Łuszczyca to choroba, która znacznie utrudnia codzienne życie. Oprócz dużej ilości wyrzeczeń chory musi dbać o pielęgnację skóry i unikać czynników zaostrzających objawy choroby. Jak wygląda życie z łuszczycą? Kwestie wyjaśnia ekspert allecco.pl.
Choroby skóry: jak poznać łuszczycę
Łuszczyca to choroba, która dotyka osoby każdej płci i w każdym wieku. Wbrew potocznej opinii łuszczycą nie można się zarazić – nie jest chorobą zakaźną. Nie wiadomo jednak w stu procentach, jakie są przyczyny pojawiania się tego schorzenia.
- Jak wygląda łuszczyca?
- Leczenie łuszczycy
Jak wygląda łuszczyca?
Zmiany skórne występujące w przebiegu łuszczycy są charakterystyczne i przybierają postać powiększających się grudek pokrytych szaro-srebrzystą łuską. Wykwity są wyraźnie odgraniczone od otaczającej je zdrowej skóry. Typowo występują w okolicach kolan, łokci i na owłosionej skórze głowy.
Bardzo charakterystycznym zjawiskiem jest też pojawienie się nowych zmian skórnych w miejscu lekkiego nawet uszkodzenia naskórka. Dodatkowo pacjenci chorujący na łuszczycę często skarżą się na swędzenie zmienionej skóry.
Łuszczyca może mieć bardzo różnorodny obraz kliniczny: zmiany skórne mogą obejmować typowe lokalizacje wymienione powyżej, ale także dłonie i stopy, fałdy skórne (na przykład w okolicach pach), a nawet paznokcie czy stawy. Wykwity nie zawsze są więc łatwe do przypisania ich do łuszczycy, dlatego zanim na własną rękę zaczniemy stosować nawet leczenie miejscowe, powinniśmy się udać po poradę do lekarza.
Leczenie łuszczycy
Chociaż, niestety, nie istnieje póki co leczenie, które wyeliminowałoby przyczynę powstawania zmian skórnych, to jednak mamy dość duży wybór leków zmniejszających natężenie nieprzyjemnych objawów, zarówno do stosowania na skórę, jak i w formie doustnej terapii. O najlepszym rodzaju terapii w konkretnym przypadku zadecyduje lekarz po dokładnym zbadaniu i zebraniu wszystkich potrzebnych informacji od pacjenta. Są jednak uniwersalne zalecenia dla chorych. Ich przestrzeganie może wspomóc leczenie, niezależnie od jego rodzaju. Przede wszystkim powinno się unikać czynników zaostrzających chorobę, a są to infekcje, ogniska zapalne w organizmie (np. próchnica zębów), niektóre leki, stres, alkohol czy palenie tytoniu.
Każdy człowiek, niezależnie od trapiących go chorób, powinien także zadbać o odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietę, zawierającą wszystkie niezbędne witaminy, minerały i składniki odżywcze. Natomiast dla osób cierpiących z powodu łuszczycy szczególnie istotne jest odpowiednie spożycie witaminy D3. Dodatkowo, a może raczej przede wszystkim, bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja skóry. Okolice zmian łuszczycowych są zazwyczaj przesuszone, więc stosowanie dermokosmetyków zawierających w swoim składzie emolienty to niezwykle ważny element codziennego dbania o skórę.
Życzę zdrowia!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.