Często zdarza się, że mimo zdrowego stylu życia, włosy i paznokcie są w słabej kondycji, a wygląd skóry nie jest najlepszy. Na szczęście, w większości przypadków, poprawę przynosi odpowiednia modyfikacja jadłospisu i ewentualne wprowadzenie suplementacji.
Dlaczego twoje włosy siwieją?
Nagłe siwienie może oznaczać groźne niedobory witamin. Także sytuacje stresowe powodują, że włosy zmieniają kolor. Kiedy jest to niebezpieczne, kiedy nie można lekceważyć siwienia włosów, bo jest objawem choroby? Specjalnie dla allecco.pl radzi lek. med. Dagmara Wajs.
- Przedwczesne siwienie włosów
- Niedobory witamin a siwienie
- Wpływ stresu na organizm
Siwienie włosów dotyczy każdego – jednego wcześniej, drugiego – później, ale ostatecznie jest to naturalny proces, którego nie da się uniknąć. Czy zatem są w ogóle jakieś sytuacje, w których jednak powinniśmy się martwić przedwczesną siwizną?
Przedwczesne siwienie włosów
Fizjologiczne, a więc naturalne siwienie włosów, może rozpocząć się już w okolicach 30-tego roku życia. Największy wpływ na to, kiedy zaczną się pojawiać pierwsze siwe włosy mają czynniki genetyczne. Jeśli więc nasza mama miała zupełnie białe włosy już w wieku 40 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i u nas tak będzie.
Do przyczyn przedwczesnego siwienia należy bielactwo. W wyniku tej choroby niektóre miejsca na skórze są pozbawione pigmentu – są więc dużo jaśniejsze niż otoczenie. Jeśli taka odbarwiona plama znajduje się na skórze owłosionej głowy, wyrastające z niej włosy również nie będą miały pigmentu – zatem będą wyglądały jak siwe. Nie do końca wiadomo, z czego wynika bielactwo. Zauważono jednak, że czasem towarzyszy chorobom autoimmunologicznym, najczęściej zapaleniu tarczycy typu Hashimoto, ale także łuszczycy, nieswoistym zapaleniom jelit i wielu innym chorobom. Dlatego, jeśli u siebie albo u kogoś bliskiego zauważymy wyraźnie odgraniczone, białe plamy na skórze albo pojedynczy kosmyk białych włosów (najczęściej w okolicy czołowej), warto udać się do lekarza POZ i upewnić się, że z naszym zdrowiem nie dzieje się nic poważnego.
Niedobory witamin a siwienie
Nagłe siwienie może jednak oznaczać również groźne niedobory witamin, choćby B12. Oprócz widocznych na pierwszy rzut oka białych włosów mamy wówczas do czynienia z osłabieniem i zmęczeniem, żółtawym zabarwieniem skóry, zaburzeniami czucia, drętwieniem dłoni i stóp i wieloma innymi objawami. Warto tu zaznaczyć, że siwe włosy w tej sytuacji oznaczają, że niedobór trwa już od dość dawna i jest znaczny. Koniecznie powinniśmy się wtedy udać do lekarza POZ, ponieważ nieleczony może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym! Bardzo prawdopodobne, że niedobór tej witaminy wynika nie tylko z niewłaściwej diety, ale może być też oznaką niedokrwistości Addisona-Biermera, nazywanej także złośliwą.
Wpływ stresu na organizm
Rzadsza, choć bardzo dramatyczna sytuacja to gwałtowne osiwienie z powodu stresu – zwane także Syndromem Marii Antoniny. Podobno, kiedy pojmano królową Marię Antoninę w czasie francuskiej rewolucji, jej włosy bardzo szybko zmieniły barwę na całkiem białe.
Choć wydaje się to być naprawdę skrajną sytuacją, to musimy przy tej okazji uświadomić sobie, że stres ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również na to, co dzieje się w naszym ciele. Wydzielany wówczas hormon – kortyzol – ma za zadanie zmobilizować nas do działania i poradzenia sobie z sytuacją stresową. Kiedy jednak nasze zmartwienia trwają długo, kortyzol pokazuje swoją drugą twarz i może doprowadzić do przyspieszenia rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji do zawału serca. Może również przyczynić się do obniżenia odporności, a także wpłynąć na naszą płodność.
Bądźcie czujni!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.