreaktywność gruczołów łojowych i nadmierna produkcja sebum. Czynniki te mogą generować powstawanie zmian skórnych. Pogorszona kondycja cery w reakcji na stres, może być spowodowana także problemami związanymi z przewodem pokarmowym. Skutkiem zaburzeń trawiennych będzie ograniczone wchłanianie witamin i składników mineralnych z pożywienia.
Jak poprawić wygląd skóry
Uwzględnienie odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów umożliwi poprawę urody i wyciszenie objawów stresu. Pomocne będą ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, ćwiczenia oddechowe, aktywność fizyczna oraz wszelkiego rodzaju relaks i przede wszystkim odpowiednia długość snu.
Pielęgnację i poprawę stanu skóry z wykorzystaniem zabiegów należy indywidualnie dostosować do występujących problemów i zaburzeń, które wywołał stres. Na rozjaśnienie cery i dodanie jej blasku korzystnie wpłyną zabiegi z witaminą C. Dotlenienie i odżywienie zapewni m.in. Geneo, kawitacja czy karboksyterapia, która wpłynie także na usuwanie sińców i obrzęków pod oczami. Skuteczne będą również wszystkie zabiegi pobudzające krążenie w obrębie twarzy: masaże, drenaże, mezoterapia, a także te wykorzystujące preparaty rozgrzewające i chłodzące skórę.
Dieta powinna obfitować w witaminy i składniki mineralne, które odpowiednio odżywią skórę. Negatywne działanie stresu będą niwelowały substancje antyoksydacyjne. Ich zadaniem będzie neutralizacja wolnych rodników. Istotny będzie udział: witamin A, C, E, selenu, cynku, polifenoli, karotenoidów. Ich bogatym źródłem są przede wszystkim warzywa i owoce.
Spokojnego dnia, udanej pielęgnacji!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.