Zasady właściwej higieny intymnej – co każda z nas powinna wiedzieć?
- Higiena intymna a zdrowie
- Jakie preparaty do mycia
- Wkładki higieniczne a właściwa higiena
- Higiena intymna podczas miesiączki
- Co wpływa na mikroflorę dróg rodnych
- Jak radzić sobie z infekcją
Higiena intymna a zdrowie
Dbałość o higienę intymną daje poczucie czystości, świeżości i komfortu. To również bardzo ważny element troski o zdrowie. Prawidłowo przeprowadzona, zapobiega zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym, infekcjom układu moczowego oraz podrażnieniom okolic intymnych. Równowagę mikroflory narządów rodnych zapewniają pałeczki kwasu mlekowego, które, produkując kwas mlekowy, zapewniają utrzymanie kwaśnego odczynu pH. Kwaśne środowisko stanowi barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Właściwa higiena intymna nie jest skomplikowana; wystarczy stosować się do zasad opisanych w poniższym artykule.
Jakie preparaty do mycia
Do mycia należy stosować preparaty przeznaczone wyłącznie do higieny intymnej (płyny, żele, pianki) o kwaśnym pH. Najlepiej wybierać produkty z dodatkiem kwasu mlekowego, które pomagają odtworzyć naturalną mikroflorę pochwy (Lactacyd, Provag, Plivafem, Iladian, Floragyn). Na rynku dostępne są preparaty, które koją podrażnienia, nawilżają czy neutralizują nieprzyjemne zapachy. Zwykłe mydła i produkty z zawartością detergentów mają niewłaściwe pH, a zawarte w nich barwniki i substancje zapachowe mogą podrażniać okolice intymne, dlatego należy ich unikać.
Czynności związane z higieną intymną najlepiej wykonywać dwa razy dziennie pod bieżącą wodą. Okolice intymne myjemy dłonią, wykonując ruchy od przodu do tyłu, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii z odbytu do pochwy. Nie można stosować gąbek ani myjek, które są siedliskiem chorobotwórczych bakterii i grzybów. Do osuszania najlepiej używać osobnego ręcznika albo ręczników papierowych. Zbyt częsta higiena intymna powoduje wypłukiwanie się naturalnej flory. Sprzyja temu również długa kąpiel w wannie, nasiadówki oraz irygacje. Te ostatnie zabiegi wyjaławiają narząd rodny, narażając go na infekcje, dlatego należy je stosować tylko na polecenie lekarza.
Wkładki higieniczne a właściwa higiena
Wkładek higienicznych nie należy używać codziennie, tylko w zależności od potrzeby – w czasie owulacji lub po miesiączce, kiedy ilość wydzieliny jest większa. Trzeba pamiętać o ich wymianie, co najmniej trzy razy dziennie. W przeciwnym razie chłoną wilgoć, sprzyjając namnażaniu drobnoustrojów, a także powodując podrażnienia i otarcia. Najlepiej wybierać produkty oddychające.
Higiena intymna podczas miesiączki
Ważne jest zachowanie szczególnej higieny okolic intymnych podczas miesiączki, kiedy to pH pochwy wzrasta, sprzyjając rozwojowi infekcji. W tym czasie mycie okolic intymnych można przeprowadzać po każdej zmianie podpaski lub tamponu, a jeśli nie jest to możliwe, zaleca się stosowanie chusteczek do higieny intymnej (świetnie sprawdzą się również w podróży). Zawierają one kwas mlekowy, substancje nawilżające oraz wyciągi z ziół, np. nagietka czy rumianku. Podpaski i tampony należy zmieniać co 4-6 godzin, a ich chłonność powinna być dostosowana do intensywności krwawienia. Podobnie jak w przypadku wkładek, lepiej unikać produktów perfumowanych. Kobiety, które często zapadają na infekcje dróg rodnych powinny zrezygnować z tamponów. W tych dniach należy również unikać kąpieli w gorącej wodzie, które mogą nasilać krwawienie.
Istotne jest także zapewnienie dostępu powietrza do miejsc intymnych. Na co dzień najlepiej wybierać bieliznę z naturalnych włókien (bawełna lub jedwab), które umożliwiają przepływ powietrza i nie powodują podrażnień. Bielizna, podobnie jak ręcznik przeznaczony do osuszania, powinna być prana w delikatnych środkach i dobrze wypłukana, ponieważ pozostałości detergentów mogą przyczyniać się do powstawania podrażnień.
Co wpływa na mikroflorę dróg rodnych
Do zachwiania równowagi mikroflory dróg rodnych może dojść w czasie stosowania antybiotyków czy doustnej antykoncepcji, która zagęszcza śluz. Również podróże, stres, obniżona odporność oraz korzystanie z basenu czy sauny wpływają negatywnie na florę. W takich przypadkach należy stosować preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego (szczepy bakterii Lactobacillus). Na rynku dostępne są produkty w postaci doustnej (Lacibios, Provag, Iladian) i dopochwowej (Lactovaginal, Invag, Iladian Direct Plus). Przyjmowanie probiotyków odgrywa również istotną rolę w profilaktyce zakażeń układu moczowo-płciowego.
Jak radzić sobie z infekcją
W razie wystąpienia otarć lub lekkiego świądu można zastosować produkty dostępne bez recepty (Albothyl, Vagical). Pomocne mogą okazać się żele intymne zawierające kwas mlekowy i substancje łagodzące, np. alantoinę (Lacibios Femina, Iladian, Provag). Można również przemywać okolice intymne preparatami ziołowymi (Vagosan). Jednak kiedy pojawi się pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie, a ilość wydzieliny się zwiększy i będzie mieć zmieniony kolor i nieprzyjemny zapach, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
mgr Izabela Winiarek
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.