Magnez a stres i zmęczenie. Jaki preparat z magnesem dla zapracowanych?
Ciągłe uczucie zmęczenia? Stres odbiera ci energię do życia i nie pozwala zasnąć? Zwalcz go! Praca, studia, zła dieta, ciągłe życie w biegu, to tylko kilka źródeł stresu, którego tak bardzo chcemy uniknąć. Niestety stres przyczynia się do spadku odporności i koncentracji. Powoduje zaburzenia snu a nawet wybuchy złości.
- Jak poradzić sobie ze stresem?
- Ale jaki magnez wybrać na stres?
- Ile magnezu potrzebuje organizm?
- Dla kogo preparaty z magnezem?
- Gdzie znajdziemy magnez w diecie?
Jak poradzić sobie ze stresem?
- Po pierwsze weź głęboki oddech i policz do 10-ciu, to zawsze pomaga.
- Po drugie zadbaj o zdrowy sen, 7 – 8 godzin odpoczynku sprawi, że rano wstaniesz wypoczęty.
- Po trzecie ćwicz – jogging, basen, fitness to sporty, które wyzwalają z ciebie energię. Przy nich nie będziesz pamiętać o problemach.
- Po czwarte stosuj suplementy z magnezem na stres, te preparaty przeciwdziałają zmęczeniu, stabilizują układ nerwowy i zapobiegają skutkom stresu.
Ale jaki magnez wybrać na stres?
To kluczowe pytanie, z którym się zmagamy. Jeżeli już przyjmujemy magnez, to niech będzie to taki, który dobrze się przyswaja a ponadto powinien zawierać dodatkowo substancję zwalczające skutki stresu.
Magnez dostępny w aptekach, jest pod postacią różnych soli organicznych, np.
- Mleczanu magnezu, np. TRI – Mag B6 firmy Olimp.
- Cytrynianu magnezu, np. Magnefar B6 lub NervoCalm Forte.
- Asparaginianu, np. ASMAG FORTE.
Są też preparaty pod postacią soli nieorganicznych, takie jak:
- Tlenki magnezu, np. DOPPELHERZ AKTIV Na uspokojenie Forte.
- Węglany magnezu, np. NeoMag Stres.
Niestety formy nieorganiczne są słabo przyswajalne, dodatkowo wiążą wodę w jelitach przez co mogą powodować biegunki.
Istnieją również preparaty zawierające tzw. Chelat magnezowy, np. OLIMP Chela-Mag B6 – takie połączenie pozwala wysokiej zawartości jonów magnezu na dostarczenie w niezmienione postaci do optymalnego miejsca w jelicie cienkim. Niemniej jednak organizm kontroluje poziom magnezu w tkankach, wydalając jego nadmierną ilość z moczem, dlatego tego typu preparaty są bardzo dobrze wchłaniane lecz równie dobrze usuwane.
W aptekach dostępne są różne formy suplementów, lecz dla osób przyjmujących magnez profilaktycznie, znakomicie sprawdzą się tabletki rozpuszczalne – jej przyswajalność jest bardzo dobra, dzięki formie rozpuszczonej, np. OLIMP MagMAX B6 20 tabl. mus.
Pomimo dostępności różnych postaci magnezowych, do celów uzupełniających lub wspomagających, zaleca się stosowanie tabletek powlekanych, np. Magne B6 lub dojelitowych, gdzie wchłanianie magnezu jest największe, np. Magvit B6 – są łagodniejsze dla organizmu i nie podrażniają błony śluzowej żołądka.
Ile magnezu potrzebuje organizm?
Dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek waha się pomiędzy 250 – 400 mg jonów magnezu. U kobiet będących w ciąży i karmiący piersią, zapotrzebowanie wzrasta nawet do 500 – 600 mg. Warto pamiętać, aby sprawdzać czy dany producent takie informacje podaje.
Dla kogo preparaty z magnezem?
Są osoby, które są bardziej niż inne podatne na stres, a przede wszystkim:
- Osoby, które prowadzą stresujący tryb życia, pijące dużo herbaty, kawy.
- Uczniowie ciężko pracujący umysłowo i aktywni sportowcy.
- Chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, nadczynność tarczycy.
- Kobiety w okresie menopauzy i będące w ciąży.
- Pacjentki, które przyjmują hormonalną terapię zastępczą i doustne środki antykoncepcyjne.
- Osoby radykalnie odchudzające się i zażywające środki przeczyszczające, które mogą prowadzić do odwodnienia oraz niedoboru elektrolitów.
Gdzie znajdziemy magnez w diecie?
W celu zapewnienia odpowiedniej podaży na magnez, niezbędna jest urozmaicona dieta. Należałoby spożywać przede wszystkim produkty bogate w białko pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze nienasycone oraz witaminy B6 i D.
Bogate w magnez są:
- Produkty zbożowe z pełnego przemiału,
- Kasze (szczególnie gryczana),
- Kakao i czekolada (gorzka),
- Orzechy i migdały,
- Warzywa strączkowe,
- Świeże owoce i warzywa,
- Produkty mleczne,
- Wody mineralne – wysoko zmineralizowane.
Prawidłowy poziom magnezu powoduje syntezę serotoniny, tzw. „hormonu szczęścia” odpowiedzialnego za dobry nastrój i regulację snu, hamuje również uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny „hormonu stresu”. Dlatego stosowanie suplementów zawierających magnez zmniejsza stres i uspokaja.
tech. farm. Dorota Nowak
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.