Łupież
Łupież jest choroba skóry głowy wywoływaną przez grzyby o nazwie Pityrosporum ovale, które fizjologiczne występują na skórze człowieka, ale dopiero ich intensywne namnażanie powoduje stan chorobowy. Jak go zwalczyć? Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać? Podpowiada ekspert allecco.pl.
- Przyczyny łupieżu
- Rodzaje łupieżu
- Jak pozbyć się łupieżu?
Przyczyny łupieżu
Łupież objawia się złuszczaniem się zrogowaciałej warstwy czemu towarzyszy zazwyczaj łojotok. Łupież może powstawać w wyniku zaburzeń hormonalnych, uwarunkowań genetycznych, nadmiernego stresu, zaburzeń emocjonalnych, nieprawidłowej diety lub nadużywania alkoholu. Również może on powstać przy nadmiernym stosowaniu kosmetyków np. lakierów do włosów, żeli do włosów, noszeniu czapek lub innych nakryć głowy, niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy i włosów np. niewłaściwe spłukiwanie szamponów i odżywek.
Rodzaje łupieżu
Możemy rozróżnić dwa rodzaje łupieżu: suchy (zwykły) i tłusty. Przy łupieżu suchym obserwujemy drobne srebrno-popielata łuski, które zsypują się ze skóry głowy i czemu towarzyszyć może stan zapalny i świąd skóry głowy. U osób z tendencją do przetłuszczania się skóry głowy częściej występuje łupież tłusty i zasadniczo te te osoby bardziej podatne są na tą dolegliwość ponieważ tłuszcz i łój jest bardzo dogodnym środowiskiem dla rozwoju i namnażania drożdżaka Pityrosporum ovale. Na skórze głowy pojawiają się przylegające żółtawe płatki, które znaczniej rzadziej się odrywają się od niej w przeciwieństwie do łupieżu suchego. Tu również pojawiają się stany zapalne i świąd skóry głowy nasilający się zwłaszcza w okresie zimowym, co spowodowane jest z jednej strony noszeniem nakryć głowy i lepszymi warunkami do rozwoju grzybów, a z drugiej brakiem promieniowania UV , które działa przeciwzapalnie. Łupież czasami poza skórą głowy zwłaszcza ten tłusty występować może także na owłosionej skórze czoła, rzęsach i brwiach.
Jak pozbyć się łupieżu?
Występowanie łupieżu niestety nie jest sytuacją komfortową zwłaszcza przez wzgląd na swędzenie skóry głowy oraz przez względy estetyczne dlatego przy pierwszych objawach należy zastosować preparaty, które pomogą nam zwalczyć go. Najczęstsze zastosowanie lecznicze mają szampony przeciwłupieżowe , które w składzie zawierają substancje przeciwgrzybicze np. ketokonazol: Nizoral, Noell, Zoxin-Med lub cyklopiroksolaminę: Sebiprox. Łupież to niestety dolegliwość mająca charakter nawracający się i nawet po ustąpieniu objawów chorobowych zaleca się jeszcze przez jakiś czas stosowanie preparatów, które będą chronić skórę głowy przed nawrotem. Tutaj zaleca się szampony, odżywki i emulsje pielęgnacyjno-ochronne np. Seboradin szampon przeciwłupieżowy, Zoxiderm emulsja przeciwłupieżowa. Bardzo wygodną formą leczenia jest także stosowanie pianki przeciwłupieżowej, która przez to, że nie wymaga spłukiwania dłużej utrzymuje się na zmienionej chorobowo skórze głowy, co wzmaga efekty terapeutyczne np. Oliprox przeciwłupieżowa pianka do włosów.
Jeżeli mimo leczenia dostępnymi szamponami łupież nadal nam dokucza należy skonsultować się z lekarzem, który może dodatkowo przepisać nam doustne środki przeciwgrzybicze i zalecić przemywanie głowy preparatami zawierającymi sterydy i kwas salicylowy.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.